Eli otsikon mukainen auto harkinnassa. Bemari asiantuntijat, onko tässä mallissa ns. Tyyppivikoja ja miten tuo uudempi automaatti toimii ja kestää? Autolla ajettu n. 170 000km
BMW 523 iA E60 vm 2008
26
3825
Vastaukset
- einari epåtoivo
jos ei vielä ole niin kyllä niitä ilmaantuu, alkaa olee mehut kuivis jo nois kilsoissa takuu vaihtoautot toyo toyo liikkeissä ympäri suomen maan, suomalaiset on toyota kansaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Anonyymi
tojotako kansaako? minusta tojota on japanista niin eikös se silloin ole japsien auto?
- automyyjä
Ei noilla kilometreillä väliä ole, katso että on matalaprofiili renkaat aluvanteilla, ralliratti ja kuppipenkit. Jos löytyy subbari takapaksista ja wunderbaumit on ok.
Iphone ja USB-liittimet on myös syytä tarkistaa että toimivat.
Moottori, tarkista että on vaihdettu vapaavirtaus ilmanputsarit vakio tuhisijoilla ei teemitään näistä lähtee makeet äänet kun antaa hanaa, vähän kuin turbo viheltäisi.
Pakoputki, tarkista että on kromatut putkenpäät, tosi coolit ja lisäävät huippunopeutta 10-15km/h.
Pohja, sivukynnyskotelot, tarkista että siniset led-valot on kunnolla kiinni ja toimivat. Kura ja jää saattavat peittää ne alleen, silloin näkyvyys illalla heikkoa, vaadi kauppakirjaan pesu tarvittaessa.
Yleistä, tarkista stereoiden lähtöteho liian pienellä nuhapumpulla ei tee mitään. Poistu liikkeen sisätiloista ylitä katu ja kävele pari korttelia pohjoiseen.
Soita kaverisi kännykkään joka jäi autolle ja pyydä häntä avaamaan stereot ja kääntämään volyymin täysille ja sulkemaan auton ikkunat ja ovet.
NYT TARKKANA: jos erotat kappalten välit ja basson jytkeen sekä tunnistat kappaleet saattaa stereoiden lähtöteho olla riittävä vaativaan kortteliralliin ja katu-uskottavuutesi on kohdallaan. - Kertokaas?
Pitihän tämä arvata että tämän tasoisia vastauksia tulee. Suomi24 sivuilla harvoin asiallista keskustelua, itse olen jo 34v mies ja kasvanut näistä 12v jutuista yli... Muutenkin ihmeen paljon tätä lapsellista vikinää täällä BMW palstalla. Onko se teiltä pois jos joku ajaa tai on ostamassa BMW merkkistä autoa?
Edellen jos joku aikuinen osaisi vastata alkuperäiseen kysymykseen niin olisin kiitollinen. - naapurikyttääjä
34v mies? ja ostamassa takavetoista autoa suomen talveen?
ja kysyt ohjeita täältä suoli24-palstalta?
Oletko jotenkin jälkeenjäänyt vai muuten vaan hölmö?
170tkm ajettu ja automaatti, haloo tuo on valmis paalaamoon!
kannattaisiko googlata perustiedot, ettei tule pettymyksiä baijerin takatuupparista?- Kertokaas?
Ennen kuin alat arvostelemaan muita hölmöiksi niin kannattaa katsoa myös peiliin. Oletko kuullut ajonvakautusjärjestelmästä, sutimisenestosta tms. ? Olen kyllä takavetoisella ennenkin ajanut talvella, minulla ei ole ongelmaa sen suhteen.
Googlettanut olen jo ja lukenut muilta foorumeilta, mutta tietoa löytyy yllättävän vähän. Ainoa erehdykseni oli ylipäätään kirjoittaa tänne suomi24:n yhtään mitään.
Kymmenen vuotta sitten tämä ei ollut vielä läheskään näin pilattu sivusto. Vuosiin en ole täällä käynyt ja juurikin googlettamalla tänne uudestaan päädyin, nyt tiedän ettei tänne enään kannata eksyä. Kävin uteliaisuuttani katsomassa muidenkin merkkien sivuja ja samaa sontaa kaikki täynnä. Pitäkäähän hauskaa ja lippu korkealla! - kirjailija1
Kertokaas? kirjoitti:
Ennen kuin alat arvostelemaan muita hölmöiksi niin kannattaa katsoa myös peiliin. Oletko kuullut ajonvakautusjärjestelmästä, sutimisenestosta tms. ? Olen kyllä takavetoisella ennenkin ajanut talvella, minulla ei ole ongelmaa sen suhteen.
Googlettanut olen jo ja lukenut muilta foorumeilta, mutta tietoa löytyy yllättävän vähän. Ainoa erehdykseni oli ylipäätään kirjoittaa tänne suomi24:n yhtään mitään.
Kymmenen vuotta sitten tämä ei ollut vielä läheskään näin pilattu sivusto. Vuosiin en ole täällä käynyt ja juurikin googlettamalla tänne uudestaan päädyin, nyt tiedän ettei tänne enään kannata eksyä. Kävin uteliaisuuttani katsomassa muidenkin merkkien sivuja ja samaa sontaa kaikki täynnä. Pitäkäähän hauskaa ja lippu korkealla!Tosi on että paskaa tulee tuutin täydeltä jos tällä foorumilla erehtyy jotain kysymään. Minulla on E60 3.0 DA ja hyvin on pelannut, kylmäksi olen moittinut ja kun termostaatin olisin vaihtanut niin ei kuulemma ole koko euroopassa tällä hetkellä joten se on ilmeisesti yksi tyypillinen vika. Automaatti on pelanut hyvin. Tehokas ja hiljainen myös, suosittelen.
- 525xD
kirjailija1 kirjoitti:
Tosi on että paskaa tulee tuutin täydeltä jos tällä foorumilla erehtyy jotain kysymään. Minulla on E60 3.0 DA ja hyvin on pelannut, kylmäksi olen moittinut ja kun termostaatin olisin vaihtanut niin ei kuulemma ole koko euroopassa tällä hetkellä joten se on ilmeisesti yksi tyypillinen vika. Automaatti on pelanut hyvin. Tehokas ja hiljainen myös, suosittelen.
Oletko tarkistanut, että ilmastoinnissa on talvimoodi päällä? Säädetään iDriven kautta.
- kirjailija1
525xD kirjoitti:
Oletko tarkistanut, että ilmastoinnissa on talvimoodi päällä? Säädetään iDriven kautta.
On talviasennossa.
- kalikkaa reikään
Osta pois vaan!
Sopii hyvin itseään tosimieheksi luulevalle homolle.- ime kalikkaas
Eiks homojen autot tule Ruåtsista, sulla varmaan joku WC 70 pihalla.
- pink is best
sillä saa puppelipoikia kyytiin, osalla valkaistu lemmentunneli, white love tube!
Tervetuloa beemeri klubbenille, svenska klubbenin ala-jaos.- faijas on pinkki
onko sulla omakohtaisia kokemuksia? Vanhemmat lienee tyytyväisiä jälkikasvustaan.
- 525xD
-08 523 manuaalilla tuli ajeltua runsaat 100 000 tuhatta. Ostettaessa mittarissa oli 15 000 ja myytäessä reilut 120 000. Tuolle välille ei isompaa murhetta mahtunut, mutta polttoainesuuttimia jouduttiin uusimaan pariin kertaan. Auto alkoi ensin nykiä kiihdytyksissä ja sitten muutaman päivän päästä ei startannut enää lainkaan. Muuten oiva peli, mutta jos pinkka kestää niin kannattaa sijoittaa xDriveen, on tää talvi niin pitkä ja lipoisa.
- kaaharit hirteen
"Onko se teiltä pois jos joku ajaa tai on ostamassa BMW merkkistä autoa?" On se ainakin liikenneturvallisuudesta pois. Nimittäin BMW merkkinen henkilöauto tekee kuljettajastaan täyskahelin liikenteessä...........
- 2 kpl E60
Suosittelen lämpimästi E60:sen hankintaa, nämä etuvetopässien viestit kannattaa jättää omaan arvoonsa, kateellisia kun ovat. ps. ikää 48v ja yhä takaveto, etuveto naisille ja muille säälittäville tapauksille.
- ....
2 kpl E60 kirjoitti:
Suosittelen lämpimästi E60:sen hankintaa, nämä etuvetopässien viestit kannattaa jättää omaan arvoonsa, kateellisia kun ovat. ps. ikää 48v ja yhä takaveto, etuveto naisille ja muille säälittäville tapauksille.
Etuvetoinen on puutarhajyrsijä ja takavetoinen on auto!
- Tosi on!
2 kpl E60 kirjoitti:
Suosittelen lämpimästi E60:sen hankintaa, nämä etuvetopässien viestit kannattaa jättää omaan arvoonsa, kateellisia kun ovat. ps. ikää 48v ja yhä takaveto, etuveto naisille ja muille säälittäville tapauksille.
Naistenmies ottaa edestäpäin,miestenmies,kuten sinä, työntää vain takaapäin.
- Samaa mieltä
2 kpl E60 kirjoitti:
Suosittelen lämpimästi E60:sen hankintaa, nämä etuvetopässien viestit kannattaa jättää omaan arvoonsa, kateellisia kun ovat. ps. ikää 48v ja yhä takaveto, etuveto naisille ja muille säälittäville tapauksille.
Täysin samaa mieltä kanssasi 2 kpl E60!
Olen omistanut nyt vuoden verran 525 E60 ja olen tykännyt eikä ole ollut tarvetta vaarantaa liikennettä vaikka ikää on vasta 23v.
Etuvetoiset autoa on suunniteltu tyhmille ihmisille jotka eivät tunne auton käyttäytymistä - just...
Samaa mieltä kirjoitti:
Täysin samaa mieltä kanssasi 2 kpl E60!
Olen omistanut nyt vuoden verran 525 E60 ja olen tykännyt eikä ole ollut tarvetta vaarantaa liikennettä vaikka ikää on vasta 23v.
Etuvetoiset autoa on suunniteltu tyhmille ihmisille jotka eivät tunne auton käyttäytymistäTaidat olla itse se tyhmä takavetokuski,kuten suurin osa bemarin omistajista tuntuu olevan suurine luuloineen.
- Etuveto1
just... kirjoitti:
Taidat olla itse se tyhmä takavetokuski,kuten suurin osa bemarin omistajista tuntuu olevan suurine luuloineen.
Hetken aikaa, niin yhä vähemmän takavetosia, en tiedä, ehkä takapotku vaan jää pois käytöstä, kuten jo nyt useimmilla merkeillä.
- Jambulatov
Minulla oli 525iA -04, hyvä auto ajaa eikä pahasti mitään vikojakaan. Vesipumput tuntuvat vaan kelpaavan näille E6x - autoille, tuohon edelliseen vaihdettiin 100 - 200tkm välillä kaksi pumppua. Pumppu maksaa noin satasen ja vaihto siihen päälle, ei siis ollenkaan paha. Sullahan on hankinnassa lci - malli, joten en tiedä onko pumput parantuneet jo siihen malliin, tosin dieseleissä ainakin on edelleen uudemmissakin samaa oiretta.
- Huippu yksilö
- Penaxcvb
Täällä nää rahattomat pojanklopit kettuilee ku roikkuvat netissä 24/7. Äiti pyyhkii pyllyn ja niistä nenän
- beeämweelaatua
Ei tuossa ihmeitä, senkun ostat jos on hyvä.
- Anonyymi
MUNA NI SEISOO
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"799021Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645739Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1375118Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään253949Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853500Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta563418Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1032791Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä412773En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102761Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El42100