Evokkiguru panee taas tiedettä uusiksi:
http://yle.fi/uutiset/stephen_hawking_murtaa_mustien_aukkojen_tapahtumahorisontin/7052136
Tapahtumahorisontti murrettu
9
93
Vastaukset
Näyttäisi tuo vertaisarviointi vielä puuttuvan, joten jospa odotellaan vielä. Mielenkiintoista silti.
- tieteenharrastaja
Katsotaanpa nyt rauhassa, miten paljon:
"Vielä vertaisarvioita odottavassa "Information preservation and weather forecasting for black holes" -nimisessä artikkelissa Hawking tuo tapahtumahorisontin rinnalle "näennäishorisontin", joka väliaikaisesti vangitsee materian ja energian, kunnes lopulta vapauttaa ne avaruuteen – tosin tunnistamattomassa muodossa."
Ei parhaassakaan tapauksessa niin paljon, että yksikään vedenpaisumuksen falsifikaatio kaatuisi tai tulisi esiin ensimmäinen objektiivinen jumalatodiste. "Evokkiguru"
Aloittajalla on ehkä mennyt sukunimet Dawkins ja Hawking sekaisin.- huutis.
Kreationisteille kaikki tiede on evoluutiota, ja siksi he vastustavat kaikkea tieteellisyyttä.
- tieteenharrastaja
huutis. kirjoitti:
Kreationisteille kaikki tiede on evoluutiota, ja siksi he vastustavat kaikkea tieteellisyyttä.
Heille myös jokainen tieteen edistysaskel on koko aikaisemman tieteen vääräksi todistus. Tai ainakin tälle möttösiinin keksijälle.
Niiiin Möttöskämäinen aloitus.
Ja milläs tapaa Hawking pistää tiedettä uusiksi?
Sen sijaan Hawking on pistämässä käsityksiä mustista aukoista ja erityisesti tapahtumahorisontista uusiksi.
Mahtaako nämä kretiinit ymmärtää näiden kahden eri asian eron?- jyrrrr
Tuo avaruus-tutkimus mustine aukkoineen on ihan yhtä suurta kukkua kuin alatimuuttuva evoluutioteoria.
On helppoa puhua roskaa roskan päälle, ei siitä joudu vastuuseen.- huutis.
»On helppoa puhua roskaa roskan päälle, ei siitä joudu vastuuseen.»
Eipä joudu ei. Mahtaiskohan kretiinit olla hiljaa jos paskanpuhumisesta joutuisi vastuuseen.
- tiedän kuka on Anni
Avaaja ei ole oikea Anni Huttila vaikka asiaa puhuukin. Mutta voisi sitä omallakin nikillään kirjoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106