Pääseekö tällä kokemuksella töihin?

Uusi työkö?

Olen ollut 7 vuotta samassa työpaikassa tehden yksipuolista tallennus-, ja laskutustyötä. Nykyistä työtä on liian vähän ja nyt olenkin harkinnut työpaikan vaihdosta. Olen siis reilusti yli 40 v. ja olen suorittanut taloushallinnon ammattitutkinnon loppuun 2012. Tutkinnosta puuttui organisaation tehtävissä toimiminen osio. Palkkahallinnon osatutkinnon suoritin jo vuonna 2007 mutta en ole päässyt työkseni palkkoja laskemaan. Opiskelin myös kirjanpitoa samalla kun suoritin puuttuvan osatutkintoni taloushallinnon ammattitutkinnosta.
Ongelmana on, etten koe osaavani mitään muuta kuin tallennusta ja laskutusta koska nykyisessä työpaikassani ei ole ollut mahdollista kehittyä taloushallinnon alalla eikä myöskään ylläpitää jo hankittua työkokemusta ja koulutusta. Edellisessä työpaikassa jossa olin n. 8 vuotta työkokemusta sain osto-, ja myyntireskontran hoitamisesta, avustavista kirjanpito tehtävistä, laskutuksesta, perinnästä,palkkojen syötöstä järjestelmään ja laskujen maksamisesta, mutta kuten sanoin siitä on jo todella pitkä aika. Kannattaako hakea muuta työpaikkaa tällä kokemuspohjalla? Työkokemus on kertynyt teknisiltä aloilta mm. auto- ja raskaankaluston yrityksistä samoin kuin rakennusalan yrityksestä? Työpaikka minne hakemusta lähettäisin on myös teknisellä alalla. Onko mahdollisuuksia vielä päästä kiinni taloushallinnon tehtäviin jos työkokemus on viimevuosilta ollut noin yksipuolista kuten minulla? Ottaako työnantajat edes huomioon tällaisia osaajia jotka ovat hankkineet koulutusta ja työkokemusta ja haluavat intoa täynnä päästä päivittämään osaamistaan ja tieto taitojaan?

1

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8kl-L

      Uskoakseni voisit hakea ainakin kunnalle töihin tuolla kokemuksellasi.

      Yksi vaihtoehto olisi myös oppisopimuskoulutus esim. tilitoimistoon.

      Sinun kannattaisi korostaa työhakemuksessasi aiempaa työkokemustasi, joka on monipuolinen. Usein on valitettavasti niin, että jos olet ollut töissä pienissä yrityksissä, niin sinne myös jäät. Isommat yritykset hakevat täsmäalan ammattilaisia eli pitää osata esim. SAP tai joku muu ohjelmisto/toiminnanohjausjärjestelmä.

      Ehdotan, että yrität monipuolisesti hakea työtä. Jos työnhaku ei tuota tulosta, niin sitten kannattaa miettiä koulutuksen päivittämistä esim. ATK:n osalta (jos siinä on puutteita).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe