Miten järjestitte asumisen ja raha-asiat?

pohtiva1

Teiniäidit, varsinkin alaikäiset äidit!
Miten järjestitte asumisenne ja raha-asiat? Minkä ikäisenä saitte lapsenne? Miten ja milloin asioita aletaan selvittämään, silloinko kun raskaus on selvinnyt ja olette päättäneet, että pidätte lapsen? Vai jossain rv 12 paikkeilla? Eikös se niin ole, että ainakin kaikki alaikäiset raskaanaolijat joutuvat käymään jossain sossupalavereissa? Paljonko niitä on raskauden aikana/jatkuvatko lapsen syntymän jälkeen? Milloin alettiin pohtimaan asumisjärjestelyjä, eikö se olekkin jossain raskauden puolivälissä? Tuliko jostain sossusta joku kirje vai pitikö itse hakeutua jonnekkin sossupuhumisiin, jossa alettiin miettimään asumista? Oletteko yksinhuoltajia vai onko isä mukana elämässänne?

Mistä saitte rahaa, kauanko olitte kotona, jatkoitteko äitiyslomien ja vapaiden jne jälkeen koulua vai menittekö töihin? Mitä kaikkia tukia teiniäidin on mahdollista saada ja paljonko ne suurin piirtein ovat? Paljonko teillä noin suunnilleen menee kuukaudessa rahaa?

Vastatkaa edes osaan kysymyksistää! :)

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös pohtiva

      Minuakin kiinnostaisi tietää noita asioita. Voisiko joku kertoa?

    • vähän tietoa

      Muutettiin poikaystävän kanssa yhteen kun kuultiin raskaudesta. Rahaa onneksi tulee jonkun verran vaikka ei olla töissä vaan opiskellaan. Ja toki vanhemmat auttavat.
      Itse olen alaikäinen nyt ja raskaana. En ole joutunut enkä joudukkaan sossupalavereihin, vaan käyn neuvolassa niinkun muutkin.

      Riippuu toki minkä ikäinen on. Jos on jotain 15 vuotias tai alle niin on sossupalavereita ymym. mut ei tietääkseni siitä ylöspäin.
      Olen siis 17 eikä tarvitse mitään sossu juttuja tehdä.

      • helpotus

        Hyvä että ei tarvitse mitään sossupalvereita


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe