Ilkeintä hommaa on mielestäni remontoinnissa se, että joutuu korjaamaan jonkun edellisen asukkaan rävellyksiä, lähinnä maalipintoja. Miten voikaan joku maalata niin törkeää jälkeä!!
Kun seiniä maalataan, niin samalla on listat töherretty ja ikkunanpokat.
Pitäisi maalaamisenkin olla samanlaisia luvan varaisia töitä kyten sähkötyöt, ettei amatöörimaalarit tee enemmän hallaa kuin hyvää.
Joskus nuorena kun menin ammattikouluun maalarin linjallem niin ajattelin että mitä tälläisella koululla tekee, kun kaikki osaavat maalata. Kyllä tuo ajattelu karisi aika äkkiä kun alkoi remontoimaan ihmisten koteja. Kyllä kannattaisi amatöörien olla koskematta siveltimeen ja telaan....
Kun seiniä maalataan, niin samalla on listat töherretty ja ikkunanpokat.
Pitäisi maalaamisenkin olla samanlaisia luvan varaisia töitä kyten sähkötyöt, ettei amatöörimaalarit tee enemmän hallaa kuin hyvää.
Joskus nuorena kun menin ammattikouluun maalarin linjallem niin ajattelin että mitä tälläisella koululla tekee, kun kaikki osaavat maalata. Kyllä tuo ajattelu karisi aika äkkiä kun alkoi remontoimaan ihmisten koteja. Kyllä kannattaisi amatöörien olla koskematta siveltimeen ja telaan....
Vastaukset 7
Vanhimmat
äläpä viitti kitistä, vaik kui ottaa päähäs... mites teille kävis, jos kaikki osaiskin maalata täydellisesti... ei ois sullakaan töitä, ainakaan maalarina, joten oleppa vaiti.
Älä muuta viserrä. Olen samaa mieltä: amatöörit pois maalausalalta. Kun vielä saisi maalausliikkeetkin huomaavan asian = eivät palkkaisi (halvalla?) ihmisiä, jotka vain omasta mielestään ovat ammattilaisia.
Meillä ikävä kokemus vuoden takaa. Paikkakunnalla tunnettu, puolivuosisataa toiminut maalausliike teki kaikki pintatyöt. Ja todella hyvin mielestäni. Vain muutamia pikkuasioita jäi viimeistelemättä ja niitä tekemään lähetettiin liikkeeseen juuri palkattu henkilö (piti olla tarkka ja tunnollinen). Hänen jäljiltään oli maaliläiskiä huonekaluissa, lampuissa, verhoissa, ikkunan pielissä. Hän ei ollut pessyt pensseliä siirtyessään toisen väriseen maaliin ja nyt pinnoissa, joissa oli ollut pieniä paikattavia kohtia, on selvästi erivärisiä läiskiä. Osa värieroista johtui siitä, ettei ollut lainkaan sekoittanut maalia. Oli poistanut tasoitteenjämiä karmeista puukolla, josta seurauksena karmeissa nirheämiä ja lovia. Eli tämä ammattilainen viimeisteli uutta taloamme pintaremonttikuntoon. Ellen olisi tällainen tyyni rauhallinen ihminen, olisin saattanut harkita hermostumista.
Ja sitten opetus: Vaikka teettäisit työn henkilöllä/liikkeellä, jonka työn jälkeen on täysi syy luottaa, saattaa joku asia viedä homman ikävällä tavalla pieleen. Ja vaikka asiat muuten saadaankin loppuviimeksi selviksi, jää jälkeen jonkinlainen harmi.
Vituttaa tommoset nysvät,et toisinsanoen uskaltanut kommentoida paskaa työnjälkeä.Ei näillä palstoilla auta lässytellä,kommentoisit suoraan työn suorittajalle.Rauhallinen luonteesi on todellisuudessa neitimäistä pelkäämistä.
Vai jania oikein vituttaa tällainen nysväri. Olipas kertakaikkisen outo tapaus, että tällainen täti sai janille vitun mieleen (käänny mahdollisen vaimosi puoleen).
Kirjoitukseni tuntui sinusta lässytykseltä ja sitä se varmaan olikin. Silti uskallan kirjoittaa tänne tunnelmistani ja tapahtuneesta, vaikka te "karskit miehet" yritättekin ajaa naiset rakentamiskeskusteluista pois! Hiljaa voin olla, vaikene en koskaan!
Ja sitten luetun ymmärtämiseen:... ja vaikka asia loppuviimeksi selviäisikin... tarkoittaa, että asia on selvitetty työn suorittajan (tai oikeamminkin tässä tapauksessa hänen esimiehensä l. liikkeen omistajan kanssa). Mutta harmittaahan se, että aikaa tuhlaantui kuukausia (esim. uusien ikkunoiden saaminen vie aikansa), kun kuitenkin oli tarkoitus muuttaa valmiiseen, uuten taloon ja asuttiinkin yhtäkkiä remontin keskellä.
Kai tällaisen vanhanrouvan luonteessa saa ollakin neitimäistä pelkäämistä; tuleehan siitä niin tyttömäinen olo.
Hauskaa syksyä sinullekin! Älä lue jatkossa kirjoituksiani, ettei vitun kaipuu yllätä kesken työpäivän!
Muilta lukijoilta pyydän anteeksi käyttämääni alatyylin sanontaa naisen sukupuolielimestä.
täti lässyttää,älä täällä vingu jos et osaa ts,uskalla kommentoida suoraan firmalle.
ärsyttää tommoset rivot mummut,hyi hyi.
Täti lässyttää sekä osaa ja uskaltaa kommentoida. Kirjoitustaito minulla vain taitaa olla heikko, kun jan-poika ei vieläkään tajunnut, että asia on hoidettu (eikä se vaatinut sen kummempaa osaamista tai uskaltamista).
Eikä kyse alkuaankaan ollut siitä, ettenkö uskaltaisi kommentoida asiaa suoraan firmalle, vaan siitä, ettei ammattilaisen tasoista suoritusta aina saa kaikilta osin, vaikka tilaisi työn hinnasta tinkimättä aikaisemmin hyväksi havaitulta liikkeeltä.
Janin hermostumista en vain ymmärrä. Mikä tarve sinulla on hyökätä kimppuuni vain siitä syystä, että kirjoitin tänne kokemuksiani. Vai kirjoitinko minä vanha höppänä liian tarkan kuvauksen tapahtuneesta ja kävikin niin ikävästi, että jan tunnisti siitä itsensä. Älä välitä, jan-poikaseni; kyllä minä ymmärrän, pahaltahan se tuntuu.
Varsinkin myyntitarkoituksessa pieni pintafixaus ja paskaa tulee. Väärää maalia väärillä pinnoilla, katossa, listoissa, ikkunoissa maalia (yleensä vielä lateksia), joka ei lähde pois millään. ASioita, joita ostotilanteessa on hankala huomata.