Savonlinnassa työvoimapula

Hienoa, että saadaan Syyriasta lisätyövoimaa paikkaamaan Savonlinnan huutavaa työvoimapulaa.
33464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Tulisvat vaan kotoutumaan näihin pakkasiin! :)
Mikä se työvoimapula on? Meillä kyllä riittäs ahkeria ja osaavia työntekijöitä, jos vaan palkattas. Se on vaan niin, että muualta otetut tekee halvemmalla, eivätkä vikise pienistä - ainakaan alkuun!

Äänestä

Pakolaisista ei tämä sukupolvi tuota muuta kuin jälkeläisiä ! Seuraava sukupolvi ei katsele tätä menoa suopeasti. (käy niinkuin syyriassa), niin siitä voi olla johonkin.
Varmasti kapina ja mellakat yleistyy , sillä niilä ei ylpeys anna olla pelkkiä orjia.
Ranskassa, Saksassa, Ruotsissa on jo esimerkkejä tulevasta.

Äänestä

Sieltähän tulee ropakoita työihmisiä Toimintakeskukseen

Äänestä
  • viekö nuo syyria-laiset nyt minun paikan reppanacentterissä. Enkö enään pääse sinne tulevina vuosina, uraa luomaan ?!!??

    Äänestä

  • little-dick kirjoitti:

    viekö nuo syyria-laiset nyt minun paikan reppanacentterissä. Enkö enään pääse sinne tulevina vuosina, uraa luomaan ?!!??

    Kentteriin ei kaikki pääse, joten liikunnalle...

    Äänestä

  • little-dick kirjoitti:

    viekö nuo syyria-laiset nyt minun paikan reppanacentterissä. Enkö enään pääse sinne tulevina vuosina, uraa luomaan ?!!??

    En usko, että syyrialaiset vievät paikkasi reppanacenterissä. Reppanacenterin paikat vievät naiset ja miehet, jotka ovat jo vuosikausia olleet siellä töissä (juoruamassa jä kälättämässä), eivätkä ole yrittäneetkään työllistyä vapaille työmarkkinoille, edes siivoojiksi. Heidän työsopimuksiaan jatketaan aina eteenpäin ja näin he vievät monen muun reppanaan haluavan työpaikan. Yksikin vuosikausia reppanalla ollut nainen haisi siellä lähes päivittäin tuoreelle viinalle.

    Äänestä

Rakennualalla on ollu kova työvoimapula jo pitkän aikaa, rakennusliikkeiden edustaja on sitä jaksaneet valittaa jo kymmenisen vuotta, mutta onneksi on Vironmaa josta tulee helpotusta, tekevät jopa puolella palkalla eikä tarvii maksaa lomakorvauksia ja irti saa sanoa aamulla, ettei huomenna tarvii tulla.
Mutta onneksi Amiksessa koulutetaan Rakennusalan ammattilaisia joka paikan höyliä jatkuvaan työvoima pulaan.
Varmaan työvoimapula vielä pahenee kunhan suuret ikäluokat jää eläkkeelle.

Äänestä

Erittäin hyvä ja kannatettava ajatus!
Savonlinnalaisten sopiikin nyt jännittää onko heillä yhtä hyvä tuuri kuin esimerkiksi lieksalaisilla jotka saivat hirvittävään työvoimapulansa vähentäjäksi korkeasti koulutettuja henkilöitä -mm.koneinsinöörejä- joilta kuitenkin lähtökiireessä oli unohtunut todistukset kotiin....
______________________________________________________________

Karjalainen 28.10.2011.

Lieksan somaliyhteisö kasvaa marraskuussa 24 uudella jäsenellä, minkä jälkeen heitä on n. 200. Kaikki tulevat ovat saman ydinperheen jäseniä.

Suomeen pääsee ns. kasvattilapsia, hekin ovat pääasiassa setien ja tätien lapsia kertoo Lieksan sosiaalijohtajaksi ylennetty Soile Syrjänen.

Hän on pahoillaan kaavaillusta kiristyksestä perheenyhdistämispolitiikassa.

