Metsän eläimet pakkasessa

Typerää tai ei..

Auttakaa ahdistunutta. Olen erittäin eläinrakas ja eläinten hyvinvointi on aina ollut lähellä sydäntäni. Minulla on pieni koira, jota hoidan parhaimman mukaan hieman sitä jopa hemmotellenkin.
Ongelmani joka talvi on se, että ahdistun ajatuksesta, että metsän eläimet palelevat ja kärsivät nälästä. Järki sanoo, että ne ovat sopeutuneet pakkasiin, mutta on kauheaa ajatella esim. rusakkoja tai lintuja 25 asteen pakkasessa jäätymässä.
Miten eläimet metsässä paukkupakkasissa selviävät? Minne linnut menevät lämmittelemään?

6

579

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tää

      Kyllä sinun ainoa toivosi on olla vaan ajattelematta ongelmaasi. Oli olosuhteet mitkä vaan niin luonnossa pärjätään tai sitten ei. Se on vaan luonnonlaki.
      Ahdistus on vaan tunne, joka ei mitään todellisuudessa muuta miksikään. Eli ole ajattelematta jos et voi tehdä sitä ahdistumatta.

      Toiminta on toki eri juttu ja hyvä lääke ahdistukseen (toimittomuuteen). Se sinun tarvitsekin selvittää ihan ite omalta kohdaltasi.

    • itku silmässä

      Minua myös ahdistaa, kun olen vuosia syöttänyt lintuja ja nyt kiellettiin syöttämästä, kun taloyhtiön roskakatoksilla on tavattu rottia. Onko syynä lintujen syöttämiseni, vaiko vähäluminen lauha talvi täällä etelä- suomessa.Kuinka käy linnuille jos tähän aikaan vuodesta kokonaan lopetan lintujen syöttämisen.

    • lauhan ja

      vähälumisena talvena linnut pärjäävät mainiosti.Heinät on näkyvissä josta saa siemeniä ja puun rungoissa on hyönteisiä talvehtimassa.

    • heh heh vaan

      Johan aloittaja kunnon provon keksi.

    • vihjeeksi jokaiselle

      omalta osaltasi voit auttaa eläimiä ruokkimalla niitä, perusta ruokintapaikka jonneki kauammas asumuksista, metsään. Kunnon automaatit ja rasvatankoja, niin ei tarvitse käydä edes joka päivä.
      Lisäapu on linnunpöntöt sinne metsään. Mielellään maanomistajan luvalla.

    • Metsämörri

      Edellinen unohti mainita että jos alat ruokkia metsän eläimiä/lintuja niin sinun tulee sitten kanssa muistaa että niillä riittää siellä syömistä, nekin nimittäin oppivat ruokintapaikan ja entäs sitten kun et jaksakkaan viedä ruokaa aina ja tulee pakkaset.
      Jos aloitat niin jatkat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      532
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      73
      446
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe