Paljonko henkilöauton bensankulutus laskee, jos peesaa rekkaa lähes turvavälillä (30m) 90km/h nopeudella verrattuna siihen ettei ketään olisi edessä, mutta nopeus olisi sama 90km/h ?
Onko kukaan kurkkinut asiaa ajotietokoneen kulutusnäytön avulla ?
Peesaajan bensankulutus
8
3661
Vastaukset
- Rahti2495
Saatat saada kulutuksen tippumaan jopa 1.5L satasella, mutta jotta pääsisit tähän lukemaan, joudut tulemaan noin 5m päähän takapuskurista päästäksesi imupyörteeseen. Hommaa on testattu, mut en kyllä TODELLAKAAN SUOSITTELE sitä. niin lähellä ajaminen on aikana kaukana turvallisesta ja mukavasta matkustamisesta..
- Siiri Sukevalta
Samaan kulutukseen pääset ajamalla 90km/h ilman sitä rekkaakin.
Ilman rekkaahan sinä kuitenkin ajat 120km/h, joten menovettäkin palaa.- HOj
Hei
Voi se jotain desin vaikuttaa, enempää ei ainakaan ajotieturin näyttö tipahda. (kuorma-auto tai kantikas pakettiauto edessä)
Tavallinen henkilöauto jos on edessä niin pitää ajaa tosiaan 5 metrin päässä että alkaa olla imussa... ei kannata :-) - Hapa
HOj kirjoitti:
Hei
Voi se jotain desin vaikuttaa, enempää ei ainakaan ajotieturin näyttö tipahda. (kuorma-auto tai kantikas pakettiauto edessä)
Tavallinen henkilöauto jos on edessä niin pitää ajaa tosiaan 5 metrin päässä että alkaa olla imussa... ei kannata :-)Nonniin! nyt tuli sitten selville sekin, että miksi perseessä roikkuminen on nykyään niin yleistä, vaikka ajaisit ylinopeuttakin!
- Gulle
Vain hölmöläinen peesaa, ja se säästö on tosiaan enemmän kuviteltua. Toki taloudellinen ajotapa säästää, mutta en laske peesausta siihen. Hei mut mun piti kysyä myös mitä tuollainen Chevy Van 6,2ltr automaatti dieseli mahtaa syödä ?? onko 10-15 litran välissä / 100 km ja mikä mahtaa olla dieselvero moisella hirmulla ?
- teukka
Totesin joskus kulutusmittarista, että peräkärryä hinatessa kulutus pieneni noin 2 litraa sataselle, kun ajelin erään tankkiauton perässä ehkä 50 metrin etäisyydellä.
Kyllä sieltä löytyy sellainen paikka, eikä välttämättä tarte ajaa niin lähellä.
On kuitenkin paljon järkevämpiäkin tapoja säästää! - Janne69
Ajotietokoneen mukaan kulutus aleni reippaasti, kun kokeilin ajaa lähellä edellä ajavan rekan takapuskuria. Matkailuvaunu tosin vetokoukussa...
Kun aikanani kevarilla ajelin nii sen kyllä tunsi miten rekan peräs meni melkeen kaasuttamatta..mut piti ajaa siinä parin kolmen metrin päässä että pyörteet loppu..että ei oo järkeä vaikka pääsis nollalla litralla sadalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1793103Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos611949Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651563Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt291550- 901236
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221205Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49973Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan187912Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5912Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61907