Ystäväni on vl-uskovainen poika kohta 20 vuotta ikää. Olemme läheisiä ystäviä ja hän on avautunut minulle ja sanut olevansa homo. Hän on sanonut, että ei voi paljastaa suuntautumistaan perheelleen (asuu vielä kotona). Eikä myöskään omassa uskonyhteisössään, sillä syrjäytetyksi tulemisen pelko on suurta. Asumme melko pienellä paikkakunnalla ja hän on sanonut haluavansa muutta pois johonkin isompaan kaupunkiin kuten Ouluun. Mutta opiskelujen takia hän haluaisi asua vielä kotona ja hän haluaisi myös olla mukana rauhanyhdistyksellä, koska hän on kasvanut siihen elämään ja sukulaiset ja suuri osa kevereista on siellä. Mitä ehdotatte ratkaisuksi. Toivottavasti uskovaiset vastaisivat tähän.
Miten auttaa uskovaista homoa
ninusga
13183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tsemppiä vaan sinulle ja ystävällesi!!
Jos toteuttaa homoutta, se on synti, mutta sellaisenkin synnin saa anteeksi. Se ei ole itsetyydytystä kummempi synti.
Jatkan vielä...
Ystäväsi ei tarvitse kertoa homouttaan perheelleen tai muille ryllä! Hänellä on vapaus pitää se omana yksityisasianaan, jos niin tahtoo... Kiva kuitenkin, että rohkeni edes sinulle kertoa, jotta voi jonkun läheisen kanssa asiaa jakaa.
Voimia ja halauksia!
Komppaan sinua vl-keskisuomi.
Luoja on lyönyt ristin kannettavaksi ystävällesi. Se pakottaa elämään sinkkuna ihan niinkuin muutkin naimattomat.
Kyllä tässä tuhansia muitakin ihan heteroja jäänyt naimattomaksi. Ei se vaihtoehto ole sen kummempi kuin naimaton homo.
Yhtähyvin kuin vanhalle pojalle se vaimo löytyy, niin homous voi kääntyä heteroudeksi tai toisinpäin.
Suosittelen antamaan tiedon homoudesta vain niille jotka ovat kypsiä ymmärtämään sen mistä asiasta on kysymys.
On täällä pohjoisessa puolijulkisia homoja. Tosi hyvin on nuoret ymmärtäneet ja suvainneet tällaisia henkilöitä.
"Luoja on lyönyt ristin kannettavaksi ystävällesi"
Niinpä. Homous ei tosin ole "risti" mutta vanhoillislestadiolaisuus sen sijaan on.
Vl-liike on iso ja traumatisoiva "risti" kannettavaksi.
Ei siinä oikein muu auta kuin käydä lavuaarien äärellä päästämässä vähemmäksi paineitaan, kuten hetero poikamiehetkin. Se vaatii varmasti henkisiä voimia paljon, että kertoisi julkisesti asiasta. Omille vanhemmille jos he ovat järkeviä, hyvin koulutettuja, tai muuten asiallisia.
Ehdotan ratkaisuksi, että homoystäväsi jättää vl-liikkeen, ja alkaa elää oman taipumuksensa mukaisesti.
Vl-liikkeen jättämistä hän tuskin tulee koskaan katumaan. Sitä hän voi hyvinkin myöhemmin katua, jos suostuu elämään selibaatissa vain omahyväisten vl-uskovaisten mieliksi (ks. vl-vastaukset edellä).
Tässä ketjussa mielisairas keskustelee yksinään, poislukien yhtä kommenttia jonka on kirjoittanut terve.
Ehdotan ratkaisuksi, että luopuu uskonnollisuudesta. Jyrkän homovastainen vanhoillislestadiolaisuus ja homoseksuaalisuus on mielenterveyden kannalta huono yhdistelmä. Suosittelen ateismia kaikille muillekin, koska jumaliahan ei todellisuudessa ole olemassa.
Homoseksuaalisuus ei ole Jumalalle kauhistus, siitä yksinkertaisesta syystä, että kyseessä on vain mielikuvitusolento, jonka nimiin tuhansia vuosia sitten eläneet ihmiset ovat sepittäneet omia tietämättömyyteen perustuvia käsityksiään asioista.
Uudessa kirjassa Tuoreet oksat viinipuussa (Kirjapaja 2013) on hyvää asiaa vanhoillislestadiolaisuudesta ja homoudesta, kannattaa lukea.
Ei kannata olla kovinkaan huolissa, sillä homoseksuaalinen suhde hyväksytään jo monessa rauhanyhdistyksessä. Kehottaisin kuitenkin vielä toistaiseksi olemaan tulematta ulos.
Mutta pressun alta ulos voi tulla jo heti :D
http://www.kotimaa24.fi/kuin-olisin-tullut-ulos-valtavan-pressun-alta/
Up