Eli siis ihmettelen vaan kun siinä kohtaa kun harry ja kumppanit murtautuu irvetaan ja hermionelta (bellatrixiltä) kysytään sitä bellatrixin sauvaa (ainakin leffassa, en muista oliko sama kirjassa) niin miks ne ei vaan antanu bellatrixin sauvaa sille maahiselle ku ne kerta varasti sen bellatrixiltä? Wikipediassa lukee näin:
"Sitten Harry pyytää Ollivanderia (John Hurt) tunnistamaan kaksi taikasauvaa, jotka hän onnistui viemään Malfoyn kartanosta. Ollivander kertoo, että sauvat kuuluivat Bellatrixille ja Dracolle (Tom Felton) mutta että Malfoyn sauva on ryhtynyt nyt uskolliseksi Harrylle."
onks se sit sen takii et ne maahiset ois nähny et se sauva ei oo uskollinen hermionelle (bellatrixille)?
ku en koskaan tajunnu tätä et kui ne teki sen komennuskirouksen siihe maahisee ku ei ois tarvinnu jos ne ois vaan antanu sen sauvan... eli menikö multa jotain ohi? jos joku viisaampi osaa selittää syyn niin olis kiva :)
hp7: En ihan ymmärtänyt, voiko joku selittää?
potterfani
2
414
Vastaukset
- näin se meni
Irvetan maahisia oli varoitettu varkaista (Lujahaka) ja niille oli kerrottu, että oikea Bellatrix on menettänyt sauvansa.
- KUOLONSYÖJÄ<3
Bellatrix on paras!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510223
- 525010
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422181Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052038- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131581Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411382Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31971Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24953