Lieksan somaleista on 80% alle 35 vuotiaita. Syrjäsen mielestä se on vain huhu, että somalit rakentavat elämänsä sosiaaliavustusten varaan. Somaleissa on korkeasti koulutettuja runsaasti mm. koneinsinöörejä, Soile Syrjänen on huomannut. Heidän todistuksensa on vain jäänyt Somaliaan, hän toteaa.

Syrjänen harmittelee sosiaalitoimiston lisääntynyt työmäärä, kun kantasuomalaiset ovat laittaneet "turhia tukihakemuksia", kuten "haen toimeentulotukea sillä perusteella, että somalitkin sitä saavat" Syrjänen sanoo turhautuneena.

Äänestä
  • koneinsinöörihän vastaa useampaa suomalialaista insinööriä joten tervetuloa vaan kulttuuria rikastamaan kaikki joutilaat somalialaiset. Meillä maksetaan kaikki avokätisesti.

    Äänestä

Näin on! Ja jättäkää vain naiset ja lapset sinne juurilleen, täältä Sinulle löytyy myös aina himokkaita naisia, jotka alku huuman jälkeen alkavat huutaa lastensa perään, kun viet niitä sukulaisille näytiksi, tai valittavat vaan, kun on niiiiin eri kulttuuri et tuli turpaan tms.

Äänestä

Hitto vieköön olisko ollu oikein koneinsinöörejä saatavilla, mutta varmaan niitä löytyy Syyriastakin, eihän siellä olekaan kuin viisaita rauhaarakastavia muslimeita. Sotaa ja itsemurhapommeja niitä ei pakolaiset harrasta, lukevat insinööreiksi, että saavat uudessa kotimaassa hyvän työpaikan.
Saattaahan se Savonlinnan sosiaalitoimi joutua ahtaalle kun pitää tulkit palkata ja niille ostaa asunnot ja toimeentulo, ja tietysti syyria-asiamies hoitamaan pakolaisia. Eikä niille mikään tavallinen vuokra kasarmi kelpaa pitää olla keskustassa, että pääsee istuskelemaan paareihin, tai sitten pitää antaa taxikortti niinkuin vammaisille. Kun ei täällä enää bussit kulje.
Mutta onneksi meillä on korkea veroäyri, on millä maksaa. Jätetään se Olavinkatu uudistamatta niin riittää rahat pakolaisiin.

Äänestä

Tänne vaan. Kyllä täällä rahaa ja työpaikkoja riittää!

Äänestä
  • http://www.ita-savo.fi/uutiset/lähellä/savonlinna-ottaa-vastaan-pakolaisia-94856

    Kun nyt kerran ottamaan alkaavat, niin eikö sellaiset parituhatta kerralla ikään kuin aluksi olisi oikeampi lukumäärä kuin joku vaivainen parikymmentä.
    Olisipa sen jälkeen ainakin pitsapaikat ja erilaiset etniset kaupat riittäneet vähäksi aikaa kun uudet yrittäjät niitä olisi perustaneet kaupunkiin.
    Miltä tuntuu ajatuksissa Savonlinna basaari....

    Äänestä

  • Huom! kirjoitti:

    http://www.ita-savo.fi/uutiset/lähellä/savonlinna-ottaa-vastaan-pakolaisia-94856

    Kun nyt kerran ottamaan alkaavat, niin eikö sellaiset parituhatta kerralla ikään kuin aluksi olisi oikeampi lukumäärä kuin joku vaivainen parikymmentä.
    Olisipa sen jälkeen ainakin pitsapaikat ja erilaiset etniset kaupat riittäneet vähäksi aikaa kun uudet yrittäjät niitä olisi perustaneet kaupunkiin.
    Miltä tuntuu ajatuksissa Savonlinna basaari....

    Oikein. Tänne vaan!

    Purkavat valmiita kerrostaloja asukkaiden puutteessa, voi p erkele.
    Laitetaan Savonlinnassa pyörät pyörimään. Tuhannen pakolaista vaan kerralla.
    Pysyy sairaala ja muutenkin hommat alkaa rokkaamaan.

    Basaarikin hyvä, jättebra!

