Sama kriisihän se tosin kommunismilla on muissakin sivistyneissä ja kehittyneissä yhteiskunnissa. Kannatus on prosenttien kymmenyksien luokkaa eikä kukaan aatteen piirissä uskalla esittää uskonpuhdistajaa joka uusilla ideoilla pystyisi tuomaan edes osan kannatusta takaisin.
Kuten jo monesti olen kirjoittanut niin aikoinaan aatteen kannatus vaaleissa oli neljänneksen luokkaa mutta on nyt lähempänä prosentin neljännestä. Se ei voi olla kansan vika koska kansa on demokratiassa oikeassa vaan aatteessa ja sen toteutusyrityksissä se vika piilee ja syyt suosion laskuun.
Sosialismi joka on mainittu kommunismin esiasteeksi ei ole sen paremmin pärjännyt, suuri jos ei suurin osa sitä yrittäneistä on palannut takaisin vanhaan kunnon kapitalismiin. Jopa Kiina jossa vielä on nimellisesti valta kommunistisella puolueella tekee tiliä myymällä halpaa työvoimaa kapitalistien tehtaille. Onko se, se sosialismin syvin olemus?
Kapitalismin ja sen kehittyneemmän version sosiaalisen kapitalismin etuna sosialismiin on joustavuus koska ei ole saman kaltaisia uskon ja opin kappaleita vaan joka asia on korjattavissa sitä mukaa kun niitä ilmenee. Siksi kapitalistinen järjestelmä on ylivertainen sosialismiin verraten. Ikuinen se tuskin tulee olemaan mutta sosialismiin sitä ei tulla vaihtamaan, uutta ideaa odotellessa pärjäämme kapitalismilla oivasti.
Kuten jo monesti olen kirjoittanut niin aikoinaan aatteen kannatus vaaleissa oli neljänneksen luokkaa mutta on nyt lähempänä prosentin neljännestä. Se ei voi olla kansan vika koska kansa on demokratiassa oikeassa vaan aatteessa ja sen toteutusyrityksissä se vika piilee ja syyt suosion laskuun.
Sosialismi joka on mainittu kommunismin esiasteeksi ei ole sen paremmin pärjännyt, suuri jos ei suurin osa sitä yrittäneistä on palannut takaisin vanhaan kunnon kapitalismiin. Jopa Kiina jossa vielä on nimellisesti valta kommunistisella puolueella tekee tiliä myymällä halpaa työvoimaa kapitalistien tehtaille. Onko se, se sosialismin syvin olemus?
Kapitalismin ja sen kehittyneemmän version sosiaalisen kapitalismin etuna sosialismiin on joustavuus koska ei ole saman kaltaisia uskon ja opin kappaleita vaan joka asia on korjattavissa sitä mukaa kun niitä ilmenee. Siksi kapitalistinen järjestelmä on ylivertainen sosialismiin verraten. Ikuinen se tuskin tulee olemaan mutta sosialismiin sitä ei tulla vaihtamaan, uutta ideaa odotellessa pärjäämme kapitalismilla oivasti.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Luotsikin komentaa keskustelemaan kommunismista vaan siitähän ei kunnon komu keskustele vaan pitää asiaa samalla lailla pyhänä kuin jos menisi Paaville ehdottamaan keskustelua onko Jumala olemassa. Pyhistä asioistahan ei ulkopuolisten kanssa keskustella, hävettääkin kuulua luuseriporukkaan.
Tämä osoittaa kommunistien haluavan aatteensa ja puolueensa siinä muodossa kuin se tänään on häviävän ja antavan kunniallisen mahdollisuuden siirtyä PerSu puolueen riveihin. Nehän ne ovat uuden ajan kommunisteja, köyhien ääniä!
Jaa-a maailman johtava talous on kommunistinen kiina,intian perässä saapuu kommunistinen Vietnam. Kaikki länsimaat ovat turvautuneet sosialistiseen yritysten ja pankkien tukeen. Suomen päähallituspuolue sai vaalivoiton sosialistien teeseillä.
Kaikki kaipaavat vasemmiston ideoimaa ja toteuttanutta hyvinvointi suomea.
Kyllä minusta tanssi sosialismin haudalla on hieman liian aikaista..
mutta Kiina on kaukana siitä kuopatusta neukkukommunismista, jota Suomi-kommarit ylistävät ja kaipaavat kuin mennyttä kesää.
Ideointihan ei riitä mihinkään hyvinvointiin vaan siihen tarvitaan talouden pyörimistä jotta niitä hyvinvointipalveluita voidaan tuottaa. Jos otetaan liian himokas loikka niin saattaa jäädä luu käteen kuten nyt on käynyt.
Hyvinvointi on hyvästä mutta se pitäisi joka vuosi sopeuttaa siihen ympäristöön jossa kulloinkin eletään. On otettava huomioon mahdollinen talouden lasku jota nyt ei kukaan huomannut vaan juostiin sossun luukulle hakemaan rahaa kun sitä olisi pitänyt kantaa sinne.
Pankit ovat hyvin vähän jos lainkaan saaneet muuta rahaa kuin pääomia jotka ovat rahastettavissa takaisin kun tilanne paranee myymällä se osuus joka valtioille on siunaantunut. Pankit ovat siitä huonoja paikkoja konkurssiin että niissä on meidän kansalaisten säästöjä sekä velkoja. Säästöillähän on pankkikohtainen 100 tuhannen euron vakuus mutta velalliset joutuvat heti maksamaan. On siis parempi hieman avittaa kuin päästää pelsepuupi irti.
Kiinan kommunistisuus on hieman veteen piirretty viiva, sen taloushan ei toiminut kommunismissa ja se huusi kapitalisteja apuun. Nämä investoivat Kiinaan ja se raha jota Kiina levittelee tänään ympäri maailmaa on kapitalistien sinne tuomaa. Kiina tienaa myymällä työvoimaa meidän kannaltamme polkuhintaan suurkapitalisteille joten siinä se on sinun kommunismisi!
Kyllä sosialismi on haudattu sivistyneen maailman osalta, missäänhän se ei ole onnistunut talouden pidossa vaan yrittävät kansat joko ovat palanneet osin tai kokonaan kapitalismiin jos eivät ole tyytyneet kituuttamiseen kuten P-Korea ja Kuuba esimerkiksi.
Peruskuubalainen on onnellinen ihminen. Jos hallitsisin espanjan kielen, muuttaisin sinne ilomielin eläkepäiviäni viettämään!
Kuuba on hyvä maa ihmiselle, sitä vain ei moni kapitalismin harhassa elävä kykene ymmärtämään. Jenkkipaskiaiset jatkavat edelleen tuon vapaan maan taloudellista saartoa ja kansan informaatiopropagandistista painostamista.
Jenkit jatkaa törkypropagandan radiosyöttöä Kuubaan mutta Kuuba taistelee vastaan ja julistaa ilosanomaa kapitalismista vapaasta maastaan.
Kuubalainen näkemys edelleen vallitsevasta tilanteesta (kielitaitoisille): http://www.youtube.com/watch?v=YwTny_4AeNY
kuin, että muutat Kuubaan. Espanjan kyllä oppii. Menet Kuubassa espanjan tehokurssille (luokkaa 6 tuntia tai enemmän joka päivä) - jo vajaan kuukauden päästä Sinulla on "selviytymistaso" hallussa. Nahkakantisia sanakirjoja voi käyttää lisäopin hankkimiseen viikonloppuisin ja iltaisin.
Olen itse asunut neljä vuotta Latinalaisessa Amerikassa ja sinne mennessäni kielitaitoni oli kohteliaastikin arvioituna olematon. Mutta jo puolen vuoden päästä pärjäilin aika mukavasti. Em. menetelmällä kieli alkaa sujumaan. Muista, että kun on pakko, niin koiraskin poikii.
Kuka uskoo komupropagandaa kuka ei, minä en usko!
Ei taida sielläkään olla kapitalismista vapautuminen ainakaan mitään hyökyaallon kaltaista talouden nousua saanut aikaan. En ole käynyt ja tuskin tulen koskaan käymäänkään mutta hyvänä esimerkkinä lienevät siellä näkyvät autot jotka on pääosin käsitykseni mukaan rakennettu ennen vallankumousta.
Nythän siellä kaiketi on talouspulaa alettu selvittää yritteliäisyydellä jotta saataisiin pientä uudistusta johon ei komuideointi ole pystynyt.
Kuuba ei liene mikään voittosanoma sosialismin suurista saavutuksista ainakaan talouden osalta.
Miten toisaalta ajattelit Kuuban tilanteen auttavan SKP:n tulevaisuutta Suomessa? Vai suositteletko kaikille komuille muuttoa sinne? Tervemenoa vaan, emme jää itkemään!
Kumma juttu, kun ottaa SKP:n vaikeudet esiin niin heti lähdetään ulkomaille eikä uhrata sanaakaan alkuperäiseen aiheeseen. Ei taida tuosta väistelystä olla mitään hyötyä ja parempi olisikin ainakin puolueenne kannalta käydä suoraan asiaan.
Minne meni 99% kannatuksesta ja wanna be porukasta? Onko vika aatteessa, sen toteutuksessa vai kansassa? Siinä ovat ne avainkysymykset joihin te vastausta kaipaatte jos ette aio haudata koko hommaa, jota vastaan minulla ei totisesti ole mitään.
Onhan meillä uuskomut eli persut joihin voitte aina paremman puutteessa siirtyä jos Kuuba ei kiinnosta tyarpeeksi.
Me elämme yhä enemmän kriisiytyvän kapitalismin keskellä. Se kohtaa loppunsa, AP:n suorastaan hurmoksellisista puolusteluista ja toiveista huolimatta.
Kansaa voi kusettaa aikansa, mutta ei kaikkia kansoja kaikenaikaa!
Että komulit ovat hävinneet kaikki vaalit viimeisen 30 voden aikana? Kohta tanssimme vissiin ripaskaa entisten komuleiden kunniaksi vai kuinka :))
Ei silti sekään kiinnosta, komulit kun ovat paskatavaraa, eikö totta ?
Komulit vaan eivät uskalla puuttua tärkeimpään asiaan eli siihen millä voitaisiin saada kansan luottamusta nousemaan. Minua ainakin riepoisi ja miettisin missä on vika jos eläkkeeni vähenisi 99% alkuperäisestään sillä noinhan on kommunismille Suomessa käynyt. Kannatus on noin 25%:sta pudonnut noin 0,25%:n.
Missä vika, mitä pitää tehdä, onko kansa vaihdettava tai riittääkö kommunismin uskonpuhdistus?
Siinä tänne muutama oivallinen pohdinnan aihe! Ei tarvitse lähteä edes Kiinaan asti kun kotimaistakin mietettä riittää!
muutetaan. Ja kukahan sen muuttaa? Ja minkälaiseksi? Kommareiden puheet ne vaan paranevat kannatuksen pienentyessä. "Irti arjesta" meiningillä
"Kapitalismin ja sen kehittyneemmän version sosiaalisen kapitalismin etuna sosialismiin on joustavuus"
Meillä on ajettu sosiaalista kapitalismia alas parikymmentä vuotta.
Sosiaalista kapitalismia voidaan nimittää likelle valtiomonopolistiseksi kapitalismiksi ja josta Lenin sanoi: Siitä on pieni askel sosialismiin.
Siis pienillä muutoksilla sosialismiin. Ei tarvitse särkeä vanhaa hallintokoneistoa kokonaan kuten Venäjällä ja muutos voisi tapahtua rauhanomaisesti ilman kansalaissotaa.
