Oikeuslaitos irti politiikasta ja vapaamuurareista

Oikeuslaitos irti politiikasta ja vapaamuurareista

Diktatuurin ja vallan väärinkäytön estämiseksi pidetään monissa maissa, varsinkin läntisissä demokratioissa, ihanteena Montesquieun kehittämää vallan kolmijako-oppia, jonka mukaan lainsäädäntövalta (eduskunta), toimeenpanovalta (hallitus) ja tuomiovalta on erotettava toisistaan. Suomessa kolmijako-oppi otettiin käyttöön itsenäistymisen jälkeen v. 1919.

Kun media on sittemmin tullut merkittäväksi neljänneksi valtiomahdiksi, niin myös median suhteen on esitetty perustellusti riippumattomuuden vaatimuksia eli eroa ja itsenäisyyttä muista kolmesta vallan toimijasta.

Käytännössä näitä yleviä ihanteita ei kunnioiteta maailman useissa diktatuurimaissa koskaan, mutta länsimaissakin ne toteutuvat harvoin, tai sitten vain osittain ja onnahdellen.

Entä Suomessa?

On valittaen todettava, että Montesquieun periaatteet eivät toimi Suomessakaan.
Kaikki neljä valtavaikuttajaa ovat liian paljon ja väärällä tavalla sidoksissa toisiinsa, mikä johtaa vääjäämättä vallan väärinkäyttöön.

Keskityn tässä kirjoituksessani oikeuslaitokseen.

Tuomareiden pitäisi olla lahjomattomia (useimmat Suomessa ehkä ovatkin), mutta myös riippumattomia mistään taloudellisista, aatteellisista tai poliittisista sidos- ja painostusryhmistä, jotta jokainen kansalainen saisi osakseen puolueettoman ja oikeudenmukaisen asiansa käsittelyn.

Näin ei kuitenkaan ole aina asiantila.

Syitä Suomen oikeuslaitoksen alennustilaan ja puolueellisuuteen on useitakin.

Yksi on Vapaamuurarien salajärjestö, jonka jäseniä useat tuomarit ovat. Tämä johtaa väistämättä jääviysongelmiin, jos syytettynä on toinen vapaamuurariveli.

Olenkin sitä mieltä, että yksikään tuomari ei saisi olla jäsenenä salajärjestössä, jossa on omat lakinsa ja määräyksensä.

Toinen Suomen oikeuslaitosta murentava voima on Demla ry, vasemmistolaispainoitteinen oikeuspoliittinen yhdistys, jonka juuret ovat v. 1954 perustetussa Suomen Demokraattiset Lakimiehet –järjestössä, joka oli alun perin kommunistiseen puolueeseen ja aatemaailmaan voimakkaasti liittynyt yhdistys, joka pyrki vaikuttamaan Suomen oikeus- ja yhteiskuntapolitiikkaan.

Vuonna 1970 Demlan toiminta laajeni niin, että sen hallitukseen valittiin kolmannes demareita, kolmannes kansandemokraatteja (eli lähinnä kommunisteja) ja kolmannes keskustalaisia. Kyseessä oli siis punamultayhteistyö poliittisesti motivoituneen oikeuden saralla. Myöhemmin mukaan tuli myös vihreitä.

Kun Neuvostoliitto hajosi ja kun Suomi liittyi Euroopan unioniin, Demla alkoi toimia uuden isännän päämäärien hyväksi. Käytännössä kyse on siitä, että Demlan lakimiehet puoltavat voimakkaasti Uuden maailmanjärjestyksen (UMJ) tavoitteiden mukaista politiikkaa. UMJ:n yksi päämäärä on kansallisvaltioiden ja kansallismielisyyden alasajaminen ja sen takia monikulttuurisuuden yksipuolinen suosiminen. Tämän takia maahanmuuttoasioita hoitavista juristeista suurin osa on Demlan vihervasemmistolaisia lakimiehiä, mikä on johtanut Suomelle tuhoisaan maahanmuuttopolitiikkaan.

Olen sitä mieltä, että yksikään tuomari ei saisi olla mukana järjestössä, joka pyrkii vaikuttamaan poliittisiin päätöksiin ja lakien tulkintaan. Muut ihmiset voivat vaikuttaa Demlassa, mutta eivät tuomarit. Demla sanoo olevansa ei-poliittinen, mutta se on totta vain sikäli, että Demla ei ole puoluepoliittisesti sitoutunut, koska jäseninä on ihmisiä eri puolueista, mutta Demla on selvästi poliittisesti motivoitunut järjestö.

Suomen kansalaisten tulee voida luottaa siihen, että heidän asioitaan hoitavat poliittisesti puolueettomat, kyvykkäät, rehelliset ja lahjomattomat tuomarit, joilla ei ole mitään sidoksia mihinkään painostusryhmiin, ei myöskään poliittisiin.

Oikeuslaitoksen politisoitumisen on korkea aika päättyä.

Suomen Laillisuuspuolue ajaa oikeuslaitoksen puhdistusta, irtautumista politiikasta ja muuttumista kansan kyykyttäjästä kansan rehdiksi palvelijaksi.

Jouko Piho

Suomen Laillisuuspuolueen puheenjohtaja

http://www.suomen-laillisuuspuolue.fi

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        74
        4999
      2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        12
        3378
      3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        24
        2690
      4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        57
        1747
      5. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1566
      6. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1346
      7. Mitä meidän välillä

        Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
        Ikävä
        94
        1342
      8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

        Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
        Maailman menoa
        225
        1180
      9. Hiljaisuus

        Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
        Ikävä
        71
        1025
      10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

        Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
        Sanaristikot
        53
        902
      Aihe