ulkosuodattimen pesu ym.

hei! ulkosuodatin ollut toiminnassa nyt noin 4kk. olis varmaan kohta puhdistettava....mutta miten se onnistuu? kun otan töpselin seinästä ja otan letkut pois, niin vesi menee lattialle. auttakaa tyhmää! entä onko kokemuksia zmf algo-stop depot-leväntorjunta-aineesta? vahingoittaako kasveja?
3190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla on kokemusta vaan Eheimin 2213:sta ja 2227:stä joten annan vinkit niiden mukaan.

2213 mukana ei tule erikseen hanoja, joten kun sen vie pesulle, niin joko otat letkut mukaan tai vedet lattialle. Jos on hanat, niin ei muuta kuin hanat kiinni, letkut irti ja menoksi.
Ilman hanojakin kyllä pystyy selviytymään niin, ettei vettä tule lattialle. Pitää vaan nostaa sekä imu- että ulostuloletku veden pinnan yläpuolelle. Laitetaan ämpäri suodattimen alle ja sitten ruuvataan letkut irti. Letkut tyhjenevät ämpäriin ja samoin tekee suodatin. Sitten vaan suodatin ämpäreineen päivineen pesulle.

2227:ssä on sellainen hässäkkä jolla letkut saa lukkoon ja irti masiinasta. Käännetään vaan moottorikannen päältä hanat kiinni ja väännetään kahvasta niin letkut irtoavat. Toki niistäkin muutama tippa tippuu silti.

Algo-stop depotin ei pitäisi vahingoittaa kasveja, mutta jos on jotain äyriäisiä, niin ne kyllä menehtyvät (esim. leväkatkaravut). Kannattaisi kuitenkin ensin harkita sen levääntymisen syyn hävittämistä ennen kuin alkaa pelaamaan myrkkyjen kanssa. Syynä voi olla korkea nitraatti- tai fosfaattipitoisuus. Mittaapa ne ensin ennen kuin myrkytät akvaariosi.

Äänestä
  • mitattu on ja konstit on kaikki kokeiltu! mutta levä senkun lisääntyy ja voi hyvin. joten ei jää enää muuta vaihtoehtoa kuin myrkytys.

    Äänestä

  • Miija kirjoitti:

    mitattu on ja konstit on kaikki kokeiltu! mutta levä senkun lisääntyy ja voi hyvin. joten ei jää enää muuta vaihtoehtoa kuin myrkytys.

    No mitkä ne arvot sitten olivat?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miija kirjoitti:

hei! ulkosuodatin ollut toiminnassa nyt noin 4kk. olis varmaan kohta puhdistettava....mutta miten se onnistuu? kun otan töpselin seinästä ja otan letkut pois, niin vesi menee lattialle. auttakaa tyhmää! entä onko kokemuksia zmf algo-stop depot-leväntorjunta-aineesta? vahingoittaako kasveja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu