Kuitti maksullisesta seksistä?

Minna123

Laki käteiskaupan kuittipakosta tuli voimaan vuoden alusta.Kaikki käteiskaupan muodot huomioitiin lakiluonnoksessa mutta maksullista seksiä ei mainittu.Voisiko se kuulua siihen ryhmään sitten,joka tienaa yli 8500 euroa vuodessa kuuluisi antaa kuitti asiakkaalle?tuo summa varmasti ylittyy vuodessa ns.ammattiprostituoiduilla.

15

622

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgfgfghgfh

      Ja murtovarkaiden tulisi jättää entiselle omistajalle kuitti mukaansa ottamien tavaroiden arvosta. Näin pyrittäisiin ohjaamaan ennen rikollisuuden nimikkeellä tapahtunutta toimintaa laillisempiin uomiin. Toiminnasta saatavaa tuloa voitaisiin tarkkailla paremmin ja hyödyn saajia verottaa täsmällisemmin. Saman periaatteen mukaan verokarhukin jättää kuitin ryövättyään jonkun - se tekee siitä ryöväämisestä laillista.

      Totta kai seksipalvelijan tulee antaa kuitti, jonka palvelun saanut tietysti sitten liittää veroilmoitukseensa. Vai lähettääkö hän sen verotoimistoon mustattuaan oman nimensä siitä pois? Pitäisikö seksikuitissa mainita palvelun ostajan nimi?

    • vvhgjhgj

      Voin kuvitella uutiset aamun lehdissä, kuvineen: "Matti Meikäläinen ilmiantoi prostituoidun, joka kieltäytyi antamasta hänelle kuittia. Matti oli ottanut yhteyttä Neiti Ilotyttöön, ja sovittiin seuraavista palveluista (lista). Hinnaksi sovittiin xxx€. Suoritettuaan maksun mies pyysi kuittia, mutta sai kuulla, ettei kuitti ollut tällä alalla tapana. Tästä suivaantuneena mies otti yhteyttä verotoimistoon ja paikallisiin lehtiin. Jne."

      Kiva Matin mennä töihin seuraavana päivänä.

    • Suurin osa huorista vieläpä ottaa etuisuuksia...outoa ettei asiaan ole puututtu vaan enemminkin on mietitty seksin ostamisen kieltoa.

    • Minna123

      Kuitti on annattava lain mukaan pyytämättä.Se on palvelun tarjoajan ongelma jos palvelussa tai sen tasossa on hävettävää ym ongelmia.Aarnion ilmiantanut prostituoitu on epäiltynä juuri näistä etuisuuksien väärinkäytöstä.Jos joku väittää muuta niin kyse on suomen moraalittomien nuorten naisten suojelemisesta.Piste!

    • Perustetaan liitto

      Entä pitäisikö palveluntarjoajan saada vähentää esim. ehkäisyvälineet, seksikkäät vaatteet (työvaatteet ei tosin välttämättömiä), markkinointikulut, liikeneuvottelujen edustuskulut, työtilan vuokra, mahdolliset muut työvälineet (S&M, lakanat). Taksimatkat tai korvaus oman auton käytöstä? saako vähentää verotuksessa?
      Muistakaa, palveluntarjoajat, ottaa kaikesta kuitit talteen ja veroilmoitukseen liitteeksi.

    • 9+8

      Ei sitä seksin myyntiä ole rajattu pois, jos se tapahtuu liike- ja ammattitoimintana, Satunnaista myyntiä minkä tahansa "tavaran" osalta ei pidetä liike- ja ammattitoimintana.

      2 §

      Soveltamisala

      Tätä lakia sovelletaan elinkeinotulon verottamisesta annetussa laissa (360/1968) tarkoitettuun liike- ja ammattitoimintaan, jos toiminnan tilikauden liikevaihto on enemmän kuin 8 500 euroa.

      3 §

      Soveltamisalan rajaus

      Tätä lakia ei sovelleta:

      1) automaatista tapahtuvaan myyntiin;

      2) arpajaislainsäädännössä tarkoitettuun toimintaan;

      3) markkina- ja torikauppaan ulkotiloissa, lukuun ottamatta alkoholijuomien vähittäismyyntiä ja anniskelua;

      4) sähköiseen kaupankäyntiin, laskun maksamiseen ja muihin sellaisiin maksutilanteisiin, joissa ostaja voi itsenäisesti maksaa tavaran tai palvelun ilman elinkeinonharjoittajan läsnäoloa.

