Millä saan pikakuvakkeita siirrettyä työpöytänäkymään? Aloitysnäyttöön ja ja alapalkkiin onnistuu, mutta ei työpöydälle. Win 8.1 on kyseessä
Pikakuvakkeet Win 8.1 työpöydälle?
10
2182
Vastaukset
- krijgilk
Jos pikakuvakkeen laittaminen työpöydälle ei onnistu kuten vanhoissa versioissa, niin olisivatkohan ajatelleet asiakkaan parasta - mitä enemmän pikakuvakkeita on työpöydällä, sitä hitaammin kone kuulemma toimii.
Onko työpöydän pikakuvakkeiden laittoa jotenkin rajattu Win 8.1:ssa vai löytyykö pikakuvakkeen laitto jostakin? Helppoa.
Meet työpöydälle ja sitten valitset Oma Tietokone kuvakkeen. Jos sitä ei siell oo niin työpöydän asetuksista sen saa sinne.
Sitten Program files kansioon ja sieltä aina kunkin sovelluksen käynnistys tiedostosta vedät hiiren oikealla napilla työpöydälle pikakuvakkeen. Esim. Internet Explorer on ie.exe.
Sitten voit nimetä ne pikakuvakkeet ihan miten haluat. Kuvakkeen päällä hiiren oikea nappi ja Nimeä uudelleen.- ..mAsA..
1) Ihan vanhalla tavalla toimii perustyöpöydällä eli menet vaikka resurssinhallinnassa oikeaan kansioon. Menen haluamasi tiedoston päälle kursorilla, klikkaat hiiren oikeaa näppäintä, valitset Lähetä kohteeseen... ja sitten Työpöytä (Luo pikakuvake).
2) Jos haluat tehdä uusia tiiliä sinne uudelle Win 8 työpöydälle, sitten avaa työpöytä, klikkaa pientä nuolta näytön vasemmassa alareunassa. Pääset sovelluslistaan. Valitse sieltä haluamasi sovellus, paina sen päällä hiiren oikeaa näppäintä ja valitse alareunaan aukeavista vaihtoehdoista Kiinnitä aloitusnäyttöön.
Aloitusnäytössä voit siirellä tiiliä vetämällä niitä. Hiiren oikealla napilla aukeaa tähänkin näyttöön alareunaan vaihtoehtoja.
Jos kursori ei ole minkään sovelluksen päällä, klikkaat ja esiintulee Mukauta. Sitä klikkaamalla Pääset nimeämään jokaisen tiiliryhmän erikseen.
Jos klikkaat tietyn tiilen päällä hiiren oikeaa näppylää, sitten tulee alas enemmän vaihtoehtoja itä tehdä juuri sille sovellukselle: voit muuttaa kokoa, poistaa koko asennuksen, tai vain irroittaa sovelluksen pois aloitusnäytöstä. - .lkhgf
Ristuksen kuustoista miten kinkkiseksi tämäkin on onnistuttu tekemään.
Win 98:ssakin oli helpompaa. Ihan niinkuin aiemmissakin versioissa eli Send To -> Desktop (create shortcut)...Lähetä -> Työpöytä (luo pikakuvake). Hommassa ei ole siis muuttunut mikään.
- Ne tiilet, ne tiilet
Paitsi se, että kasin jakomielisyys saa kyselijät ja vastaajat sekoilemaan siitä, mikä palikka on minkäkin niminen työpöydällä ja kosketuspuolella.
Esim. "IE:n ongelma" ei sano juuri mitään, ellei tiedä, onko kyse hipelöintipuolen IE:stä vai työpöydän IE-selaimesta.
- eotajuas
Kun yritän tehdä Gimpistä pikakuvakkeen työpöydälle (ei aloitusnäytölle) niin ei onnistu näillä neuvoilla. Saan kyllä tehtyä pikakuvakkeen, josta pääsee johonkin Gimpin ohjelmatiedostoihin c-kansioon, mutta en pikakuvaketta, jolla itse ohjelman saisi aukemaan.
En löydä mistään tuollaista "send to" -vaihtoehtoa. Tarjoaa vain kiinnittämistä tehtäväpalkkiin tai aloitusnäyttöön.Jos Aloitus näytössä on Gimp kuvake (tiili) niin klikkaa sitä hiiren oikealla ja valitse "Avaa tiedostosijainti", josta aukeaa tiedostoikkuna, jossa on ohjelman avaava pikakuvake, jonka voi kopioida työpöydälle.
- Löllö
ksenom_o kirjoitti:
Jos Aloitus näytössä on Gimp kuvake (tiili) niin klikkaa sitä hiiren oikealla ja valitse "Avaa tiedostosijainti", josta aukeaa tiedostoikkuna, jossa on ohjelman avaava pikakuvake, jonka voi kopioida työpöydälle.
ksenom_o anto oikeenlaisen ohjeen, kiitokset tästä! :)
- 10 16
"Millä saan pikakuvakkeita siirrettyä työpöytänäkymään?"
Et yhtään millään. Sama puute on niin Windows 8:ssa kuin 8.1:ssäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909