Millähän työkalulla saisin FLV tai MP4-muodossa olevan videopätkän konvertoitua niin että se pyörisi 2-kertaisella nopeudella?
Jos katson normaalia videota vaikka VLC-playerillä, niin siitä voi valikosta valita että näytä video 2-kertaisella nopeudella. VLC:ssä ei ole kuitenkaan keinoa jolla videon voisi tallettaa niin että se automaattisesti ja vakiona pyörii 2-kertaisella nopeudella.
Keräilin kaikenlaista työkalukamaa netistä ja kokeilin niillä, AviDemux, FFMpeg, VirtualDub, Movica jne. Mistään noista en ole löytänyt toimintoa jolla videon saisi käännettyä nopeammaksi.
Nopeutuksen jälkeen aikomuksenani on koota normaalinopeudella ja näillä 2x nopeuella pyöriviä videoita yhdeksi. Toivottavasti tässä ei tule uutta tenkkapoota joidenkin erilaisten frame-ratejen kanssa tms.
Olisiko kellään ehdottaa jotain nopeuttajaohjelmaa?
FLV tai mp4 tiedosto, 2-kertainen nopeutus
1
202
Vastaukset
- Nopetus ym. muutokset
Aika monissa vinkeissä neuvotaan näköjään käyttämään Win-XP:ssä vakiona löytyvää Movie Maker ohjelmaa. Uudemmissa Win-7 ja ylöspäin versioissa Movie Maker on näköjään jo poistettu, ja MS kehottaa hankkimaan jonkin maksullisen ohjelman tilalle.
XP:n Movie Makerilla tosiaan saa videon nopeutettua 2-kertaiseksi. Mitään pienempiä nopeutuksen välimuotoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Probleemana on että tällä tavalla nopeutetun videon äänet menevät oravaääniäkin nopeammaksi vikinäksi, josta ei saa mitään selvää. Eron huomaa heti jos kokeilee katsoa vaikka VLC-ohjelmalla samaa normaalinopeuksista videota, 2x nopeutuksella. VLC:llä katsottuna puheesta ja musiikin sanoista saa edelleen hyvin selvää.
Kokeilin jopa kaupallista MovAVI ohjelmaa nopeuttamiseen. Testiversiolla sain kokeeksi säädettyä nopeutuksen 1.5-kertaiseksi. Mutta myös tällä kaupallisellakin ohjelmaooa on sama ongelma, sielläkin, äänet muuttuvat ymmärtämättömiksi yläoktaavin oravaääniksi.
Jotenkin nämä kaksi ohjelmaa tekevät ääniraidan suhteen nopeuttamisen eri tavalla, kuin se efekti jonka saa VLC:llä 2x-nopeudella videota katsottaessa.
Loppujen lopuksi sain haluamani efektin aikaiseksi ilmaisella FFMpeg-ohjelmalla. http://ffmpeg.zeranoe.com/builds/
Ohjelma toimii Windowsissa, mutta on Unix-maailman komentorivipohjainen. Eli käytännössä BAT:eilla ohjataan tarvittavat nopeuden muunnokset, ja tarvittaessa videon leikkauskohdat ym. tapahtumaan.
Muuten mainio AviDemux -ohjelma ei kykene leikkaamaan esim. FLV-videoita sekuntien tai peräti framejen tarkkuudella. Ongelma liittyy kuulemma johonkin FLV:n käyttämiin B-frameihin, ASP/AVC streameihin etc, jolloin leikkauksia voi AviDemuxilla tehdä vain noin 5 sekunnin tarkkuudella.
Tämän vuoksi käytin AviDemuxia etsiäkseni videolta leikkauskohdat, ja syötin ko. kellonajat BAT:ien avulla FFMpeg-ohjelmallalle, joka teki toivotun mukaiset, tarkat leikkaukset.
Nopeutusefektiä tehdessä saattaa kannattaa etukäteen muuntaa FLV formaati esim. MP4 formaattiin, jolloin nopeutuksen kuvanlaatu ei mene palikoiksi vaan pysyy hyvänä. Parin päivän äherryksen jälkeen sain lopulta alkuperäisen FLV-videoni leikattua sekunnin murto-osien tarkkuudella oikeista kohdista. Nopeutin haluamani pätkät, ja kasasin pätkät takaisin yhteen. Lopputuloksena nopeutusten suhteen videolla on nyt samanlainen kuvan äänenlaatu, kuin VLC:llä videota nopeutettuna katsoessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2024198
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1463768Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat743103Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.431579Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191388Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58321347Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271341Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi231341Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1151118Martina haluaa Marbellaan
Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust2151053