Ilta-Sanomien autotoimitus kehottaa kääntämään lumisateella ajovalojen kytkimen valot päälle -asentoon.
Nykyaikaisia automaattivaloja käyttävät autoilijat eivät aina tiedä, että valot eivät välttämättä kytkeydy lumisateessa itsestään päälle.
Suurin ongelma aiheutuu takana tuleville, kun edessä olevan nykyauton takavalot pysyvät näkyvyyttä haittaavasta kelistä huolimatta pimeänä.
Siinä faktaa vaikka urpot täällä toisin väittää!
Nykyaikaisia automaattivaloja käyttävät autoilijat eivät aina tiedä, että valot eivät välttämättä kytkeydy lumisateessa itsestään päälle.
Suurin ongelma aiheutuu takana tuleville, kun edessä olevan nykyauton takavalot pysyvät näkyvyyttä haittaavasta kelistä huolimatta pimeänä.
Siinä faktaa vaikka urpot täällä toisin väittää!
Vastaukset 38
Vanhimmat
Katsos pässi kun ne ajovalot ovat automaattiset, valoisuuden ja sateen mukaan, oli se sitten vettä tai lunta, joten olehan urpo nyt ääneti.
Eli mihinkään kytkimiin ei tarvitse koskea, paitsi sinun, sammuta ne täysin tarpeettomat sumuvalot. Eilenkin yhdessä Audissa paloi kaksinkappalein takana sumuvaloja kirkkaalla ilmalla.
Myös näitä etusumuvalollisia on ylettömän paljon, ei ole virkavalta vieläkään puuttunut valojen väärinkäyttöön, myös pelkillä seisontavaloilla sompaillaan kaupungin liikenteessä.
Onko ihmiset niin pösilöitä ettei tunne mittaristossa olevia merkkivaloja, sumuvaloista on indikointi oltava, miksei sitä huomata.
Ihmiset ovat urpoja, pässejä (sori päkäpäät), pösilöitä ja kaikkea muuta valaisevaa. Ystävälliset opastavat ohjeet parantavat käytöstämme, kiitos.
"Katsos pässi kun ne ajovalot ovat automaattiset, valoisuuden ja sateen mukaan, oli se sitten vettä tai lunta, joten olehan urpo nyt ääneti."
Voihan pässi, ei ne tunnistimet toimi jokaisessa olosuhteissa oikein já järkevästi.
Usein on antureiden mukaan valoisaa ja valot pimeän, mutta todellisuudessa esim. lumipöllyssä autoasi ei oikein tahdo nähdä.
Jos toista väität niin olet täysin pihalla.
Kyllä aionkin kohta lähteä taas autoilemaan, joten joudun olemaan jonkin aikaa pihalla, autoni valoautomatikka hoitaa tarvittavat valot eteen ja taakse, ei tarvitse koskea mihinkään kytkimiin, valoisuus ja sade sekä mahdollinen pöllyävä lumi määrittelevät valojen tarpeen.
On toki sellaisiakin autoja joissa tämä automatiikka ei toimi, mutta minun autossani toimii.
Kyllä se useimmiten on Toyota kuski, joka ajelee sumuvalot päällä ja parkit päällä. Ja huolestuttavan usein vielä nainen ratissa. Saanut tojotero akankin opetettua tuohon paskakytkentään.
On se vaikeaa ajaa ajovalot päällä, jos ei autossa ole päiväajovaloja. Ei se tojota oo sen coolimpi vaikka ajaakin sumarit päällä.
Jos on sumuvalot ja parkit päällä, niin silloinhan on valot auton takana ja edessä, eli mikä sulla tässä on se ongelma?
Sumuvalothan kytkeytyy päälle vain jos on parkit ja/tai ajovalot kytkettyinä.
toimi. Käännä katkaisijaa
Hei urpo, autosi ei määrittele sääntöjä, vaan sinä olet vastuussa niiden noudattamiseta. Kai tuo oli provo, ei kai kukaan ole oikeasti noin tyhmä!?!?
Kyllä on, tyhmyys tiivistyy ahtaassa ohjaamossa.
usko on siis suurempi kuin tieto ja järki.
