Millä saan pikakuvakkeita siirrettyä työpöytänäkymään? Aloitysnäyttöön ja ja alapalkkiin onnistuu, mutta ei työpöydälle. Win 8.1 on kyseessä
Pikakuvakkeet Win 8.1 työpöydälle?
10
2062
Vastaukset
- krijgilk
Jos pikakuvakkeen laittaminen työpöydälle ei onnistu kuten vanhoissa versioissa, niin olisivatkohan ajatelleet asiakkaan parasta - mitä enemmän pikakuvakkeita on työpöydällä, sitä hitaammin kone kuulemma toimii.
Onko työpöydän pikakuvakkeiden laittoa jotenkin rajattu Win 8.1:ssa vai löytyykö pikakuvakkeen laitto jostakin? Helppoa.
Meet työpöydälle ja sitten valitset Oma Tietokone kuvakkeen. Jos sitä ei siell oo niin työpöydän asetuksista sen saa sinne.
Sitten Program files kansioon ja sieltä aina kunkin sovelluksen käynnistys tiedostosta vedät hiiren oikealla napilla työpöydälle pikakuvakkeen. Esim. Internet Explorer on ie.exe.
Sitten voit nimetä ne pikakuvakkeet ihan miten haluat. Kuvakkeen päällä hiiren oikea nappi ja Nimeä uudelleen.- ..mAsA..
1) Ihan vanhalla tavalla toimii perustyöpöydällä eli menet vaikka resurssinhallinnassa oikeaan kansioon. Menen haluamasi tiedoston päälle kursorilla, klikkaat hiiren oikeaa näppäintä, valitset Lähetä kohteeseen... ja sitten Työpöytä (Luo pikakuvake).
2) Jos haluat tehdä uusia tiiliä sinne uudelle Win 8 työpöydälle, sitten avaa työpöytä, klikkaa pientä nuolta näytön vasemmassa alareunassa. Pääset sovelluslistaan. Valitse sieltä haluamasi sovellus, paina sen päällä hiiren oikeaa näppäintä ja valitse alareunaan aukeavista vaihtoehdoista Kiinnitä aloitusnäyttöön.
Aloitusnäytössä voit siirellä tiiliä vetämällä niitä. Hiiren oikealla napilla aukeaa tähänkin näyttöön alareunaan vaihtoehtoja.
Jos kursori ei ole minkään sovelluksen päällä, klikkaat ja esiintulee Mukauta. Sitä klikkaamalla Pääset nimeämään jokaisen tiiliryhmän erikseen.
Jos klikkaat tietyn tiilen päällä hiiren oikeaa näppylää, sitten tulee alas enemmän vaihtoehtoja itä tehdä juuri sille sovellukselle: voit muuttaa kokoa, poistaa koko asennuksen, tai vain irroittaa sovelluksen pois aloitusnäytöstä. - .lkhgf
Ristuksen kuustoista miten kinkkiseksi tämäkin on onnistuttu tekemään.
Win 98:ssakin oli helpompaa. Ihan niinkuin aiemmissakin versioissa eli Send To -> Desktop (create shortcut)...Lähetä -> Työpöytä (luo pikakuvake). Hommassa ei ole siis muuttunut mikään.
- Ne tiilet, ne tiilet
Paitsi se, että kasin jakomielisyys saa kyselijät ja vastaajat sekoilemaan siitä, mikä palikka on minkäkin niminen työpöydällä ja kosketuspuolella.
Esim. "IE:n ongelma" ei sano juuri mitään, ellei tiedä, onko kyse hipelöintipuolen IE:stä vai työpöydän IE-selaimesta.
- eotajuas
Kun yritän tehdä Gimpistä pikakuvakkeen työpöydälle (ei aloitusnäytölle) niin ei onnistu näillä neuvoilla. Saan kyllä tehtyä pikakuvakkeen, josta pääsee johonkin Gimpin ohjelmatiedostoihin c-kansioon, mutta en pikakuvaketta, jolla itse ohjelman saisi aukemaan.
En löydä mistään tuollaista "send to" -vaihtoehtoa. Tarjoaa vain kiinnittämistä tehtäväpalkkiin tai aloitusnäyttöön.Jos Aloitus näytössä on Gimp kuvake (tiili) niin klikkaa sitä hiiren oikealla ja valitse "Avaa tiedostosijainti", josta aukeaa tiedostoikkuna, jossa on ohjelman avaava pikakuvake, jonka voi kopioida työpöydälle.
- Löllö
ksenom_o kirjoitti:
Jos Aloitus näytössä on Gimp kuvake (tiili) niin klikkaa sitä hiiren oikealla ja valitse "Avaa tiedostosijainti", josta aukeaa tiedostoikkuna, jossa on ohjelman avaava pikakuvake, jonka voi kopioida työpöydälle.
ksenom_o anto oikeenlaisen ohjeen, kiitokset tästä! :)
- 10 16
"Millä saan pikakuvakkeita siirrettyä työpöytänäkymään?"
Et yhtään millään. Sama puute on niin Windows 8:ssa kuin 8.1:ssäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822120
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641846Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461806- 1231523
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1711341Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia611328Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen741155- 711001
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P29987- 15939