Kuka mukaan synnytykseen?

Nuori äiti

Moi :) Oon 18v nuori ja oon raskaana viikolla 39.
Lapsi syntyy ihan pian ja oon alkanut miettiä, että kenet otan mukaan synnytykseen.
Oon alusta asti tiennyt, että haluan oman äidin, koska ollaan todella läheisiä ja hän on autanut mua todella paljon.
Rakastan mun poikaystävää ja hänkin on ollut koko raskauden ajan tukena ja meillä menee hyvin, mut silti jotenkin tuntuu, että en halua häntä sinne.
Kuitenkin taas samaan aikaan tuntuu, että jos poikaystävä ei ole mukana, vien häneltä meiän elämän suurimman päivän pois.
Mitä mun pitäisi tehdä?
Älkää tulko tänne laittamaan sit jookosta mitään haukkumis kommentteja!

6

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsen isä mukaan

      lapsen isä mukaan synnytykseen ja oletko naimisissa?

    • ...

      Lapsen isä tietenkin mukaan synnytykseen.

      Yritä saada napanuora katkaistua äitiisi, sillä yleensä tulevalle äidille ei tulisi mieleenkään ottaa omaa äitiään mukaan synnytykseen, jos lapsen isä on kuvioissa.

      Luulen, ettei sinussa kuitenkaan ole mitään suurempaa vikaa, paitsi että sinun kuuluisi tuossa vaiheessa puhua miehestäsi ja lapsesi isästä, eikä "poikaystävästä", mikä on hirmu noloa. Vai eikö hän olekaan lapsesi isä?

      • ei äitiä

        Juuri näin! Itselläni on erittäin hyvät välit äitiini ja hän on erittäin tärkeä ihminen elämässäni. Kuitenkin otin synnytykseen mukaan doulan, koska koin että oma äiti ei ole se kenet mukaan halusin ja se tuntui ajatuksenakin jotenkin erikoiselta.

        Lisäksi tiedän yhden joka otti äitinsä mukaan synnytykseen jakaikki meni hyvin, mutta jälkeenpäin on tämä kyseinen ihminen sanonut että ei ollut hyvä idea ja jos saisi valita uudestaan niin olisi ottanu kuitenkin mielummin jonkun muun.

        Synnytys on kuitenkin niin intiimi ja ihana kokemus niin hyvähän se olisi pystyä jakamaan sen ihmisen kanssa kenen lapsi on kyseessä :) tai sitten ehkä suhteessa kaikki ei ole kunnossa :/


      • Nuori äiti

        Kyllä mun poikaystävä on lapsen isä.
        Ja oon miettinyt asiaa ja päätin ottaa hänet sinne mukaan.
        Jotkut haluaa eri asioita ku toiset!
        Mutta päätin kuitenkin ottaa isän mukaan.


      • itsekäa olisit ollut!
        Nuori äiti kirjoitti:

        Kyllä mun poikaystävä on lapsen isä.
        Ja oon miettinyt asiaa ja päätin ottaa hänet sinne mukaan.
        Jotkut haluaa eri asioita ku toiset!
        Mutta päätin kuitenkin ottaa isän mukaan.

        Olisihan se aivan äärettömän itsekeskeistä jättää isä pois jos se haluaisi mukaan. Hyvä että tulit järkiisi!!


    • qreetta

      Moi! Minä sain myös ekan lapseni 18.v, itsekkin mietin pitkään samaa asiaa. Lopulta tuntui parhaalta mennä synnytykseen yksin ja hyvin siitä selvisi.. tee niin kuin itsestä parhaalle tuntuu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      51
      912
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe