Hellou! Tänään on pistänyt huolestuttamaan meidän kisusen oksennukset.
Kissa on 3.5v leikattu kolli (maatiainen) ja hyvin pirteä ja leikkisä ja hellyydenkipeä.
Hän oksentelee hyvin harvoin, mutta tänään ihmettelin miksi kisu maukuu oudosti. Mau'unta oli hyvin surullista ja melkeinpä heti tämän mau'unta kohatuksen jälkeen tämä oksensi ison oksennuksen, joka oli pelkkää limaa ja näytti siis limaiselta kuolalta. Ensimmäisen yökön jälkeen tuli heti perään pieni samanlainen väri oli hieman kellertävän rusehtava molemmilla kerroilla. Muutama tunti kului ja taas sama mau'unta alkoi ja samanlaiset yökit vetäisi uudelleen. Kissa ei ole tänään suostunut syömään, vaikka olen vienyt ruokakupin ääreen. Muuten tämä on ollut ihan normaali oma itsensä, halunnut silityksiä ja olla lähellä ja saanut pari ravaamiskohtausta kuten aina.
Asiassa huolettaa myös se, että kissa on koko ikänsä aina isolle hädälle vessaan mennessään maukunut aivan tajuttoman kovia maukaisuja ja tehnyt hätänsä. Välillä maha on hieman löysällä ja välillä aivan normaali. En tiedä onko tämä mau'unta ennen vessaa menoa vain tapa, mutta se kuulostaa omaa korvaani sellaiselta, että jos itse olisin kissa maukuisin näin kun sattuisi - maukaisu vähän kun rääkäisy. Välillä kissa saatta rääkäistä samoilla tavoin samalla kun peppu "kramppaa" ja pääsee järkyttävän hajuinen kaasu. Liekö kisulla joku suolisto vaiva?
Ajattelin täältä tulla ensin kysymään ennen tohtorille soittoa, onko vastaavia juttuja ollut muilla? Aikaisemmin en ole soitellut, kun kissa on muuten ihan terve ja leikkii yms. mutta huolestuttaa kuitenkin.
Kissa oksentaa limaista "vaahtoa"
4
8289
Vastaukset
- Vie yksit.pieneläinlääk.
Sieltä saat parhaan vastauksen. Näköjään kukaan ei ole sinulle vielä vastannut.
Itse epäilisin, että karvapaakku mahassa???
Mutta, vie kissasi tohtorille.
Toivottavasti kaikki selviää, tsemppiä! - mauk
Juu,olen samaa mieltä,vie eläinlääkärille, vaiva voi olla munuaisissa tai muissa sisäelimissä,ruokavalion muutoskin voisi tietty auttaa,sitäkin voi kokeilla ensin.
- kaappo kissi
Tuo kakalle mennessä mourahtelu on myös minun kissan tapa ja ollu aina. Ilmeisesti normaalia kouraisua suolessa kun uloste liikkuu. En myöskään huolestuisi vielä yhden oksentelu päivän takia vaan jos jatkuu useamman päivän ja kissa vain nukkuu niin sitten lääkäriin.
- Sannnnnnni
Meillä oli juuri tasan sama aikaisemmin terve kissa, mourahteli ja suu vaahtosi, tänä maanantaiaamuna. En jäänyt tänne ihmettelemään vaan soitin luottoeläinlääkärille; kävi ilmi että karvan aiheuttama suolitukos ja maha täynnä kaasua. Olisi elänyt ehkä päivän kaksi lisää koska ihan tukossa.
Vie. Se. Lääkäriin. Heti.
Ja maksa kalliit viikonlopun vastaanottomaksut siitä hyvästä että venailit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931702
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2231397- 871321
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!62985Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9854- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809