Tala ulos!

Kurukujan herruus

Nyt!

13

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • va händer?

      Va fan?

    • Tulosta tässä odottelemme. Huhtikuussa näet keskustellaan eduskunnassa pakkoruotsista, jota Suomen kansan suuri enemmistö inhoaa.

      Kokoomuksen ja perussuomalaisten nuoret olivat hyvällä asialla, kun kansalaisloite pakkoruotsin poistamiseksi vietiin hienosti yli 60.000 kannattajan.

      • äkta finne

        E du tvinni i huvu? Va händer sen? SKA alla svenskar bort från Finland, vårt hemmland?? Svara på de du. VA VILL DU??


      • game over
        äkta finne kirjoitti:

        E du tvinni i huvu? Va händer sen? SKA alla svenskar bort från Finland, vårt hemmland?? Svara på de du. VA VILL DU??

        När man blir äldre så tvinnar det ibland,det är allas vår lott.


      • Lugi

        Hyvä juttu. Suomenruotsalaisille vielä ylivoimaisempi asema työmarkkinoilla.


      • man undrar

        Visst är 60 000 ett "bra resultat ",men bättre väntade man ju sig.Minst 70 % eller mera av Finlands befolkning vill slopa skolsvenskan enl. fennouppgifter ?Varför undertecknade de MILJONERNA inte initiativet ?


      • jokkex
        Lugi kirjoitti:

        Hyvä juttu. Suomenruotsalaisille vielä ylivoimaisempi asema työmarkkinoilla.

        Hyvä juttu. Suomenruotsalaisille vielä ylivoimaisempi asema työmarkkinoilla.

        Sehän sinua pelottaakin, mutta minua ei vähääkään.


    • Lepo Nex

      Det tvinnar så satan i dentistens huvud.

    • heh ehe

      Muista Tala pitää ovet lukittuina avaajan kaltaisten svekko hullujen varalta.

    • Joku tuossa yllä kysyy "toisella kotimaisella", haluanko kaikkien ruotsalaisten poistuvan Suomesta. Minulle on aivan yhdentekevää, missä ruotsalaiset, suomenruotsalaiset tai muut ruotsia enemmän tai vähemmän ihannoivat asuvat ja elävät.
      Haluan vain, että Suomi ottaa mallin Ruotsin uudesta kielilaista ja säätää suomen ainoaksi pääkieleksi. Luonnollinen asema ruotsille täällä on kanslalinen vähemmistökieli. Tämän takana oli YLE:n tutkimuksessa jo joka kolmas suomalainen (>30 %).
      Myös pakkoruotsin haluan poistettavaksi ja siinä minun kannallani on 2/3 Suomen kansasta - siis ehdoton enemmistö.

      Suunta on oikea ja vauhtia pitää lisätä.

      • Tukipilari

        Tässäkin Talan kommentissa näkyy käsittämättömän negatiivinen suhtautuminen ruotsinkieliseen vähemmistöömme eli Talan mielestä ruotsinkieliset ovat yhdentekeviä ja ei heistä tarvitse välittää. RKP ei siis ole tarpeeton vaan päinvastoin. Ei Talan edustamaan ajatusmaailmaan voi luottaa ja tämän Tala tuo vahvasti esille. Onneksi suuri enemmistö suomalaisista pitää omista kansalaisistaan huolta.


    • ......

      joopa joo, jos maailman suvaitsevaisin kansa yrittää epätoivoisesti saada itselleen kielivapautta ja yksikielisyyttä, kuten muillakin kansoilla, on teidän turha edes yrittää puhua mistään kiihkoilusta.

    • Fatipää

      "Tässäkin Talan kommentissa näkyy käsittämättömän negatiivinen suhtautuminen ruotsinkieliseen vähemmistöömme"
      Niin,suomenruåtsalaisethan ovat aina kunnioittaneet meitä metsäsuomalaisia....

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4915
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4720
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      201
      4654
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1627
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1241
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe