saatte lapsia vaikka ette ole naimisissakaan

naimisiin mentävä

on se vaan kumma juttu miten nykyään tehdään lapsia nuoret teini tytöt saavat lapsia vaikka eivät ole naimisissakaan vaikka pitäisi olla koska niin kuuluu tehdä

12

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naimatonäiti

      Tuo on mielestäni niin vanha ajattelu tapa. Miks ei nuorena saisi tehdä lapsia jos on parisuhteessa tai vaikka ilmankin parisuhdetta ei se tarkoita että suinpäin mennään sitten naimisiin. Miksi yllyttää nuoria ihmisiä menemään naimisiin jos he eivät itsekkään siitä ole varmoja?

    • Avioliitto ensiksi

      Mulle on sama onko joku naimisissa vai ei kun saavat lapsia. Mutta itse halusin ehdottomasti naimisiin. Koska mies vetkutteli ja keksi kaikenmaailman tekosyitä, miksi ei voi mennä naimisiin tai ainakaan vielä. Mies ei selvästi vaan ollut vielä valmis naimisiin. Eri asia, jos ei olisi koskaan halunnut mennä naimisiin kenenkään kanssa. Joten ajattelin, että jos ei ole valmis mun kanssa naimisiinkaan niin miten tekemään vielä isomman sitoumuksen eli saamaan kanssani lapsia?

      Moni ajattelee kummallisesti, että miksi mennä suinpäin naimisiin, mutta lapsia ollaan valmiita tehtailemaan suinpäin? Eikö ole väliä kuka lapsen äiti tai isä on ja kestääkö parisuhde? Mun mielestä parisuhteen pitää olla vakaalla pohjalla. Koskaan ei tietysti ole 100% takuita, että edes avioliitto kestää loppuelämän. Onhan näitä avioeroja. Mutta jos ei edes uskallaudu naimisiin, kun on liian aikaista tms. niin miksi uskaltautuu sellaisen ihmisen kanssa hommaamaan lapsia? Lapsi kärsii aina eriten erosta.

      Onhan tietysti niitäkin, jotka hommaan lapsen "yksin". Itselleni se lapsen saanti ei vaan ole koskaan ollut niin tärkeää. Mutta ihmiset on erilaisia.

      • Avioliitto ensiksi

        Ja sitten on näitä joilla on lapsia useammankin miehen/naisen kanssa. Mikäpä siinä, mutta meikäläiselle ei semmoinen sovi.


      • twiikeri1

        fiksu kirjoitus. kyllä se pitäis nuorenkin yrittää ajatella vastuullisesti teini-iän tunnekuohuista huolimatta. samaten aikuisenkin. itse en myöskään ole koskaan ollut lapsenhankinnasta kiinnostunut, ja siitä kyllä jaksaa perheelliset tutut valittaa. ei kai se kellään ole pakko alkaa lisääntyyn vaikka onkin mies ja koti valmiina. olen onnellinen ilmankin.


    • Silleenkö

      ? Käsittääkseni lapset saa alkunsa ihan eri tavalla, kuin avioliittoon menemällä. Itse olen aikoinani tehnyt 2 au lasta sille miehelle, jonka kanssa avioiduin sittemmin, erottiinkin... Onkohan nyt ihan provo koko tämä aloitus? On lapsilla silti sekä isät että äidit, olipa nämä nyt aviossa tai ei- enkä yhäkään usko että avioliitto kertoo ikuisesta rakkaudesta, pikemminkin se on instituutio, joka tuo jo sinänsä juridisia velvoitteita- jopa puolisoa kohtaan. Että jos oikein hulttion "saa" puolisoksi, elättää pitäisi osin ainakin- tämmöiselle eikiitos!
      Ja sille eikiitos, että au-lapset ois jotenkin muussa arvossa yhteiskunnassa kuin aviolapset. Mistä sen kukaan lopulta takaa, että puoliso on lapsen isä? Äiti kyllä selviää kullekkin muksulle synnytyksen yhteydessä, kun kirjoihin ja kansiin laitetaan. Mutta: itse alullelaittotilannetta ei normaalisti kukaan rekisteröi tosiasiana mihinkään.

      (että jestas näitä asenneilmastoja... )

    • .....

      Eikös se niin ole ettei autoa kortilla ajeta ja seksi onnistuu ilman sormustakin :D Höpö höpö juttuja, naimisiin menostakin on tehty niin suuri taloudellinen rasite ettei se millään onnistu samaan aikaan kun pitää tulevalle lapselle hankkia kaikki tarvittava.

    • Omron

      Miksi pitäisi olla naimisissa?

      - tätä kyselee 48 vuotias 9 lapsen äiti, joka ei ole naimisissa eikä aikeissa naimisiin mennä.

      • jonnapuh

        Mitenoä jos yksinhuoltajaksi jäät niin meinaisit asian hoitaa?


      • kahden äiti
        jonnapuh kirjoitti:

        Mitenoä jos yksinhuoltajaksi jäät niin meinaisit asian hoitaa?

        Minkä asian?


      • Omron
        jonnapuh kirjoitti:

        Mitenoä jos yksinhuoltajaksi jäät niin meinaisit asian hoitaa?

        Minkä asian?


      • Omron
        Omron kirjoitti:

        Minkä asian?

        Jos tuon oudon kommentin jättänyt ihminen käy vielä palstalla, niin voisiko hän vastata.


      • Älä. älä. älä
        Omron kirjoitti:

        Jos tuon oudon kommentin jättänyt ihminen käy vielä palstalla, niin voisiko hän vastata.

        Ei se tule, koska häpeää itsekin tyhmyytensä paljastavaa aivopieruaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      49
      5710
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      326
      5524
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      10
      2205
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1988
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      38
      1904
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      38
      1850
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1162
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      201
      1086
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      61
      1039
    Aihe