John Grisham: Sateentekijä

maj

Ihan aluksi haluaisin esittää närkästykseni siitä, että tällä osastolla, jonka nimi herra nähköön on kuitenkin "Kirja-arvostelut", on oikeastaan kirja-arvosteluita noin yksi kahdestakymmenestä keskustelusta. Eikö tuollaiset "mitä mieltä olette tästä"-puheenvuorot voisi sijoittaa vaikkapa "Yleistä kirjallisuudesta"-osioon? On turhauttavaa selata viestejä läpi kun haluaisi tosiaan lukea kirja-arvosteluita.

Mutta siis asiaan, ajattelin tässä joutessani sanoa sanasen viimeksi lukemastani kirjasta, John Grishamin Sateentekijästä. Keskustelu on tervetullutta.

Tämä oli ensimmäinen Grishamilta lukemani kirja. Halusin selvittää, mikä tekee kirjailijasta niin kovin suositun. Juuri Sateentekijän valitsin isäni suosittelun perusteella.
Kirjassa vastavalmistunut lakimies aloittelee uraa ja kokee takaiskun toisensa jälkeen. Vähitellen johtoaiheiksi nousee oikeusjuttu erään nuorukaisen kuoleman aiheuttanutta vakuutusyhtiötä vastaan ja rakkaus aviomiehensä pahoinpitelemään naiseen. Loppu on jossain määrin arvattava mutta sisältää pari selkeää yllätystä ainakin Grisham-aloittelijalle.
Grisham on kautta linjan kyyninen ja mustan huumorin lajikseen valinnut kirjailija. Erilaisia uhkia ja huolenaiheita vaanii taustalla kaiken aikaa. Ihmisten hyvyyteen hän ei tunnu uskovan, vaan jokainen taistelee omien tarkoitusperiensä toteuttamiseksi kylmässä maailmassa. Päähenkilö tuntee kyllä kiintymystä, mutta tietää tuskallisenkin selvästi, ettei mikään lounas ole ilmainen. Silti loppu sai kyynelet silmiini luku-urakan jälkeen.
Pitkän miinuksen Grisham saa pitkäpiimäisyydestään ja itsensä toistamisesta. Kirja imaisi minut mukaansa vasta viimeisen sadanviidenkymmenen sivun aikana. Alussa lukija joutuu liiaksi rämpimään nopeaan tahtiin esiteltyjen aiheiden tiheikössä ja etsimään päähenkilön elämän kannalta oleellisia aivan liian pitkään. Huumori ei ole niin nokkelaa kuin toivoisin; Grisham nojaa liiaksi halpaan sarkasmiin ollakseen huumorin osalta uskottava kirjailija. Hänen vahva puolensa on henkilögalleria, joka on laaja ja henkilökuvat piirtyvät varmoin vedoin kokonaisiksi, uskottaviksi ja liikuttaviksi. Tätä Grisham käyttää oivallisesti hyväksi loppukiihdytyksen - oikeudenkäynnin ja sitä seuraavien tapahtumien - aikana.
Lajityypin taakkana lienee, että kieli kärsii sisällön kustannuksella, joten merkkiteoksia Grishamilta on turha odottaa. Sen sijaan ainakin Sateentekijä on kiinnostavaa ja lopulta myös varsin mukaansatempaavaa lomaluettavaa.

3

1117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni

      Luin itse myös juuri Sateentekijän loppuun. Kirja oli mielestäni erittäin hyvä ja mukaansatempaava. Grisham kirjoittaa mielestäni oikein elävästi ja kuten kirjoititkin, aidon tuntuisesti. Itse ainakin jännitin valamiesten ratkaisua. Kannattaa lukea myös muita Grishamin kirjoja. Kaikki eivät ole muuten lakia käsitteleviä. (Joulua pakoon, Lapsuuden talo)
      Grisham on yksi parhaista kirjailijosta.

      • poika

        Hei, minullakin on muutama Grishamin - kirja, ja parhaillaan luen "päämiestä", josta on tehty elokuvakin, mutta mitä Grishamiin tulee niin hommansa osaava mies, minulla itselläni on 10 Grishamin kirjaa, joista muutamaa en ole lueknut, mutta mailaile jos kiinnostaa jauhaa enemmän Grishamia


      • Anonyymi

        Olen suuri Grisham-fani ja omassa kirjahyllyssäkin on lukuisia hänen kirjoja. Sen lisäksi olen vielä kirjastosta etsinyt lisää luettavaa. Juurikin tuo "Joulua pakoon" oli erilaista Grishamia, mielestäni siinä kyseenalaistettiin tätä amerikkalaisten överiä joulukoristelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      143
      1869
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      281
      987
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      848
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      807
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      739
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      681
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      650
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      644
    Aihe