Joka paikassa alan ihmiset toitottavat, ettei automatiikka sytytä aina valoja vaikka tarve on todellinen ja keli vaarallinen ilman valoja.
Lumipöllyssä valot ovat tarpeen vaikka ollaan päivänvalossa, automatiikka ei ymmärrä mitä auton takana tapahtuu ja kuinka paljon lunta siellä pöllyää.
Kuinka ihminen voi olla noin tyhmä ja jääräpää kuin tämä "automaattiset" pässi.
ei välttämättä ole, riippuu auton parametreista eli ohjelmoinnista.
Ei merkeillä on asiat toisinkin.
ja olet taas näitä härnääjiä jotka jaksavat kirjoittaa skeidaa vaikka maailmantappiin, vaikka ei taida pojalla olla edes autoa.
Kuules urpo käännä ne valot päälle niin on valoja taaksekkin päin.
Äsken Vihdintietä ajaessani liikenteessä oli Volvo-taksi, lumi pöllysi kohtalaisesti mutta sitkeästi ajeli parkit päällä, vilkutellessani takasumaria mulkvisti pisti pitkät päälle, oikein ammattiautoilijan elkeet.
36 §
Valojen käyttö ajettaessa
Moottorikäyttöisessä ajoneuvossa on aina ajon aikana käytettävä ajovaloja tai huomiovaloja. (7.5.1997/414)
Ajovaloja on käytettävä jokaisessa ajoneuvossa, kun sitä kuljetetaan tiellä pimeän tai hämärän aikana taikka näkyvyyden ollessa sään vuoksi tai muusta syystä huonontunut. Jollei ajoneuvon varusteeksi ole määrätty ajovaloja, ajoneuvossa on käytettävä sellaisia heijastimia kuin asetuksella säädetään.
Kaukovalojen käyttö on kielletty:
1) tyydyttävästi valaistulla tiellä;
2) niin lähellä kohtaavaa ajoneuvoa tai raitiovaunua, että tämän kuljettaja voi häikäistyä; ja
3) ajettaessa lähellä toisen ajoneuvon takana.
Etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemesta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt. Takasumuvaloa saa käyttää myös milloin ajoviiman tiestä nostama lumi, pöly tai loka oleellisesti rajoittaa ajoneuvon näkymistä taaksepäin. (14.2.1992/117)
-------------------------------------------------------------------------------
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P36
-------------------------------------------------------------------------------
Takavaloista ei ole mitään erillistä pykälä, elikkä takavalot on aina ajon aikana käytettävä........Milloin poliisi alkaa sakottaman niitä, jotka eivät käyttää takavaloja?
Valtio saisi paljon rahaa kerättyä sakoista.
"Takavaloista ei ole mitään erillistä pykälä, elikkä takavalot on aina ajon aikana käytettävä..."
Siis jos ei ole pykälää niin miksi pitää takavaloja käyttää.....
Itse ajan tarkoituksella lumipyryssä yms. pelkillä päivävaloilla että peräpää on pimepänä, koska tiedän että moni provosoituu ja menettää hermonsa siitä ja avautuu sitten täällä siitä. Ja aion myös jatkossa, koska yhä useampi näyttää ärsyyntyvän siitä.
Toivoisin, että sinä ajat lumipyryssä perään, samankaltaisen ihmisen kuin sinä, joka aja pelkillä päivävaloilla että peräpää on pimepänä. Ja sinä olet syyllinen kolarissa.
firman vakuutuksistahan se menee. Ei paljon kiinnosta kenen syy on kun törmään valottoman auton perään. Hyvällä tuurilla se on valottoaman vika.
Törmäyksen vuoksi matkantekosi keskeytyy ja pornoelokuvan hakeminen vuokraamosta myöhästyy pahasti. Ota se huomioon kun törmäilyjä suunnittelet.
Juu ja rullatuolissa on mukava muistella kuinka kiusasin muita, nyt en enään niinkäään.
No huonot on pojan trolit.
Miksi pitää olla takavalot päällä? Minulla on uusi hieno volkkari enkä käytä takavaloja en ole käyttänyt kahteen vuoteen mutta ei kukaan ole kolaroinut minun kanssa.
Minä taas olen tyhmä eikä ole tarkoitustakaan järkiintyä sillä vielä kukaan ei ole vetänyt minua silti turpaan!
