pelletin tuotantoko on loppumasta kokonaan suomesta????
mistä sitä sitten ostetaan, jostain kiinastako??
mistä sitä sitten ostetaan, jostain kiinastako??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Teet itte, tai siirryt maalämpöön.
Kukas niin väittää. Ja suurinosa nykyäänkin tuodaan venäjältä, on se niin paljon halvempaa siellä.
ja suomessa tehdystä pelletistä suurin osa rahdataan ruotsiin voimalaitoskäyttöön
Missä on purua tai kutteria, siellä pyörii pelletintekovehkeet.
-Pienilaitokset taitaa olla jopa kannattavia?
On tämäkin.. Vielä muutama vuosi sitten todennäköisesti nämä samat neropatit olivat julistamassa että kohta pellettiä ei riitä kaikille. Hintojen piti räjähtää käsiin ja vaikka mitä.
No, miten sitten oikeasti kävi? Hetkeä myöhemmin valmistui muutama tehdas.. Tehtaiden rakentajat olivat hieman odotelleet pellettibuumia.. Ei tullut, ja varmaan osasyynä oli se pieni hintapiikki jolla tietämättömät pelottelivat ymmärtämättömiä. Hinta vakautui ja alkoi jäädä jälkeen öljystä ja sähköstä, siis ei sillä etteikö pelletti olisi ollut kokoajan huomattavasti halvempaa, mutta hintakehityskin on ollut miltei jatkuvasti noita maltillisempaa.
Se tietysti johti siihen, että ylimitoitetuilla tehdasinvestoinneilla tuli pellettiä enemmän kuin kotimarkkinat vetivät.. Joten oli pakko ryhtyä viemään. Paha vaan, että Euroopan markkinoilla oli sen verran kilpailua, että kannattavuus oli parhaimmillaankin heikkoa. Pitkät kuljetusmatkat tekivät siitä käytännössä kannattamatonta. Mutta vientiä jatkettiin, ja toivottiin että tilanne muuttuisi.
Muutosta ei tosin tullut, ja viimein osa rahamiehistä päätti ettei ollut enää järkevää kaataa lisää rahaa siihen kaivoon ja odotella jotain suurta muutosta. Joten osa tehtaista lopetti toimintansa.
Jos kysyntä lähtisi kasvuun, niin aivan varmasti tuotanto seuraisi perästä. Se on jo kertaalleen osoitettu. Silloin tuotantoa lähdettiin rakentamaan jo pelkkien toiveiden varaan. Mitään pellettipulaa ei ole missään vaiheessa ollut, eikä tule olemaan. Hinta voi hieman kohota, jos kysyntä lähtisi nopeaan kasvuun, mutta tasoittuisi pian uusien tuotantolinjojen käynnistyessä. Parantunut tuottavuus kun houkuttelee pian uusia investointeja. Mahdollisuudet ja halukkuus tuotannonlisäyksiin ovat olemassa.
Suurin kysymys on siinä, että kiinnostaako edullinen, kotimainen lämpöenergia vai ei?