Metsän eläimet pakkasessa

Typerää tai ei..

Auttakaa ahdistunutta. Olen erittäin eläinrakas ja eläinten hyvinvointi on aina ollut lähellä sydäntäni. Minulla on pieni koira, jota hoidan parhaimman mukaan hieman sitä jopa hemmotellenkin.
Ongelmani joka talvi on se, että ahdistun ajatuksesta, että metsän eläimet palelevat ja kärsivät nälästä. Järki sanoo, että ne ovat sopeutuneet pakkasiin, mutta on kauheaa ajatella esim. rusakkoja tai lintuja 25 asteen pakkasessa jäätymässä.
Miten eläimet metsässä paukkupakkasissa selviävät? Minne linnut menevät lämmittelemään?

6

580

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tää

      Kyllä sinun ainoa toivosi on olla vaan ajattelematta ongelmaasi. Oli olosuhteet mitkä vaan niin luonnossa pärjätään tai sitten ei. Se on vaan luonnonlaki.
      Ahdistus on vaan tunne, joka ei mitään todellisuudessa muuta miksikään. Eli ole ajattelematta jos et voi tehdä sitä ahdistumatta.

      Toiminta on toki eri juttu ja hyvä lääke ahdistukseen (toimittomuuteen). Se sinun tarvitsekin selvittää ihan ite omalta kohdaltasi.

    • itku silmässä

      Minua myös ahdistaa, kun olen vuosia syöttänyt lintuja ja nyt kiellettiin syöttämästä, kun taloyhtiön roskakatoksilla on tavattu rottia. Onko syynä lintujen syöttämiseni, vaiko vähäluminen lauha talvi täällä etelä- suomessa.Kuinka käy linnuille jos tähän aikaan vuodesta kokonaan lopetan lintujen syöttämisen.

    • lauhan ja

      vähälumisena talvena linnut pärjäävät mainiosti.Heinät on näkyvissä josta saa siemeniä ja puun rungoissa on hyönteisiä talvehtimassa.

    • heh heh vaan

      Johan aloittaja kunnon provon keksi.

    • vihjeeksi jokaiselle

      omalta osaltasi voit auttaa eläimiä ruokkimalla niitä, perusta ruokintapaikka jonneki kauammas asumuksista, metsään. Kunnon automaatit ja rasvatankoja, niin ei tarvitse käydä edes joka päivä.
      Lisäapu on linnunpöntöt sinne metsään. Mielellään maanomistajan luvalla.

    • Metsämörri

      Edellinen unohti mainita että jos alat ruokkia metsän eläimiä/lintuja niin sinun tulee sitten kanssa muistaa että niillä riittää siellä syömistä, nekin nimittäin oppivat ruokintapaikan ja entäs sitten kun et jaksakkaan viedä ruokaa aina ja tulee pakkaset.
      Jos aloitat niin jatkat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1855
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1371
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1316
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1313
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1086
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      790
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      625
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      123
      621
    Aihe