Soutuvene jäässä kiinni

jäätt

Onko haittaa että lasikuitu soutuveneen peräpää jäi jäähän kiinni kun vesi nousi yli odotusten.vene on kyllä käännettynä mutta pikkaisen olisi pitänyt vetää pidemmälle maihin.

3

535

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No tuskin haittaa

      Keväällähän sen sitten näet. Sido puuhun kiinni ettei lähde jäiden tai nousevan veden mukana seilaileen koko vene

    • Mitenkähän käynee

      Vesi laskee talvella ja jääkansi voi rannoilta, kuten yleensä tekeekin, katketa ja tipahtaa alas. Vähän riippuu miten se sattuu veneen kohdalle, säilyykö jää siinä perässä kiinni vai onko suurempi massa joka repii veneen perän hajalle.
      Kuten aiemmin todettua, kohta kevään tullessa näet. Onko mitään mahdollisuuksia hakata tuuralla jäätä pienemmäksi palaksi ja irroittaa se suuremmasta kokonaisuudesta. Tarkoitus ei ole siis irrottaa venettä jäästä vaan jättää esim 20 sentin reunat.

      • No tuskin haittaa

        Kaipa se vene on jo näilläkeleillä sulanut irti jäästä jos ei jossain aivan peräpohjolassa sijaitse!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1146
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      708
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      591
    Aihe