Tala ulos!

Nyt!
13211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Va fan?

Äänestä

Tulosta tässä odottelemme. Huhtikuussa näet keskustellaan eduskunnassa pakkoruotsista, jota Suomen kansan suuri enemmistö inhoaa.

Kokoomuksen ja perussuomalaisten nuoret olivat hyvällä asialla, kun kansalaisloite pakkoruotsin poistamiseksi vietiin hienosti yli 60.000 kannattajan.

Äänestä
  • E du tvinni i huvu? Va händer sen? SKA alla svenskar bort från Finland, vårt hemmland?? Svara på de du. VA VILL DU??

    Äänestä

  • äkta finne kirjoitti:

    E du tvinni i huvu? Va händer sen? SKA alla svenskar bort från Finland, vårt hemmland?? Svara på de du. VA VILL DU??

    När man blir äldre så tvinnar det ibland,det är allas vår lott.

    Äänestä

  • Hyvä juttu. Suomenruotsalaisille vielä ylivoimaisempi asema työmarkkinoilla.

    Äänestä

  • Visst är 60 000 ett "bra resultat ",men bättre väntade man ju sig.Minst 70 % eller mera av Finlands befolkning vill slopa skolsvenskan enl. fennouppgifter ?Varför undertecknade de MILJONERNA inte initiativet ?

    Äänestä

  • Lugi kirjoitti:

    Hyvä juttu. Suomenruotsalaisille vielä ylivoimaisempi asema työmarkkinoilla.

    Hyvä juttu. Suomenruotsalaisille vielä ylivoimaisempi asema työmarkkinoilla.

    Sehän sinua pelottaakin, mutta minua ei vähääkään.

    Äänestä

Det tvinnar så satan i dentistens huvud.

Äänestä

Muista Tala pitää ovet lukittuina avaajan kaltaisten svekko hullujen varalta.

Äänestä

Joku tuossa yllä kysyy "toisella kotimaisella", haluanko kaikkien ruotsalaisten poistuvan Suomesta. Minulle on aivan yhdentekevää, missä ruotsalaiset, suomenruotsalaiset tai muut ruotsia enemmän tai vähemmän ihannoivat asuvat ja elävät.
Haluan vain, että Suomi ottaa mallin Ruotsin uudesta kielilaista ja säätää suomen ainoaksi pääkieleksi. Luonnollinen asema ruotsille täällä on kanslalinen vähemmistökieli. Tämän takana oli YLE:n tutkimuksessa jo joka kolmas suomalainen (>30 %).
Myös pakkoruotsin haluan poistettavaksi ja siinä minun kannallani on 2/3 Suomen kansasta - siis ehdoton enemmistö.

Suunta on oikea ja vauhtia pitää lisätä.

Äänestä
  • Tässäkin Talan kommentissa näkyy käsittämättömän negatiivinen suhtautuminen ruotsinkieliseen vähemmistöömme eli Talan mielestä ruotsinkieliset ovat yhdentekeviä ja ei heistä tarvitse välittää. RKP ei siis ole tarpeeton vaan päinvastoin. Ei Talan edustamaan ajatusmaailmaan voi luottaa ja tämän Tala tuo vahvasti esille. Onneksi suuri enemmistö suomalaisista pitää omista kansalaisistaan huolta.

    Äänestä

joopa joo, jos maailman suvaitsevaisin kansa yrittää epätoivoisesti saada itselleen kielivapautta ja yksikielisyyttä, kuten muillakin kansoilla, on teidän turha edes yrittää puhua mistään kiihkoilusta.

Äänestä

"Tässäkin Talan kommentissa näkyy käsittämättömän negatiivinen suhtautuminen ruotsinkieliseen vähemmistöömme"
Niin,suomenruåtsalaisethan ovat aina kunnioittaneet meitä metsäsuomalaisia....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kurukujan herruus kirjoitti:

Nyt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu