Virolaisia keksintöjä?

saamaton kansa

Onko virolainen keksinyt yhtään mitään merkittävää jokapäiväisessä elämässä tarvittavaa asiaa. Nokia panteli aikoinaan jättimäisen kännykän nykyiseen muotoon. Löytyykö Itämeren dyöpäpaiseelta vastaavia saavutuksia.

6

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totisella naamalla

      Kyllä ammattitaitoa riittää. Kävin vuonna 1991 Tallinnan lähellä konepajassa alihankintamatkalla. Kysyin pääinsinööriltä, että mitäs te osaatte täällä tehdä. Vastasi että mitä vaan, jos lähdetään kuuhun niin me teemme kulkuneuvon. Olivat NL:n aikoina tehneet joitakin avaruusaluksen osia.

      • dvigatel

        ilmeisesti kyseessä oli dvigatel niminen yhtiö.
        tekivät aluperin junanvaunuja, mutta olen myös kuullut tästä avaruusalusten osien valmistuksesta.
        tietotaitoa ilmeisesti oli. toivottavasti pystyivät sitä jotenkin hyödyntämään myös neuvostoajan jälkeen.
        http://et.wikipedia.org/wiki/Dvigatel


      • Todensanat

        Neuvostoliiton suunnitelmatalous ripotteli tuotantokapasiteettia pitkin jättivaltiota. Ei virolaisten innovatiivisuus riitä kuin viinanmyyntiin ja asuntomurtoihin.


      • Virolaisinnovaatio

        Kuinka moni on lähdössä kuuhun? Sitä odotellessa virolaiset myyvät suomalaisille viinaa ja kyhäävät hometaloja. Rakennusjälki on karmeaa ja virolaisduunareita kiinnostaa enemmän kuparin ja työkalujen varastaminen työpaikalta.


    • gornik

      Jobu,Helsinki linn näiteks,mille lõi Eestist pärit arhitekt.Õpi ajalugu,ära istu ööd päevad pornopalstalla.Sukulaste tehtud töll!

      • Kehitys jatkuu

        Kyllä se firma oli Dvigatel siinä lähellä Tallinaa. Kyseinen firma on aloittanut jo joskus 1800-luvulla, joten kokemusta ja taitoa on kertynyt.

        Toisessa tilanteessa kuulin, että NL:n aikaan tuotekehitys oli Virossa kielletty. Kaikki suunnittelu tehtiin Moskovassa Gosplanissa. Ei siis ihme että teollinen ja muukin osaaminen Virossa taantui noiden 50 vuoden aikana. Perhepiirissä osaavat insinöörit sun muut rakentelivat yhtä ja toista mm. pikkutraktoreita mökeilleen/suviloilleen, jollaisia olen nähnytkin pari kappaletta.
        Jo Seitsemässä Veljeksessä todettiin, että niin lentelee miehen aatos, ken sille pystyy esteitä asettamaan. Ei edes sosialismi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2275
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      27
      2023
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1539
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1397
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1241
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      96
      1091
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1017
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      923
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      810
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      765
    Aihe