Taantuman aikana ruoan hinta tulee merkittävästi laskemaan

jos kuluttajat haluu

Ruoan hinta laskee Lidlin ansiosta jos kuluttajat niin päättää.

Lidlejä on jo 140 ja lisää tukee pikkuhiljaa.
Menestyminen perustuu suuryhtiön toimintaan ja kilpailijoiden törkeän kalliiseen hintatasoon. Ja nyt myös maamme taantumaan. Markkinaosuuksissa Lidl on vielä pieni mutta merkiitävä. Sen osuus päivittäistavarakaupasta oli 5,5 prosenttia viime vuonna, kun S-ryhmän osuus oli 46 ja Keskon 35 prosenttia. Lidlin Suomen toiminta on ollut aiemmin jonain vuonna tappiollistakin.
Lidlin myynti nousi 2013 huikeat 16,4 %
K-ketjun myynti vajosi elokuussa 6,5 prosenttia, 825,3 miljoonaan.
Ja tärkeimpään tuoteryhmään ruokaan se vaikutta jonka myynti romahti 3,3 %

Usein ajattelemme, että Lidli on pieni yritys. Mutta Lidl on Keskoon ja S-ryhmään verrattuna jättiläinen. Kansainvälisen Lidlin liikevaihto on vuositasolla noin 61 miljardia euroa, kun Kesko jää 10 miljardiin. Näin Lidlin hankintavoima on moninkertainen suomalaisyhtiöihin verrattuna.
Mutta se on sitä vain globaaleilla markkinoilla, tuskin Lidl ostaa Suomesta tavaraa kuin Suomen myyntiin,jakeluun.
Nyt taantuman myötä on ruoasta tullut säästökohde, ja se jos mikä än tietää lisämyyntiä Lidliin.

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruokaryöstörikastuja

      Tässä on hyvä alku. Ostolakkolaiset edesauttaa K- ja S-ryhmää suhteuttamaan hintojaan.

    • Hyvä Lidli

      Lidli on nyt ainut mahdollisuus.

      • Verot Saksaan

        Hyvä Lidl, ja entistä vähemmän rahaa sairaanhoitoon, kouluihin, järjestyksen pitoon, teihin. Hyvä Lidl, sehän yrityksenä maksaa veronsa, niin, Saksaan!


    • kannattaa lukea

      Kuluttajien on alettava nyt ostokapinaan laillisin voimatoimin.
      Nyt pitää toimia jaloillaan ja tehdä ostolakko K ja S . Siihen on nyt vuosituhannen paras tilaisuus. Meidän pitää siirtyä Lidlin asiakkaiksi sankoin joukoin, sen toiminta on ollut useina vuosina tappiollista. On turhaa hurskastelua puolustella kotimaisuutta tai vierasmaalaisuutta. Niin kauan kun Lidlin markkinaosuus on meillä alle 15-20 % ( ikävä kyllä näillä näkymin ei koskaan) niin nykyisillä katteilla ja investoinneilla ei rahaa emoyhtiöön ole kotiutettavana nimeksikään. Uusille asiakkaille Lidl on positiiviinen yllätys,
      samoja tuotteita (kotimaisiakin) paljon edullisemmin.
      Lidli on oppinut jo hyvin maan tavoille ja noudattaa hyvin meidän lakeja,
      asetuksia ja TES aivan siinä kuin ns. kotimaiset.
      Keskon tai SOK voitot eivät ole tuleet eivätkä tule kuluttajan hyödyiksi jäävätkö aina edes Suomeen. Lidli työllistää välittömästi 2014 n. 4000 henkilöä ja välillisesti n. 2500. Myymälöitä on 140. Jos Lidlin markkinaosuus nousee 10%.
      v. 2015 niin se on erinomaista, uusista myymälöitäkin tulee jonkunverran siihen mennessä, mutta lähinnä kasvu on myynnin lisäyksestä.
      Oleellista ei ole Lidlin markkinaosuuden kasvu vaan muiden pakko hinnantarkastukseen.

    • Viivi Rypäle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3961
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3525
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2658
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1653
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      119
      1038
    Aihe