Moi, pitkästä aikaa palstalla, ja nyt on itsellä sellainen ongelma, tai luulen ongelmaksi että 940 turbo automaatti v.95 kuluttaa aivan hirveästi bensaa.
Tiedän, olen aiemmin laittanut Kulutus legendan, ja muuta Volvon pieneen kulutukseen viittaavaa, mutta nyt pakkasilla bensaa on alkanut mennä älyttömästi, tyyliin 15-18 litraa satasella ajon ollessa lyhyttä pätkää esilämmitetyllä moottorilla.
Volvoon olen vaihtanut uudet sytytystulpat, ja lambda-anturin, koska tämä oli nähtävästi aiheuttanut sen valon palamisen kojetaulussa, anturi on aito Boschilainen, ei tarvike lambda, ja ilmansuodatin on vaihdettu alkutalvesta.
Kesällä meni kyllä vain 8,5-10,3 litraa seka-ajossa, joten luulen että jossain on vikaa vaikka mikään valo ei palakaan.
Kiitos vastauksista, ja sopii tuota kulutusta kommentoida muutenkin!
Talvi kulutus liian korkea
5
200
Vastaukset
- Arvuutellaan
Liikaa kuluttaa ollakseen normaalikulutus, ellei ole lapikas suorana joka valoissa.
Veikkaus: IMM rikki ja/tai ilmavuotoja. - Halpisautoilija
Nollasitko Lambdan vaihdon jälkeen vikailmoituksen? Ettei vain siis ole ns. vikatilassa ja siksi käy rikkaalla?
Itse ajelin yhtenä pakkastalvena 7-nelikanttisella 3 kilsaa asemalle aamuisin (oli lohkolämppärissä) ja takaisin iltapäivällä raakasti kylmänä startattuna. Kulutus oli siinä 15-16 litraa sadalle tässä ajossa. Auto oli ehjä ja sitten kesällä vei sen 8,5 -12 riippuen ajosta. Eli kyllä siinä ainakin tuo kylmyys rankaisi todella paljon ja jos nimenomaan MITÄÄN pidenpää matkaa ei osunut sekaan. Mielestäni tuo kulutus voisi nipinnapin olla normaali, jos ajosi on koko ajan lähes kylmällä koneella menoa. Siis kylmä siinä mielessä, että lämmöt eivät juurikaan ehdi nousta normaaliksi, sitten kun vielä seisoo parissa valoissa.... Moi, ajo on vain lyhyttä pätkää, mutta lohkolämmitin on ollut päällä ainakin 2 tuntia, joten ihmettelen yli 16 litran kulutusta, kun vielä syksyllä meni 10,3 litraa sadalla, tosin ajo oli silloin enemmän matka-ajoa, tyyliin 60/40 maantie-kaupunki.
Itse olen miettinyt lambdan vaihdon jälkeen, että käykö kone ryyppy päällä kokoajan?
Tuossakin on pahvi keulalla, kuten omassa dieselissänikin.
Eipä minulla tuon toisen Volvon kanssa hätää ole kun en aja sillä kuin toisinaan, viikonloppuisin korkeintaan, pääasiassa ajot tulee hoidettua diesel mallilla, onneksi.
Kiitos vastauksista Arvuutellaan, ja Halpisautoilija, sori että kesti vastata takaisin.- Halpisautoilija
Hyvä verrokki olisi varmaan nyt katsoa jos sulle sattuisi jokin pitempi maantieajo, että mitä vie matka-ajossa. Kyllä sen silloin pitäisi alle kympin jäädä. Jos ei, niin sitten on vikaa...
- Nollasitko
Moottorin vikavalon?kysyttiin jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1662991Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2962682Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751758Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501663Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381530- 1221296
- 1041213
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141174Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3751130Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063