    Äänestä

  • Huom! kirjoitti:

    http://www.ita-savo.fi/uutiset/lähellä/savonlinna-ottaa-vastaan-pakolaisia-94856

    Kun nyt kerran ottamaan alkaavat, niin eikö sellaiset parituhatta kerralla ikään kuin aluksi olisi oikeampi lukumäärä kuin joku vaivainen parikymmentä.
    Olisipa sen jälkeen ainakin pitsapaikat ja erilaiset etniset kaupat riittäneet vähäksi aikaa kun uudet yrittäjät niitä olisi perustaneet kaupunkiin.
    Miltä tuntuu ajatuksissa Savonlinna basaari....

    http://4.bp.blogspot.com/-tiRVBXFj0tA/Tyhx11nsSvI/AAAAAAAAAXY/WogkZOdPLIQ/s1600/DSC09565.JPG

    Kylläpä olis komiata!

    Äänestä

Perusturvalautakunta § 13 21.01.2014
Kiintiöpakolaisten vastaanottaminen
22/38/2014 PTL § 13
http://dynasty.savonlinna.fi/kokous/20143000-13.PDF

..............
Valtio maksaa lisäkorvauksia niille kunnille, jotka ottavat vastaan pakolaisia.

Vuonna 2014 jokaisesta kuntaan vastaanotetusta
a). alle 7-vuotiaasta henkilöstä maksetaan 1 000 €:n lisäkorvaus kokonaiskorvauksen ollessa vuodessa 7 845 € / henkilö ja

b). yli 7-vuotiaasta 700 €:n lisäkorvaus kokonaiskorvauksen ollessa vuodessa 3 000 euroa / henkilö.

c).Lisäksi kunta saa 20 000 € lisätukea, jos se tekee päätöksen vähintään 20 hengen vastaanottamisesta vuoden 2014 aikana
.............

Äänestä

Se vois sossulta loppuu rahat, vai luuletteko et ne omilla rahoillaan asuu, perustaa työpaikkoja ja sairastaa? Työpaikkoja kyllä heille järjestettäs!

Äänestä

Seuraava satsi työvoimapulan paikkaajia saapuu Ukrainasta. Pääseekö Savonlinna hyödyntämään tämän mahdollisuuden jää vielä nähtäväksi.

Äänestä

Minusta Kelan toimipisteen voisi poistaa Savonlinnasta ja työkkärin.
Aivan turhaa rahanmenoa nuo paikat. Nykyään asioinnit voi hoitaa netin kautta.

Ja sossunkin paperinpyöritys loppuisi jos kansalaispalkka tulis.

Äänestä
  • tulisi, alkaisi Savonlinnassa välittömästi ankara työvoimapula. Löytyisi heti muutama tuhat asukasta jotka makaisivat mielummin kotona valtion kustannuksella.

    Äänestä

Älä puhu jaskaa suoraan sanottuna!

Ai työläinen luopuisi työstään 500e takia! ÄLÄ UNTA NÄE!

Äänestä
  • Minkä 500e:n?

    Äänestä

  • NÄIN JO! kirjoitti:

    Minkä 500e:n?

    Eikös kansalaispalkaksi suunniteltu 1000€/kk.
    Kyllähän sillä eläisi ihan hyvin ja veikkaampa että tarjolla Suomeen muuttajiksi olisi enemmän kuin riittävästi maahantunkeutujia..

    Äänestä

No se on jo mamuilla ja perheellisillä ylikin tonnin nykyään!

Äänestä
  • mutta se nyt onkin ihan eri juttu kuin normaaleja yksinäisiä alkuperäisiä suomalaisia koskevat etuudet.

    Äänestä

Voi harmin paikka, kun kaupungin valtuusto teki kielteisen päätöksen.
Tässä olis ollu tarvetta riuskille rakentajille ja ajattelin jo seuraavaa urakkaa laskiessa että nyt tulee hyvää ja motivoitunutta työvoimaa. Kyllä se on nyt urakka jätettävä, tai hinta kerrottava kolmella, jos joutuu vaikka tekemään kantaväestön rakentajilla. Ne kun on aina vaatimassa kovia palkkoja ja kaikenlaisia lomakorvauksia. Kyllä tulee kalliiksi Savonlinnalaisille.
Mutta, tämä varmaan on väliaikasta, ja kesällä taas palaa Virolaiset asuntovaunurakentajat, ei syytä huoleen.