Finanssikapitalismi on huomannut saman kuin Lenin. Ökyporvari laittoi pakin päälle valtansa menettämisen pelon vuoksi ja purkaa sosiaalisuutta.
Tuotannon alasajo ja alistuminen kv-kapitalistin tahtoon oletetaan pelastavan kapitalistiluokan vallan.
Maailmalla on alkanut tai alkamassa uusliberalismin talousopin kumoutuminen. Kritiikki on kova. Sosiaalisuuden purkaminen murentaa yhteiskunnan ja voisi johtaa fasismiin tai siihen verrattavaan valtioon.
Kansat hakeutuvat uusliberalismin vastakohtaan ts. sosiaalisuuden edelleen kehittämiseen.
Taantumusporvarit saavat hikoilla. Sosialismi kolkuttelee nurkan takana.
Valtiososialismi on huono vaihtoehto sekin (huonoimmillaan P-Korea), joskaan ei ehkä niin huono (esim. Neuvostoliitto ennen hajoamiskehitystä) kuin nykyinen täydellinen valtioiden ja kansojen riiston kapitalismi.
Tässä on aika hyvin selvitetty näiden järjestelmien erot: http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/157943-fuck-olen-kommunisti
Jostain syystä linkki ei välity oikein joten laitetaanpa tämän kautta: http://tinyurl.com/p269tar
Ei mitään ajeta alas "palkansson" vaan sopeutetaan liian kalliiksi tulevaa olevaan tasoon mikä on viisautta.
Tuotantoa voi olla vain saman verran kuin markkinoita sillä hetkellä ja jos markkinat tyssäävät tekee tuotanto saman ja ilmeisestä syystä.
Voiko tuo nyt olla niin vaikeaa ymmärtää?
Tulipahan käytyä Kuubassa. Harvoin näkee niin paskaisiaympäristöjä kuin siellä. Yleisissä wessoissa oli paskaapolviin asti. Ja banderolli julisti "eteenpäin kommunismi". No, silloin ymmärsi että paskaja kommunismi kuuluvat yhteen. Koko maa todistaa sitä.
Ilmeisesti maassa on puutetta kaikesta. Käydessämme meressä uimassa, meiltä hävis heti 2 euron muovisandaalit, kun emme tienneet että nehän pitää ottaa uimaan mukaan, muuten häviää.
Lisäksi maassa on "kulissit" joita näytetään turisteille,. Kun menee noiden kulissien taakse näkee surkeutta, surua, ahdinkoa ja taas kerranpaskaa. Selvästi näkee että ihmiset siellä on pakotettu paikkaansa, ovat peloissaan, arkoja... Havannanhuorat ovat paljon iloisempia.
Ja mikä tärkeintä, kaikesta näkee että ihmisillä ei ole vapautta, on vain kommunistien määräämä elinkautinen orjan ja vangin kohtalo. Ja jos et tyydy siihen, elämäsi vaikeutuu entisestään. Mielipidevankeja maassa on kymmeniä tuhansia, Karibian meren pikkusaarilla.
""Ei mitään ajeta alas "palkansson" vaan sopeutetaan liian kalliiksi tulevaa olevaan tasoon mikä on viisautta.""
No kerrohan nyt sitten että miten tuo mainitsemasi "sopeutus" tapahtuu.
Ei kai vaan duunareiden palkkoja laskemalla?
Vai onko se vain sinusta viisasta toimintaa kun duunareiden palkkoja lasketaan?
Helppoa kuin heinänteko! Kustannukset pitää laskea sille tasolle jolla talous toimii niin palkkojen kuin muidenkin kustannusten osalta. Yhteiskunnan menoja on karsittava koska verot eivät ole enää vuosia riittäneet niitä kattamaan vaan olemme jakaneet 100 miljardia tyhjänpanttina ilman vastetta saajan puolelta.
Koska emme voi tehdä valuutallamme devalvaatiota se on tehtävä sisäisesti ja jos komukan ymmärrys ei riitä niin en voi auttaa.