    • Jorma4

      www.seksitreffit.fi/nainen etsii miestä ,sieltähän näitä tukihuijareita löytyy.Naurettavinta on että sivusto vielä väittää säännöissä että maksullisen seksin tarjoaminen on kiellettyä ja vieläpä lainvastaista!:-D

    • porttolasuomi

      Prostituutio on räjähtänyt käsiin kyllä sen huomaa netissä www.sexwork.net ja tuo edellinenkin saitti.Eipä suomalaisten naisten kannata enää ylpistellä etteivät huoraa....kyllä on järkyttävää katseltavaa kuin moraalin alennustila ja poliisit suojelee tätä touhua varmaankin joillakin asiakkuuskin taustalla jotenkin.Kun muistelee 90 lukua niin ilmoituksia oli Helsingin sanomissa(paperiversio)niin ne kiellettiin 2004 ja nyt ne komeilee netissä vaikka lainvastaisia...menipä hesarilta muutama kymmenen miljoonaa sivu suun ilmoitustuloja:-D

    • vapaaehtoistako ?

      "Suomessa prostituutio on sallittua mutta paritus sekä seksin osto parituksen tai ihmiskaupan uhreilta kiellettyä.[5] Myös prostituution julkinen markkinointi on Suomessa kiellettyä."

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/Prostituutio

      "Ammattimaista prostituutiota ohjataan usein ulkomailta, eivätkä parittajat välttämättä astu Suomen maaperälle lainkaan."

      - http://yle.fi/uutiset/prostituutio_muuttaa_muotoaan__kaappi-igorit_katoavat_suomesta/6942665

      Eiköhän se todellisuudessa suurimmalt aosin ole niin, että erinäiset elämän vaikeat olosuhteet ajavat protituutioon ellei sitten kyse ole suoranaisesta rikollisten uhriksi joutumisesta.

      Lienee hyvin harvassa ne alan naiset jotka tuon toiminnan valitsisivat vapaaehtoisesti jos muita vaihoehtoja olisi. Kerran toimessa ja parhaimillaan "helppoon" rahana tottunena monilla alunpitäen tilapäiseksi (jotkut opiskelijat ym.) suunnitellusta toiminnasta voikin olla vaikea irtaantua monista eri syistä johtuen.

      Se myös tulee jättämään elinikikäiset jäljet henkilöön vaikka siitä onnituiskin irtaantumaan ja sen kanssa riskeeraa olla vaikea elää.

      Ne jotka jopa kovin agressiivissävyisesti maksullisista kirjoittaa, niin ei muuta kuin kokeilemaan miten helppoa ja omaehtoista oman kehonsa myynti todellisuudessa on.

      Kaikkein pahinta ovat rikollisverkostot, jotka suorastan kidnappaavat naisia ja väkivällan, kiristyksen ja läheistensä uhkan alla pakottavat myymään itseään.

      Euroopassa on erittäin laaja yli rajojen aktiivisesti liikkuva ihmiskauppa jota on hyvin vaikea kontroloida. Se on aseiden ja huumeiden rinnalla yksi suurin pimeän rahan verkosto.

    • heikki7

      Ilmiantakaa ilotytöt taloyhtiöiden isännöitsijöille tai vuokranantajille niin loppuu veropetos tehtailutkin.Lain mukaan vuokranantaja syyllistyy paritukseen jos on tietoinen prostituution harrastamisesta asunossaan.

    • simo1

      Kyllä huomaa että naisia ei kiinnosta suomen yleinen moraalinen tila tai että pornografia/prostituutio aiheuttaa perheiden hajoamista ja muita sosiaalisia ongelmia.Suomalaiset naiset luulee että seksillä pelaaminen on voimavara mikä auttaisi pitkällä säteellä,päinvastoin moraalittomuus viihdeteollisuudessa ja siitä kulminoituvat ihmissuhteet ovat aiheuttaneet ennennäkemättömän ihmisten kierrätysyhteiskunnan ja mielenterveysongelmien epidemian josta osin johtuen koko suomen valtiontalous ajautuu konkurssiin.

      • kyllästynytmies

        Asiaa! Naiset istuu pankin päällä ja käyttää asiaa surutta hyväkseen aina! Valitettavasti tyhmät miehet vielä tukevat tätä typerää ajattelu- ja elämäntapaa.


    • Jarmo1

      Maksullisen seksin markkinointi on kiellettyä ja se on lainvastaista vuodesta 2004 ja jos sitä esiintyy niin ei muuta kuin tutkintapyyntöä poliisille tai kantelua esim.eduskunnan oikeusasiamiréhelle.

    • Suomalaisia huoria tullut näille seksitreffit ja sexwork sivustoille aika runsaasti talouskriisin aikana tai sanotaanko epidemiaksi asti...seksitreffien touhu vaikuttaisi jopa organisoidulta kun ottaa huomioon että osalla ei ole riittävää kielitaitoa tehdä suomenkielisiä ilmoituksia nettiin.

    • Jussipoika1

      Prostituoidut ovat verorikollisia,joten älkää käyttäkö heidän palvelujaan!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      149
      5639
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      157
      3696
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      127
      3404
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3235
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2786
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2343
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2270
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      235
      2245
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1862
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1332
    Aihe