Kyllä nyt olen hankintaani tyytyväinen, vaikka tällä palstalla on Oolssonia aina uppotukiksi haukuttu. Sehän kulkee yli 8 solmua, katso video !
Tosin onhan tuolla lähellä Kap Hornia aika kylmät ja suolasiet vedet, joten kitkakin pienempi ....
https://www.youtube.com/watch?v=S9J3ueq88OA
Tosin onhan tuolla lähellä Kap Hornia aika kylmät ja suolasiet vedet, joten kitkakin pienempi ....
https://www.youtube.com/watch?v=S9J3ueq88OA
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä on aika kaukana meidän Ohlson 29:ä. Avoperä, eikä mökkiä lainkaan. Lisäksi oli oluttölkki avotilassa, joka on meillä ehdottomasti kielletty.
Videon mukaan tuulee 28 knotsia ja puuskissa 35! Meidän O29 kulki 7,4-7,7 solmua vastaavassa kelissä tuulen suunnan ollessa sopivimman - tosin se vanhempi versio pienemmällä keulapurjeella (GPS:n mukaan, eli nopeus maan suhteen). Eri konstruktio näyttäisi olevan.
Olson 29 ei taida olla kovin tunnettu venetyyppi meidän vesillämme.
http://sailboatdata.com/viewrecord.asp?class_id=781
Sen sijaan Ohlsson 29:t lienevät kaikille tuttuja.
Sorry, että vahingossa laitoin kaksi ässää Ohlsoniin. Tuo Einar Ohlsonin suunnittelema 29-jalkainen tunnetaan Ruotsissa myös Winga 29:nä.
Onhan ne aika erilaisia veneitä! Einar Ohlsonin suunnitelema Ohlson 29 on peräisin vuoidelta 1970. George Olsonin suunnittelema Olson 29 on vuodelta 1984. Edellisen dspl on sailboatdatan mukaan 3,2 tn, jälkimmäisen 1,6 tn. Varmasti purjehdusominaisuudetkin ovat hyvin erilaiset niinkuin veneiden ulkonäkökin takilat mukaanlukien.
Erilaisuus on siis paljon muutakin kuin nimen h-kirjain!
On eri vene kun meikäläinen Ohlson 29, vaikka siksihän tuo kuukkeli halusta olsonin lukee:-)
Chilen raaserin sisko tässä kaupan:
http://www.yachtworld.com/boats/1986/Olson-29--2525059/Marina-Del-Rey/CA/United-States#.UuTIrnAyDWQ
No voi vitsi, jäi tuo h-kirjain noteeraamatta.... Tässä nyt joutuu kärsimään siitä kun jäi tuo pakkoruotsi vähän heikolle lukemiselle tuolla iloisella 70-luvulla, niin menee veneetkin sekaisin !
Mutta kuten veli tuolla ylempänä todisti, niin kyllä se "oikeakin ! Ohlson 29 hyvin kulkee, kunhan vain tuulee.
Voisi jo tuo suunnilleen 30 solmua menoa auttaa:-)
Kesää odotellessa hauskuutusta...
Halpahan tuo olisisi Olsonni Kaliforniassa?!
Iso jalustettu juuri oikein ottakaa oppia.
ei varmasti ole meidän ohlson29