Toivoisin, että joku lähiaikona kolaroi sinun kanssa. Ja perän ajajalla olisi tälläinen laitte http://www.verkkokauppa.com/fi/product/4931/dmxxk/Opticam-H6-720p-autokamera
Täällä taas puhutaan päivävaloista, vaikka ilmeisesti tarkoitetaan huomiovaloja..
Eihän päivävalot saa palaa ilman takavaloja edes, nehän on pakkoajovalot eli valomuisti..
Mistäs sinä sitten puhut, päivävalojen kanssa ei pala takavalot vaan normaaliajovalojen kanssa, kuinka monta kertaa täytyy sama asia selittää.
Ja takavalojen palamisella ei ole mitään hyötyä lumipöllyssä, ei ne kuitenkaan näy kun pöllyävä lumi "muuraa" takapään umpeen.
Päiväajovaloja (Daylight Running Light) kutsutaan Suomessa yleisesti huomiovaloiksi. Niiden kanssa ei takavalojen tarvitse palaa.
Suurin ongelma Suomen olosuhteissa noista päiväajovaloista syntyy niiden asennuskorkeudesta, joka saa olla alimmillaan 250 mm. Miettikääs näkyykö ne talvella lumipenkan takaa. Valkea lumi, valkea auto ja vähänkin hämärää tai pöllyävää lunta ja autossa huomiovalot
Siis mitä miettimistä tuossa on, DRL:t sijaitsee reilun puolen metrin korkeudessa, automatiikka kytkee ajovalot hämärän tultua, eli pöllyävä lumi vastaa hämärää, kuten myös sade.
Toki on sellaisiakin joissa tämä homma ei toimi, minun autossani toimii.
Pöllyävä lumi voi peittää ne takavalot paksuun lumeen kirkkaallakin säällä ja sitten ne onnettomat ledit ei sulatakaan niitä pimeän tultua,siinähän ajelet takapää pimeänä. Monessa autossa DLR:t on asennettu puskuriin eli 25 cm korkeudelle, ei todella näy aina talvella.
Et sitten lukenut kommenttia, et edellistäkään, 10:53 kirjoitettua, jos olisit niin ei olisi tarvinnut kommentoida.
Pitää käydä vaikka kilometrin välein puhdistamassa!
näkyy ne, ainakin paremmin kuin ilman.
Pöllyävä lumi ei muuraa niin umpeen takavaloja, etteikö sieltä hieman valoa loistaisi. Etenkin työautossani, jossa on led-valot, niin kyllä sieltä silti valo loistaa, himmeästi, mutta kuitenkin. Parempi se olisi pitää valot päällä, itse ainakin näin toimin. Pimeässä näkee näitä törttöjä, joilla ei ole valot kytkettynä päälle. Tälläiset autoilijat ovat todellisia aikapommeja, yleensä naisia, mitä olen seurannut. Toki miehiäkin mahtuu joukkoon.
Tässäkin aloituksessa on jouduttu lukemaan Ilta-Sanomia ja valistetaan muita, hah, mitä toimintaa.
Muuten, kaikkea mitä kirjoitetaan nk. keltaisessa lehdistössä, ei kannata pitää faktana, joten aloittaja, olet itse täysi urpo!
Tässä sinulle "ammattilainen" vastinetta.
"kaikenlaisia tolloja
1.2.2014 11:14
2
Sulje
Äsken Vihdintietä ajaessani liikenteessä oli Volvo-taksi, lumi pöllysi kohtalaisesti mutta sitkeästi ajeli parkit päällä, vilkutellessani takasumaria mulkvisti pisti pitkät päälle, oikein ammattiautoilijan elkeet."
Miten olen suuresti yllättynyt että muutaman kuukauden ajanut taksirenki nulilkka tulee tänne arvostelemaan ammattilaisen elkein! Mitä minä nyt voisin liikenteestä tietää pitkän linjan kuljetusyrittäjänä? Eniten huolestutta täällä ihmisten jääräpäisyys ja se ettei mitään voida tehdä niin kuin muut haluaa jos se itse koetaan turhaksi!
vajaalla valoilla mennään.
vajaalla järjellä(kin) mennään...