Työpaikkakiusaus

Minkälaista työpaikkakiusausta olette kokeneet työpaikoillanne ja miten siitä selvisitte ?

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194870202386/artikkeli/kommentti lammasmainen joukko.html
17324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei ole ollut työpaikkakiusaamista. Tai sitten en huomaa sitä. Muta jos viittaat tuohon Hilkka Ahteen juttuun, niin aika karmeata on ollut. Eikös siellä KEVA:n hallituksessa istuva Laura Räty ole myös tuon kyseisen AKT:n Rädyn sisko. Mitenkähän se Ailus jaksaa, jonka Laura Räty savusti sieltä KEVA:sta pihalle, ei niitäkään tapahtumia olisi ollut ilman Laura Rädyn pelailua, nimittäin hallituksen puh.joht on aina tietoinen tuollaisista jutuista. Toivottavasti peli näiltä kahdelta loppuu nyt vihdoin ja saadaan tilalle asiallisia ihmisiä, jotka kunnioittavat myös työntekijöitä.

Äänestä

Eipä tuo kommentti ollut sen kummallisempi kuin tällä palstalla olevat kirjoitukset.

Äänestä

Janssoninkiusausta koin tänään lounastauolla. Hyvää oli!

Äänestä

Tervetuloa TTY:lle töihin, niin näet mitä raadollinen todellisuus on,
TTY:n nykyinen henkilöstöjohtaja viis veisaa työelämän lainsäädönnöstä.

Työntekijöiden ainoa mahdollisuuus on haasttaa työnantaja eli TTY oikeuteen ja näitä kanteita on tulossa kiitettävästi.

TTY ei mahdu 500 parhaan työnantajan listaan, miettikäähän miksi.

Äänestä

Suurin osa järjestöistä painii työsyrjintä ongelman kanssa. Etenkin naisvaltaiset. Puhumattakaan niistä joissa on vain naisia.

Toiminnanjohtajaksi ontuvien päässyt narsistinen persoonallisuushäiriöinen henkilö. Niinpä sitten siellä tapahtuu kummia asioita eikä kukaan oikein uskalla luottaa mihinkään.

Henkilöstökyselyä,ei ole tehty ikinä. Jos sen saat lobattua organisaatioon, siten että osaava ulkopuolinen sen tekee, niin niistä usein aukeaa sellainen pandoran lipas, ettei paremmasta väliä. Välillä johtaa toimarin vaihtumiseen, ellei hän sitten onnistu vesittämään kyselyä tai salaamaan tuloksia. Niitäkin olen nähnyt. Todella surullisia tapauksia.

Äänestä

Narsistin kanssa elämä voi olla kamppailua, sillä narsistista persoonallisuushäiriötä sairastavat aliarvioivat ja vähättelevät muita. Narsisti saa tyydytystä voittamisesta ja on kateellinen muiden saavutuksista.

Narsistilla on ongelmia vuorovaikutuksessa toisten kanssa ja hän väsyttää itsensä sekä muut täydellisyyden tavoittelullaan. Narsistilla on suuria kuvitelmia itsestään, mutta myös huonouden tunteita.

Oireet voivat olla myös hienovaraisia, eivätkä narsistin lähellä olevat välttämättä yhdistä niitä persoonallisuushäiriöön. Huffington Post-lehti listasi oireita, jotka viittaavat sairauteen:

1. He ovat usein pidettyjä

Narsistit voivat olla pintapuolisesti hyvin pidettyjä yhteisössään. He saattavat olla karismaattisia ja vaikuttaa hyvinkin iloisilta ihmisiltä. Myöhemmin henkilöstä alkaa paljastua enemmän negatiivisuutta, kuin positiivisuutta.

2. He hakeutuvat usein johtajarooleihin. Kaikki narsistit eivät pidä kuitenkaan meteliä itsestään, vaan voivat olla hyvin ujoja

3. Heidän kanssaan käydyt keskustelut koskevat usein heitä itseään.

4. He muistuttavat hienoista tuttavuuksistaan nostaakseen omaa statustaan ja profiiliaan.

5. Syy on aina muissa. Narsisti kertoo usein tarinoita itsestään ja syyttää ongelmistaan, suruistaan ja vastoinkäymisistään aina toisia. Hän ei koskaan myönnä, että hänen omissa toimissaan tai asenteissa olisi ollut vikaa. Hän selittää, ettei saa tarpeeksi ymmärrystä tai muut eivät näe hänen arvoaan.

6. Ulkonäkö ja ostelu. Narsisti yrittää nostaa statustaan myös materian avulla. Myös ulkonäkö on erittäin tärkeää ulkoisen kuvan rakentamiseksi.

7. Laskelmoitu some-käytös. Narsisteilla on yleensä Facebookissa tai Twitterissä paljon kavereita tai seuraajia, mutta ei yhtä ainutta huonoa kuvaa itsestään.

