6e tunti työharjoittelija opiskelijasta?

Leuka4

Tarvitsee ilmeisesti koko kausi soitella työharjoittelupaikkaa. Arvelin, että homma hieman rauhoittuu, kun varsinainen jakso alkaa ja reilut puolet kahdeksastatoista jää oleskelemaan oppilaitokselle. Mut ei. Eilen valkeni, että soittamista on jatkettava täysipainoisesti. Puhelinhärintää melkein ruppee olemaan. Firmat on soitettu läpi niin tattista laakiin ja antas olla ainakin 2kk homman jäissä.

6e tunti on aivan liikaa monille firmoille ja töitä ei ole nyt ollut lumitilanteen vähyyden vuoksi. Ei ihme, että kiinteistöpuolen johtoporras on hieman kypsänä, kun soittoja satelee pitkin vuotta. 36 henkilöä suorittaa soittelua tällä hetkellä. Tietysti kaikki muut kurssit päälle. Saisi, vaikka ottaa nimiä ylös sähköpostilla ja ottaa ensimmäisen 6euroan työmiehen käyttöön, kun työlle ilmenee tarvetta.

Saa ilmoitella, jos jossakin on vaikka tällainen piiloharjoittelupaikka? :) Ja onko 6 summana tunnista liikaa?, jos ei oikeasti edes osaa mitään saati ittestään huolehtia. ;)

3

211

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leuka4

      Kyseessä siis kiinteistöpuoli.

    • ilmaiseksi

      Mullakin tapetilla työharjoittelupaikan haku mutta minun harjoittelu on palkatonta siitä ei makseta mitään. Jospa menisit ilmaiseksi? Minun opinnoissa (liiketalous) on aina löytynyt harjoittelupaikka kaikille, en ole kuullut, että kukaan olisi jäänyt ilman. Itsellenikin on jo luvattu enkä kysynyt kuin muutamasta paikasta.

    • leuka4

      Joku sai mennä ilmaiseksikin, mutta haluavat pitää kiinni koululle maksettavasta kuudesta eurosta. Vaikuttaa kyl, että ei ilmaiseksikaan oikein oteta. Olisi kait tuo pääkaupunkiseutu soittamatta. Jaksa oikein sinne asti. Vuoden siellä jo töissäkin olin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      63
      779
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      157
      753
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      750
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      712
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      636
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      572
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      516
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      460
    13. 39
      455
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      427
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      422
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      408
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe