Karu totuus on tämä: http://hommaforum.org/index.php/topic,91207.0.html
Kertokaa virolaiset, miten Virossa on mahdollista elää? Mitä siellä ihmiset ylipäätään ostavat?
Virosta tuli kehitysmaa
12
293
Vastaukset
- Antennit ylös
Kumma juttu, olet jotakin mieltä virolaisten asioista, mutta et näköjään ole edes käynyt katsomassa. Toistelet muiden hupakoiden heittelemiä huulia.
Mikä maa ei ole kehitysmaa nykyisessä maailman talouden tilanteessa? Ei niitä hyvin voivia kovin paljon ole, kun edes USAllakaan ei ole talous tasapainossa, vaan yrittää sekin kehittyä. Baltian maat ovat saaneet omat taloutensa kohtalaiseen kuntoon kahden vuosikymmenen aikana. Siitä kymmenen pistettä ja papukaijamerkki.
Ja te, joita Viro kiinnostaa, lukaiskaa muutama kirja ja käykää paikan päällä hengailemassa ja ihmisten kanssa puhumassa. - ei mitään uutta
Miten niin tullut. Ainahan se on ollut. Virolaiset ovat "taidoillaan" vaikuttaneet myös Ruotsin aseman heikentymiseen. Malmön "virolaisen kauden" jälkeen alue on Ruotsin yhdeksänneksi köyhin.
- Virolaiset jättävät
Tässä se tulee taas tulee:
"Viro, Latvia ja Liettua liittyivät Euroopan Unioniin vuonna 2004, mikä on vauhdittanut muuttoliikettä. Muuttotappio ja niin sanottu aivovuoto paremman elintason EU-maihin on liittymisen jälkeen vaivannut osaa Baltian ja itäisen Keski-Euroopan EU-maista."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/59397-yllattava-muutos-virossa-muuttoliike-suomeen-775- Malle r
Te saate ainult keskealised ja ehk neid natuke nooremad, ümbes 30-40 aastased, neil pole piisavalt ingilisekeele oskamist aga nooremad on juba õppinud ja neid Soome ei tule. Neil on omad planeeringid. Soome oma ekonoomi näitab halvalt ja ärimehed müü riiki omad firmad välismaile. Äkki on Soomes sama problem nagu meil, vanad ja haiged kodumaas ja raha pole piisavald. Mis ma ise kartan on ett Vene armee tulee ja panee nii Eesti nagu Soome kii ja siis saame näha kes saa reisi tasuta Siberise.
- he he he
Ei ainakaan kondomeja.
- Heimar L.
Mulle tundub et täna ma ei skoori, ei vanad ega noori!
- surkea maa
Yli puolella virolaisista ei ole edes varaa henkilöautoon.
- Fjghnvlhjnhlb
Eihän suomalaisillakaan ole. Raha on keskittyneesti paremmin menestyneillä ja töissäkäyvillä. Jos kilometriverotus tulee kuten se suunniteltiin, eniten maksaa se köyhin suomalainen joka ajaa vanhalla romullaan - valtio saa saman auton historian aikana veroja verojen päälle vaikkei auton arvo ole kummoinenkaan.
Sen sijaan, että toistuvasti kaivat p.askaa Virosta, ota jo huolen aiheeksi Suomen tuhoutuminen omien herrojemme toimesta. Ja muista miten toimit edellisessä äänestyksessä.
- et näin..
Totuus Virosta.
Palkat siellä edlleenkin n. 400e kuussa.
Asunnon vuokraus n. 150e siihen kuuluu sähkö.
Virossa ei ole minkäänlaista sosiaaliturvaa.
Virossa on vaan pärjättävä tekevät usein 6 päiväista työviikkoa.
Virossa ei saa lomarahaa tai jos saa ottavat rahat ja menevät kuitenkin töihin.
Eläketuloja ei juurikaan kerry.
Virossa on paljon työttömiä, siksi Suomessa paljon Virolaisia töissä.
Talot edelleenkin halpoja saat 30000e ihan kivan talon sieltä.
Ruoka Virossa on kallistunut aika paljon, ovat edelleen aika omavaraisia ja torilla on halpaa, ja tuotteet tosi tuoreita.
Tässä nyt jotain kerron lisää, tämä on erään asiakkaani kertomaa.- Fiksu suomalainen
Ammattitaitoja vaativilla aloilla palkat ovat korkeammat, esim. Euroworksin kautta m/s Xprslle palkatut nostanevat koko varustamoalan palkkoja jatkossa, ESMA on toiveikas. Aluksen siirto Viron lipun alle nostatti merenkulkualan palkkoja toimenkuvasta riippuen 850-1200 eur/kk. Hieno juttu heille, onneksi olkoon!
Viron valtio vain on sitoutunut pitämään verot alempana kuin esim. naapurimaissa jotta yritykset siirtyisivät sinne, ja pysyisivät siellä. Suomen kannalta kurja juttu mutta voisihan sitä Suomessakin jo alkaa tekemään jotain eikä vain valittaa tällaisilla palstoilla p.askaa naapureista puhuen kuten tuo vakiohärikkö tekee. On kirjoitellut täällä milloin milläkin nikillä, jutut aina samoja, shittiä. Haukkuu muut kirjoittajat välittömästi ja moittii kaikki positiiviset kirjoitukset, joita joku Virosta kertoo. Hupinsa hänelläkin :-/ - että näin..
Fiksu suomalainen kirjoitti:
Ammattitaitoja vaativilla aloilla palkat ovat korkeammat, esim. Euroworksin kautta m/s Xprslle palkatut nostanevat koko varustamoalan palkkoja jatkossa, ESMA on toiveikas. Aluksen siirto Viron lipun alle nostatti merenkulkualan palkkoja toimenkuvasta riippuen 850-1200 eur/kk. Hieno juttu heille, onneksi olkoon!
Viron valtio vain on sitoutunut pitämään verot alempana kuin esim. naapurimaissa jotta yritykset siirtyisivät sinne, ja pysyisivät siellä. Suomen kannalta kurja juttu mutta voisihan sitä Suomessakin jo alkaa tekemään jotain eikä vain valittaa tällaisilla palstoilla p.askaa naapureista puhuen kuten tuo vakiohärikkö tekee. On kirjoitellut täällä milloin milläkin nikillä, jutut aina samoja, shittiä. Haukkuu muut kirjoittajat välittömästi ja moittii kaikki positiiviset kirjoitukset, joita joku Virosta kertoo. Hupinsa hänelläkin :-/No hyvä että joillakin aloilla palkat nousussa.
Yritttäjät tienaavat ihan kivasti Virossa, he eivät maksa 5v voitosta veroa lainkaan, mikä on mielestäni hyvä, sen takia Virossa oaljon pieniä liikkeitä ja ne myös aivan ihania.
Olisipa tääällä Suomessa kanssa, mutta ei ole!
Siitä saa kyllä syyttää Suomen verottajaa!
- Muutan Eestiin
Tiedän erään Virolaisen yrittäjän.
Hän on 3v ostanut talon, auton, moottoripyörän.
Ihan kivasti tienaa, siellä ymmärtetään yrittäjää.
Tekee pitkiä päiviä.
Niinhän se pitäisi olla myös täällä Suomessa.
Jos teet paljon töitä niin täällä verottaja vie melkein kaiken siitä.
On se kyllä väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045251Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858488Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491