Hei,
olen vasta aloitellut opintoja avoimessa ja kysyn kokeneemmilta sellaista, että kaikissa opinto-ohjelmissa vaaditaan opintokokonaisuuksia esim. perusopinnot tai aineopinnot NIIN voiko ne suorittaa useassa 'palassa'? Nyt olisi menossa yksi perusopintojakso, jonka pari ekaa luentojuttua on jo menneet mutta voisin ne kolme yrittää suorittaa niin voinko myöhemmin suorittaa ne puuttuvat ja saada sen opintokokonaisuuden hyväksytyksi ??
Apua opintoihin
7
284
Vastaukset
- Saa paloitella
"..että kaikissa opinto-ohjelmissa vaaditaan opintokokonaisuuksia esim. perusopinnot tai aineopinnot NIIN voiko ne suorittaa useassa 'palassa'?"
Mutta eikös se ole niin, ettei avoimessa voi perusopintoja enempää tehdäkään, vaan aineopintoihin siirtymiseksi pitää jo hakea opinto-oikeutta oikean yliopiston puolelle? No, en ole varma.
Se kyllä on mahdollista, että teet niitä perusopintoja palan kerrallaan sieltä täältä, mutta ei se varmaankaan se edullisin tapa edetä ole. Perusopintovaiheessa ei kai saa mennä tekemään kokonaissuorituksia aineopintojen tai syventävien opintojen puolelle, ennen kuin ne perusopinnot on tehty.
Mutta yliopiston puolella sai kyllä tehdä jo perusopintovaiheessa osasuorituksia vaikka syventävien puolelta tai kuten ennen sanottiin laudaturopintojen puolelta. Eli voi mennä seuraamaan jotain luentosarjaa miltä tasolta tahansa, tenttiä sen ja korvata sillä jonkun osasuoritukseen kuuluvan kirjan tenttimisen.- austerism1
"Mutta yliopiston puolella sai kyllä tehdä jo perusopintovaiheessa osasuorituksia vaikka syventävien puolelta tai kuten ennen sanottiin laudaturopintojen puolelta. Eli voi mennä seuraamaan jotain luentosarjaa miltä tasolta tahansa, tenttiä sen ja korvata sillä jonkun osasuoritukseen kuuluvan kirjan tenttimisen."
Jep. Itse kun opiskelin vuosituhannen vaihteen tietämillä, oli eräs opiskelijakaveri, joka ehti tehdä liudan syventäviä opintoja jo ilmeisesti heti parin ensimmäisen opintovuoden aikana. Sitten syventävien seminaari- ja graduvaiheessa kaveri suoritteli jotain pakollisia ja puuttuvia perusopointojen kursseja. Eteni hitusen siis "väärinpäin", mutta hyvin ihan hyvin pärjäsi.
- faktaa tässä
Opinnot voi suorittaa useassa osassa, ainakin Jyväskylässä. Usein vain ne pitää suorittaa järjestyksessä, tähän voi olla poikkeuksia. Se kyllä sanotaan sitten, eli jotenkin niin, että kurssia varten oltava suoritettuna jaksot 234 ja 235 tms. Myös ilmoittautua voi osaan kerrallaan, ainakin Jyväskylässä. Avoimessa voi suorittaa monissa aineissa sekä perus- että aineopinnot. Ne voi usein suorittaa myös eri yliopistoissa, kannattaa kysyä sitä kurssin opelta.
Syventävät opinnot voi tehdä vasta varsinaisena opiskelijana yliopistossa maisterivaiheessa ja pääaineessa vain. Ja myös ensin perusopinnot kokonaan ja sitten vasta aineopinnot. - EkatJaksotMenossa
Kiitos vastauksista, tämä selvensi.
Haluan ilmottautua yhden opintokokonaisuuden (perusopinnot) kolmelle jaksolle, kaksi on jo mennyt ja suoritan ne sitten myöhemmin kun tulevat uudelleen ohjelmaan. Hyvää kevättä:) - austerism1
Sellainen pieni vinkki, että aina kannattaa tehdä opintokokonaisuus kokonaan valmiiksi - siis ainakin siinä tapauksessa, mikäli haluaa hyödyntää opinnot varsinaisena opiskelijana yliopistossa.
Yksittäisiä kursseja on nimittäin aina astetta hankalampi hyväksyttää kuin kokonaan suoritettua opintokokonaisuutta. Vaikka eri yliopistoissa on samoja oppiaineita, niin kurssit tai kurssien laajuudet eri kokonaisuuksien sisällä voivat vaihdella, joten yksittäisten kurssisuoritusten vertailu ja hyväksiluku on A) hitusen työlästä ja B) ei aina tosiaan onnistu. (Pl. yleis- ja kieliopinnot, niiden kohdalla onnistuu yleensä hyväksiluku helpommin.)- turussa
Juuri näin. Ja tutkintoa opiskellessa edelleen kannattaa suorittaa kokonaisuuksia (sivuaineet), jotta saa niistä merkinnän - yksittäiset hajakurssit ovat ehkä milenkiintoisia, mutta päätyvät todistuksessa epämääräisesti kuitatuksi kohtaan "muut opinnot". Valmistumisen jälkeen on kivempi näytellä papereitä, joissa on suoritettu jonkin aineen perusopinnot/aineopinnot.
- Anonyymi
Hei, jos haluat laajempaa apua opintoihin niin tässä olisi akateemisen mentoroinnin kirja jossa käydään läpi laajasti erilaisia spesialisti valmiuksia, kirjan neuvoja noudattamalla pääsee varmasti parempiin tuloksiin opinnoissa :)
https://play.google.com/store/books/details?id=ye78EAAAQBAJ&rdid=book-ye78EAAAQBAJ&rdot=1&source=gbs_atb&pcampaignid=books_booksearch_atb
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä392155Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1941735- 941411
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421219- 1151128
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351060Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251010- 74970
- 70904
- 250886