Äänestä
  • "kesällä taas palaa Virolaiset asuntovaunurakentajat"

    Niin että eestiläisetkö tulee rakentamaan asuntovaunuja Savonlinnaan?

    Äänestä

juu

Äänestä

Kyllä virosta apua löytyy, ei kotimaisille laiskureille kelvannut ohikulkutyön kiveyksien teko, oli otettava virolaiset, tekivät arjet ja sunnuntait eikä tarvinnut maksaa ylityökorvauksia, tunti tunnista, eikä työajanlyhennyksiä ja lomarahoja haikailleet. Hyviä miehiä ja ahkeria.

Äänestä
  • ..miulle ei kukkaa oo maininnu mistää kivveyksiin teosta mittää, ja oisin tullu väkisin vaikka oonki jo eläkkeellä.

    Äänestä

Savonlinnan huutavalle työvoimapulalle ei saatu helpotusta!

Savonlinnan kaupunki ei otakaan vastaan pakolaisia. Kaupunginhallitus kumosi änin 6–4 perusturvalautakunnan viime viikolla tekemän päätöksen 20 pakolaisen vastaanottamisesta.

Äänestyksessä hävisi esitys, jonka mukaan kaupunginhallitus olisi palauttanut kysymyksen pakolaisten vastaanottamisesta perusturvalautakunnan käsiteltäväksi siten, että lautakunta olisi tehnyt riittävät laskelmat päätöksenteon pohjaksi.
Pakolaisten vastaanottamista vastustivat Matti-Pekka Parkkinen (kesk.), Raimo Laamanen (kok.), Juha Kukkonen (ps.), Seija Puputti (kok.), Tuukka Suomalainen (kesk.) ja Kirsi Torikka (kesk.).

Lisälaskelmien teettämistä kannattivat Teemu Hirvonen (sd.), Eija Stenberg (sd.), Juha Bilund (vas.) ja Ari Silvennoinen (sd.).

Kaupunki ei ole varautunut talousarviossaan pakolaisten vastaanottamiseen.

http://www.ita-savo.fi/uutiset/lähellä/savonlinna-ei-otakaan-vastaan-pakolaisia-97485

Äänestä

Oiskohan siellä syyriassa lääkäreitä, niitä vois ottaa tänne puoskaroimaan ois jokaiselle jotakin apua.

Äänestä

Savonlinnalaiste on vaajittava yhtäläisii oikeuksii pohjoskarjalaiste kanssa, ja jos vaatimuksiin ei suostuta niin pantava Lapuan laki eli omankäin oikeus käytäntöö! Ei yhtää vähemmän!
Kun Joensuun kaupunki ja Kontiolahen kunta on nyt ottamassa kiintiöpakolaisii, niin mitä se sellane peli on ettei savonlinnalaisille anneta yhtää?
Eikö siinä mukamas ollu nöyryytystä jo enemmän kun riittävästi että somalit lahjotettii lieksalaisille, ja nyt niiillä on hirvittävän suur tieto- ja taitoreservi käytetävissää kun saivat nii paljo oppinutta ja korkeesti koulutettuu väkkee, eli laumoittai koneinsinöörijä!
Mie pohjoskarjalaisena ymmärrän savolaisii -tässä asiassa- ja tiijän minkalaisii tunteita tuollane vuoskymmeniä kestäny epäoikeuvenmukkaisuus lajikumppaneissa herättää.
Oliha muute viisas mies se joka aikoinaa runnoili ettei oikeutta maassa saa ken itse sit` ei hanki, ja kyllä nyt näyttää tässäki tappauksessa erityisen vahvasti siltä että nuijasotaha se on teijän alotettava ommii oikeuksiinne puolesta.
Sano.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1+2=12 kirjoitti:

Hienoa, että saadaan Syyriasta lisätyövoimaa paikkaamaan Savonlinnan huutavaa työvoimapulaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu