Jeesuksen kirkossa keskipisteenä on Jeesus. 2000 vuotta kestäneen historiansa aikana kristinusko on muuttunut sapluunaa rustaavaksi "laitokseksi", ja Jeesukselle jää osaksi lähinnä matkasauvana toimiminen.
Kirkoissa virat ja toimet korostuvat, ja viranhaltijoiden asema on epäterve, eli toimitaan esimies-asemassa seurakuntalaisiin nähden.
Kristuksen kirkossa Kristus on Herra, ja eri tehtäviin asetetut ovat henkilöt ovat palvelijoita, joiden esimies on seurakunta.
Rakenteisiin keskittynyt kristinusko
4
58
Vastaukset
- 15+1
Noinhan sen pitäisi olla, vaan ei ole kun on unohdettu ylimmässä portaassa että Jeesus on Herra ja ihmiset palvelijoita.
- teu,
" aivan 15 1"
Olen myös havainnut samaa. Tarkoitat varmasti Lapin veikkoja
Muutamia reissuja taaksepäin , ei edes mainittu Kristus mutta
krstillisyys joka käänteessä , JA TUNTUI SILLE ETTÄ JEESUS
OLI UHNOTETTU , MUTTA KOVIA SANOJA VAINKAIKILLE.
Nyt on muuttunut vähän, ei sanota Jeesus Kristus useinkaan
vaan on kyllä alettu sanoman Jeesus SE vain on mennyt usein
aivan väärään paikkaan , jos tarkennan ,heiltä on alkanut kontrolli
siinä asiassa lipusua , kuin Ksteessa , ja Ehtoollisessa Tajusitko .
Joku sana on puhuttu Lutheruksesta , se vain ei ole tuonut sillai
mitään tulosta, Koska Joulunakin ,oli hirveen vaikeeta sanoa SE
PIENI POIKA, Jumalan ainoa joka tuli ottamaan pois synnin, joka
aina tarttuu ja hitaaksi tekee varsinkin korjaamaan asioita , en ole
pois lukemassa itseäni, kyllä minulamyös syntiä on ,,anteeksi..
Jos kirkko panostaa rakenteisiin, niin uskovien ei kuitenkaan ole pakko tehdä samaa. Vai onko niin, että odotetaan sitä mitä eteen kannetaan ja sitten arvostellaan sitä Uskovan elämä on uskovan elämää, joka on omakohtaista suhdetta Jeesukseen PyhässäHengessä ja silloin voi nauttia Herran hyvyydestä jo kohdatessaan vaikka vain yhden ystävän.
- muuttis
Näin on vihne. Mutta kun on annettu arvostelun armolahjaa, sitä tulee käytettyä :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205303- 501371
- 11797
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 46752
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52747Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49736- 46734
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132725Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8724