Palkkojen lasku on yksi keino mutta toinen on tuottavuuden lisääminen siten, ettei tiettyyn asiaan enää mene euroja yhtä paljon kuin tänään. Siis sorviin tai kuokkaan lisää kierroksia! Palkkojen lisäksihän löytyy muitakin kuluja joita pitää voida tarkastella kiihkottomasti.
Sinäkin "niinkö?" unohdit tärkeimmän asian kommunismin ja puolueen kannalta, miten pelastaa se häviämästä kun nyt ei enää ole kuin jämät jäljellä. Mitä pitää korjata jotta kansan luottamus lisääntyy? Meneekö aate vai kansa vaihdossa?
"Koska emme voi tehdä valuutallamme devalvaatiota se on tehtävä sisäisesti ja jos komukan ymmärrys ei riitä niin en voi auttaa. "
Kapitalisti taas on niin debiili, ettei ymmärrä että eurosta ja tarvittaessa koko EU:sta voi erota!
Eron jälkeen oma valluutta laitetaan kellumaan Ruotsin kruunun tapaan, eikä itse asiassa devalvaatiota sen kummemmin edes tarvita.
Kommunistit näyttävät olevan tyhmiä, niillä kun on suurempi huoli persujen luisumisesta pois puolueen kannattajista kuin omien kannattajien häipyminen muille markkinoille.
Yksikään komu ei uskalla ottaa kantaa siihen mikä meni pieleen ja miten sitä voisi parsia kun kannatus aikoinaan muutamassa vuosikymmenessä hupeni noin 99%. Ennen jopa hallituksessa ollut puolue ei pääse enää edes eduskuntaan ja on pudonnut jo ainakin pari kertaa puoluelistoiltakin ja joutunut keräämään uudet nimet jotta saisi taas olla oikea puolue.
Miksi ette ole omasta puolueestanne huolissanne vaan muista? Se todella ihmetyttää! Vai onko se julkinen tieto niin salaista jottei siitä voi edes keskustella?
Tämä palsta paljastaa heidän todellisen tolloutensa!
Olisiko PerSu puolue se uusi kommunistinen vaihtoehto jonne joka komu halajaa kunhan vanha SKP on saatettu kunnialla hautaan?
Eikö löydy yhtään komua joka ajattelisi jatkaa hommaa kun nykyinen polvi on siirtynyt pukkaamaan koiranputkea. Ilman todellisia muutoksia siinä nimittäin käy huonosti aatteen kannalta joskin maailma siitä ehkä osaltaan hieman paranee.
mitään kriisiä Suomessa, eikä paljon muuallakaan. Eihän voi olla koska ei ole komuleitakaan.... Tälläkäin palstalla yksi **** :))) heheh:))
****-tyyppiä ??? Hyikamalaa mikä *****:))))))))))
Onko Työeläkeläisellä talouskriisiin muuta ratkaisua kuin palkkojen alentaminen?
Kyseessähän on kustannustason alentaminen jotta tuotteiden hinnat olisivat kilpailukelpoisia. Tuotannossa on muitakin kustannuksia mutta palkat ovat karanneet tuotettua yksikköä kohden liian korkeiksi. Toinen vaihtoehtohan on tiivistää tahtia siten, että se mitä nyt tehdään kahdella eurolla tulee valmiiksi tulevaisuudessa esimerkiksi yhdellä.
Pääasiahan on saada tuotanto pyörimään ja sen jälkeen miettiä uusia lääkkeitä. Tuotanto ei lähde käyntiin ilman markkinoita koska varastoon ei kannata kauaa tehdä jos lainkaan.
Kunta ja valtio työpaikkojen määrä on tullut liian suureksi koska niitä ei ole vähennetty samaan tahtiin kun rahoittava talous eli yksityispuoli on supistunut. Nyt se maksaa meille liikaa. Voimme myös nostaa huomattavasti kuntien ja valtion palvelumaksuja kuten pankitkin ovat tehneet, silloin nuo työpaikat osin maksaisivat itsensä.