Synnytin unessa (oikeasti olen lapseton)

hetula

Niin, synnytin unessa poikavauvan. Uni tuntui aika todelliselta vatsakipuineen kaikkineen. Oikeassa elämässä minulla ei ole lapsia enkä ole ollut koskaan raskaana.

Tunsin kuinka lapsen varpaat olivat tulossa ulos, näkyivät hieman. Miespuoleinen kätilö oli antamassa minulle kipulääkettä mutta käskikin kokeilla ponnistaa. Kerran ponnistin ja hän veti lapsen ulos jaloista. Sitten sain lapsen syliini. Ihmettelin kuinka helppo synnytys oli. Lapsi ei kuitenkaan ollut omani, vaan toimin sijaissynnyttäjänä ystävälleni.

Pitelin pientä poikaa sylissäni, tottuneesti vaihtelin hetken päästä jo vaippoja. Vauva tuntui ihanalta.

Ja ei, minulla ei ole vauvakuumetta, koska en halua omia lapsia. Olen kolmekymppinen nainen.

7

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulkintaa...

      Tämä uni viestii että unennäkijä tulee luomaan (synnyttämään) jotain uutta ja arvokasta!

    • La mamma

      Mutta ei synnyttänyt itselleen, joten olitko avuksi ystävällesi jossain asiassa?

    • hetula

      En ole nyt ollut tekemisissä erityisemmin tämän ystävän kanssa jolle synnytin. Emme asu edes samassa kaupungissa.

      Sen sijaan olen todennäköisesti vaihtamassa työpaikkaa/alaa.. Ja olen alkanut kirjoittaa kirjaa pitkän tauon jälkeen. Jos nyt jotain luomiseen liittyvää pitää miettiä.

      Mistä muusta voisi olla kysymys?

      • Aallokossa

        Ymmärränkö oikein, että työ on sinulle välttämätön paha ja paljon mieluimmin hoivaisit vauvaa, eli kirjoittaisit kirjaa? Vauva syntyi jalat edellä, eikä pää edellä ja se voisi viitata, että työpaikka on päätyösi, välttämätön "sijainen" elannon vuoksi jne. vaikka kirjoittaminen sujuisi paljon paremmin.


      • hetula
        Aallokossa kirjoitti:

        Ymmärränkö oikein, että työ on sinulle välttämätön paha ja paljon mieluimmin hoivaisit vauvaa, eli kirjoittaisit kirjaa? Vauva syntyi jalat edellä, eikä pää edellä ja se voisi viitata, että työpaikka on päätyösi, välttämätön "sijainen" elannon vuoksi jne. vaikka kirjoittaminen sujuisi paljon paremmin.

        Hmm. Osuva tulkinta.


    • rytmimunat

      Vatsakivut saattoivat olla todellisia.

      • hetula

        ja unella ei ollut muuta viestittävää kuin että vatsa oli oikeasti yöllä kipeä??? :O


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      291
      2625
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1389
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1215
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1063
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      963
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      900
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe