Lidli ylivoimaisesti edullisin, eettisyys

teho, osaaminen halu

Mihin perustuu Lidlin ylivoimainen edullisuus Suomen
muihin ruokakauppohin verrattuna

- 1.vähittäskaupan ylivoimainen osaaminen
- 2. suurostajan ylivoima globaalilla tasolla
- 3. suppeahko tuotevalikoima
- 4. pelkistetyt ja minimoidut pääoma- ja kiinteistökustannukset
- 5. toiminnan ja henkilöstön tehokkuus
- 6. henkilöstön moniosaaminen
- 7. Hintamallti


- 1.vähittäskaupan ylivoimainen osaaminen
- konsernin osaaminen, tilastointi, kehitystrendit ym. tutkimus


2. suurostajan ylivoima globaalilla tasolla
- banaanit, muut hedelmät, säilykkeet, säilyvät juomat voluumi on 5-6 kertainen hantamäärän johdosta (Keskoon verrattuna)

3. ei turhia rinnakkaistuotteita kuten K-kaupoissa

- 4. pelkistetyt ja minimoidut pääoma- ja kiinteistökustannukset
- Konsernin oma kiinteistötekniikka (suunnittelu ym) aina sama sabluuna.
- Kun muilla tehtaillaan aina neitseellinen uusi arkkitehtuuri monumentti.
- No mikä siinä rikkaat Suomalaiskuluttajat kun maksaa.
- 5/6 toiminnan ja henkilöstön tehokkuus ja moniosaaminen
- Jokainen tekee kaikkia töitä, kassa, hyllytys, vastaanotto,
- siivous, pullopalautus.
7. Lidli ei suorita ruokakaupan hinta ryöstöä kueten K ja S.

7

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä maksaa

      "Lidli ei suorita ruokakaupan hinta ryöstöä kueten K ja S"
      Käyppä Saksassa Lidlissä ja vertaa sekä kysy täällä Lidlissä miksi täällä hinnat ovat samoista tavaroista paljon kovemmat?

    • sakulle menee

      Lidlin voitot menevät saksalaisille omistajille, jotka kuluttavat ne jossain muualla kuin Suomessa.

      S-ryhmän omistavat kaikki asiakasomistajat ja S:n tuottama raha palautuu suomalaisille omistajille ja varmasti suurin osa rahasta jää pyörimään Suomeen.

      Kesko on kait noiden väliltä, mutta uskoisin senkin olevan suurimmaksi osaksi suomalaisten omistama. Kauppiaat ovat ainakin suomalaisia yrittäjiä.

    • Lidlin kasvu nousuun

      Lidlin markkinaosuus on tuotapikaa 10 %, ruoasta säästäminen aikaansaa lisää myyntiä. Kun Lidlin myynnin nou on yli 16 % ja samanaikaisesti muilla myynti on ramahtunut 4-5 % jopa ruokakaupassakin.

    • Ei ymmärrystä
    • mainettaan par. lue

      Kuluttajien on alettava nyt ostokapinaan laillisin voimatoimin.
      Nyt pitää toimia jaloillaan ja tehdä ostolakko K ja S . Siihen on nyt vuosituhannen paras tilaisuus. Meidän pitää siirtyä Lidlin asiakkaiksi sankoin joukoin, sen toiminta on ollut useina vuosina tappiollista. On turhaa hurskastelua puolustella kotimaisuutta tai vierasmaalaisuutta. Niin kauan kun Lidlin markkinaosuus on meillä alle 15-20 % ( ikävä kyllä näillä näkymin ei koskaan) niin nykyisillä katteilla ja investoinneilla ei rahaa emoyhtiöön ole kotiutettavana nimeksikään. Uusille asiakkaille Lidl on positiiviinen yllätys,
      samoja tuotteita (kotimaisiakin) paljon edullisemmin.
      Lidli on oppinut jo hyvin maan tavoille ja noudattaa hyvin meidän lakeja,
      asetuksia ja TES aivan siinä kuin ns. kotimaiset.
      Keskon tai SOK voitot eivät ole tuleet eivätkä tule kuluttajan hyödyiksi jäävätkö aina edes Suomeen. Lidli työllistää välittömästi 2014 n. 4000 henkilöä ja välillisesti n. 2500. Myymälöitä on 140. Jos Lidlin markkinaosuus nousee 10%.
      v. 2015 niin se on erinomaista, uusista myymälöitäkin tulee jonkunverran siihen mennessä, mutta lähinnä kasvu on myynnin lisäyksestä.
      Oleellista ei ole Lidlin markkinaosuuden nousu vaan muiden pakko hinnantarkastukseen.

      • Lue ketju läpi

        Mitä olen kirjoittanut ja aiheellisesti puolustanut Lidliä hyvänä
        kauppana asioida ja ja sen tuotteiden laatua niin.

        Tarkoitan vain
        • elintarvikkeita
        • en käyttötavaroita kuten:
        vaatteita tekstiilejä jalkineita
        • työkaluja tms.
        Kannattaa harkita tarkoin niiden hankintaa.

        Vain elintarvikkeet on kilpailukykyisiä.


      • Tulonsiirrot

        Jos liiketaloudellisia perusteita seurataan, niin kaikki nämä ulkolaiset ketjut mäkkärit ja lidlit tekee noin nollatulosta...
        Ja miksi, siksi kun tuotot siirretään halvemmin (tai ei ollenkaan?) verottaviin maihin, sisäisellä laskutuksen säädöllähän tuon voi hoitaa.
        Jos Lidl kerran toimii Saksassa kannattavasti ja kaupoissa hinnat ovat paljon halvemmat kuin mm. ALVin erosta aiheutuu, niin kertoohan se homman nimen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      133
      1961
    2. 121
      1395
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1170
    4. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      300
      1111
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1102
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1069
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1069
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      937
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      94
      907
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      839
    Aihe