8. Narsistit eivät siedä kritiikkiä, he ovat sille äärimmäisen herkkiä.

9. Narsistilla on kaikkeen aina selitys ja usein sellainen, johon liittyy muita henkilöitä kun hän itse.

10. Kuuletko usein kertomuksia kammottavista suhteista tai huonoista työpaikoista? Narsistit jättävät jälkeensä tuhoa työyhteisöihin sekä entisten kumppaniensa elämään.

11. Narsistit eivät kunnioita toisten tunteita yhtä korkealle kuin omiaan ja ovat siksi alttiimpia pettämään.

12. Kaikki on henkilökohtaista narsistille. Narsisti kokee usein muiden tekemiset suhteessa itseensä ja saattaa tulkita niitä jopa kannanottoina häntä itseään kohtaan, vaikka asiat eivät liittyisi häneen millään tavoin.

13. Narsisti pitää imartelusta. Se voi olla myös ainoa keino välttää yhteenotto narsistin kanssa.

14. Narsisti ei todennäköisesti tiedä itse sairastavansa persoonallisuushäiriötä.

Lähteet: Huffington Post, Narsistien uhrien tuki ry
IL

Äänestä
  • Näillä kriteereillähän kaikki ihmiset ovat narsisteja!

    Äänestä

  • Ollaan narsisteja! kirjoitti:

    Näillä kriteereillähän kaikki ihmiset ovat narsisteja!

    No ei ole todellakaan!

    Jos et normaalin ja sairaan narsismin eroa erota.

    Äänestä

  • Ollaan narsisteja! kirjoitti:

    Näillä kriteereillähän kaikki ihmiset ovat narsisteja!

    Älä viitsi omien luulojesi perusteella tulla selittämään tänne mitään. Elämä narsistin kanssa on helvettiä. Tuossa listalla on asioita, jotka KOROSTUVAT heidän elämässään. Normaali ihminen ei tee päivittäin ja toistuvasti suurta numeroa listalla olevista asioista, vaikka heillä saattaakin olla itsetunto-ongelmia tai esim. haluja ostaa kalliita laitteita ja esitellä niitä ystäville.

    Narsisti on korostuneesti "minä, minä, minä, eikä kukaan muu". Järkeä heille on turha puhua, he eivät pysty astumaan toisen saappaisiin, vaikka he ovatkin hyviä teeskentelemään sitä varsinkin ihmisille, jotka heitä eivät vielä tunne.

    Kyse on ongelmasta heidän päänsä sisällä, ja se ongelma esiintyy edellä mainitun listan kaltaisina tilanteina. Normaali ihminen ajautuu tilanteisiin jostain aidosta syystä, narsisti sen sijaan aiheuttaa näitä tilanteita toistuvasti ilman syytä.

    Äänestä

Mielenkiinolla odotammde TTY:n henkilöstöjohtahtajaHanna Rinteen kommentteja.
Sitä saa,, mittä yleensä tilaa.

Äänestä
  • Älä sössötä!!! Kyllä monessa paikassa saa kiusaamista ihan tilaamatta! Ja kaikkein säälittävintä etteivät itse kestä edes pientä äänenkorotusta jos vastaa hyökkäävään käytökseen.

    Äänestä

"Psykopaatin voi myös tunnistaa voimakkaasta halusta liehitellä esimiehiä ja pyrkiä hyötymään hyvistä suhteista ylempiensä kanssa. Samalla tasolla olevien työtovereiden kanssa hänen on sen sijaan vaikea tulla toimeen."

Mielellään esiintyy myös johtajien nimissä, kunhan he eivät vaan ola paikalla.

Äänestä

Yli 20 miesvaltaisessa työpaikassa ollut, eikä koskaan ole havaintoja työpaikkakiusaamisesta.

Sellaisia ihmisiä on joskus nähnyt, jotka tekeytyvät marttyyriksi, kantelevat marttyyrin roolissaan, miten heitä on muka kohdeltu huonosti, vaikka ovat itse kaiken aiheuttaneet. Sellaista on joskus hieman hiostettu, täysin samanlaisia käytökseltään, kuin hilkka ahde. Sitä saa mitä tilaa.

Naisvaltaisen työpaikan tunkkaisen ja henkilöön menevän juoruilevan ilmapiirin joskus aistii lyhyellä vierailulla, mutta toisaalta aikuisella ihmisellä on kaikki keinot puolustautua, toisin kuin lapsilla koulussa.

Narsisti on yleensä se, joka toisia syyttelee narsistiksi, muista tämä.

Äänestä
  • Ken ei koskaan ole narsistia kohdannut, ei tiedä mistä puhuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Narsistit vauhdissa kirjoitti:

Minkälaista työpaikkakiusausta olette kokeneet työpaikoillanne ja miten siitä selvisitte ?

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194870202386/artikkeli/kommentti lammasmainen joukko.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu