Elämän tarkoitus

Elämän tarkoitus on eläminen.
En ole koskaan kenkään kuullut kuolinvuoteella harmitelleen ettei kerennyt tekemään eneämmän töitä,tai keräämään enemmän rahaa.
Tyytyväisimpiä ovat ne ihmiset,joilla merkityksellisiä ihmissuhteita ja jotka ovat rakastaneet ja joita on rakastettu. Rakastaminen on joskus itsensä alttiiksi asettamista ja vaatii rohkeutta,mutta on myös palkitsevaa. Rakkautta on monenlaista ja todellinen rakkaus on nöyrää.
5135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitäpä tahdoit tuolla aloituksella kertoa? Kuolevien äärellä olleena tiedän, että jokainen kuoleva ennen h-hetkeä miettii yhtä asiaa...pelkään mitä tapahtuu kun viimeinen henkäys tulee. Elämä kelataan läpi moneen kertaan ja etsitään vastausta: minne menen? Elinkö oikein? Teinkö kaikki mitä piti? Hiljaa toivovat: saanhan anteeksi kaikki virheeni? Pelko. Se on se kuoleman kipu. Pelko. Siksi emme muuta voi, kuin olla hiljaa. Ja pitää kädestä. Olla vain kun se hetki tulee.

Äänestä

Jotkut katuvat kuolinvuoteellaan sitä että uhrasivat perheensä ns. rakkaudelle. Jotkut sitä, että eivät uhranneet. Ainahan ihminen jotain haikailee, on luotu sellaiseksi, muuten ei maailma mene eteenpäin. Tyytyväisin on kuitenkin se joka ymmärtää ettei kaikkea voi saada ja armahtaa itseään ja nuorena tekemiään valintoja. Ehkä vanhana tekisi toisin ja katuisi sitäkin.

Äänestä

Hyvä aloitus.

Juuri tuon vuoksi olen valinnut hiukan toisin kuin muut: teen vähemmän töitä ja haalin vähemmän materiaa, jotta aikaa jäisi enemmän rakkaimmille.

Äänestä

on 42..

Äänestä

Lisääntyminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linnunradan laidalta kirjoitti:

Elämän tarkoitus on eläminen.
En ole koskaan kenkään kuullut kuolinvuoteella harmitelleen ettei kerennyt tekemään eneämmän töitä,tai keräämään enemmän rahaa.
Tyytyväisimpiä ovat ne ihmiset,joilla merkityksellisiä ihmissuhteita ja jotka ovat rakastaneet ja joita on rakastettu. Rakastaminen on joskus itsensä alttiiksi asettamista ja vaatii rohkeutta,mutta on myös palkitsevaa. Rakkautta on monenlaista ja todellinen rakkaus on nöyrää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu