Uskovaisten laskettelu ja hiihtokeskuskulttuuri

80 luvulla asuessani Raahessa niin törmäsin sellaiseen asiaan että uskovaisen ei ole hyvä käydä laskettelukeskuksissa koska siellä on maailmallista musiikkia ja muutakin menoa.
Mikähän on nykyinen kanta asiasta.
Ainakaan Rukalla ei näy kovinkaan suurina joukkoina lestadiolaisia vai onkohan esim Ukkohalla ja Paljakka niita uskovaisten paikkoja.
3787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on paras paikka.kannattaa käydä pienissä ryhmissä niinsana ei leviä.voi juoda ja naida eikä kukaan tiedä mitään kun tulee kotiin!viimeksi tutustuin snoukkaajiin ja niillä oli höpöheinää jota kokeilin ensimmäisen kerran.kyllä oli kivaa!ja nauratti.

Äänestä
  • Rock'n Roll

    Äänestä

mutta kenellekkään ei ole mitään laskettelu kieltoa ollu koskaan. Se on jokaisen oma asia, jos pelkää että sieltä tulee pajon kiusauksia, niin ei kai siinä mitään menetä, jos ei laskettele. Itse ainakin lautailen silloin tällöin ja täytyy myöntää, että on niissä mökeissä on aika maailmallinen meno.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naapurinpoika kirjoitti:

80 luvulla asuessani Raahessa niin törmäsin sellaiseen asiaan että uskovaisen ei ole hyvä käydä laskettelukeskuksissa koska siellä on maailmallista musiikkia ja muutakin menoa.
Mikähän on nykyinen kanta asiasta.
Ainakaan Rukalla ei näy kovinkaan suurina joukkoina lestadiolaisia vai onkohan esim Ukkohalla ja Paljakka niita uskovaisten paikkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu