17v ja raskaana

Haluisin kuulla

Oon 17v. Opiskelen lukiossa.
Oon 6 kuulla raskaana.
Haluisin nyt kuulla OIKEITA teiniäitien kertomuksia synnytyksestä, raskaudesta, ja millaläillä teidän elämä on muuttunut sen jälkeen kun saitte tietää, että ootatte vauvaa.
Inhottavia kommenttejahan mä en voi mitenkään estää mut ois kiva et tänne tulis vaan oikeita MUKAVIA juttuja luettavaksi.

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muffis

      Hei! Olen 16-vuotias Joakim-pojan äiti. Joakim on 5 kk vanha, terve iloinen poikavauva. Hän ei ollut suunniteltu mutta olen hänestä silti erittäin onnellinen! Raskaudesta voin sanoa, että loppuraskaus on tukalaa ja ahdistavaa aikaa, ja koska olin yliaikainen, itkin usein öisin sitä että miksi lapsi ei tule... Synnytys kävi helpommin kuin olin odottanut, epiduraali helpotti kaikkea! Synnytys ei kestänyt kauaa, mutta olin todella väsynyt sen jälkeen. Olimme päivän sairaalassa, ja kotiin päästyäni alkoi arki, mikä oli pienen kiljukaulan kanssa vaativaa ja ihanaa. Vanhemmuudessa on iloja ja suruja ja väsyttäviä päiviä, mutta kyllä sinä totut! Onnea lapsesi kanssa!!

    • kysymys?

      oletko jo naimisissa lapsen isän kanssa?

    • clomit+terolut

      tuliko otettua clomit terolut kun raskaaksi tulit?

      • kolmen mummo

        Sattumalta olen täällä tänään ja ajattelin vastata ap.lle.
        Minä sain ns.yksin pojan 37 vuotta sitten ja olin 17v tuolloin. Pojan isän kanssa en katsonut voivani jatkaa vaikka hän olisikin ollut siihen halukas. Ymmärsin että emme sovi mitenkään yhteen. Ja siinä olin kyllä täydellisesti oikeassa.
        Elämä kyllä muuttuu mutta siihen saa voimaa, jota vain äidiksi tuleva voi saada. Sanoisin että on turha stressata, asiat kyllä sujuvat ja reitti löytyy kunhan on tahtoa.
        Toivottavasti sinulla on isän kanssa välit ok se olisi hyvä, mutta josei ole, toivottavasti esim.äitisi tai isäsi tai siskosi,kaverisi,mummosi olisi sellainen, joka voi jakaa kanssasi vähän arkea.
        Minun muistoissani ei ole mitään ahdistavaa tai mahdotonta tuolta ajalta, kaikki eteen tuleva kyllä selvisi ja apuakin sain mm. Siskoltani ja isältäni.
        Kyllä varmaan kaikki hyvin sinullakin sujuu, nykyään on paljon enemmän kaikenlaisia tukitoimia kunnankin taholta, kuin ennen.
        Onnea ja siunausta teille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      158
      20131
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      43
      8400
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      54
      6127
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5752
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      28
      4785
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4467
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      75
      4383
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      76
      4171
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1603
    Aihe