Miten retkeilijät nykyään ottavat huomioon sen, että metsissämme liikkuu yhä enemmän suurpetoja?
Meidän kylällä erityisesti susia tuntuu liikkuvan aika paljon ja on alkanut mietityttämään, että mitä tehdä, jos hiihtolenkillä kohtaisikin nälkäisen susilauman.
Olen ikäni liikkunut paljon metsissä, mutta tilanne on muuttunut niin paljon, että olen alkanut välttää metsässä liikkumista. Mielelläni kuitenkin hiihtelisin, mutta siitä ei tule mitään kun en tunne oloani enää turvalliseksi.
Pitäisikö hakea apua "ammattiauttajilta" tai yrittää saada kantolupa aseeseen?
Kättä pidempää petojen varalta?
4
284
Vastaukset
- Valaistu latu ok?
"Olen ikäni liikkunut paljon metsissä,"..vaarattomampaa korpimetsässä on hiihtää kuin keskuspuistossa.,Eikö sauvat ole "kättä pitempää".
- mettäänvaan
En ole koskaan ollut pedoista huolissani.
Enkä aio ollakkaan.
Ei ne ihmisiä syö. Susi pelkää vaistomaisesti ihmisen hajua ja karttaa visusti kohtaamista.
Karhun olen kerran nähnyt,enkä usko minulle olevan niin hyvää tuuria että se toisen kerran tapahtuisi. - Havaukka
En ole ikinä pelännyt luonnossa liikkuessani suurpetoja, kuten en mitään muutakaan.
Ainut mille olen varautunut, on toisen ihmisen hyökkäys. Jos nukun yksinään laavulla, niin kyllä puukko on aina kädenulottuvilla.
Ja suosittelen kyllä sinulle tuota "ammattiauttajaa" sillä suurpedon hyökkäys on sinulle vain pelkotila ei todellista. 100 kertaa todennäköisemmin jäät auton alle suojatiellä. - mimmonen?
Minäkään en uskalla ostarille iltakahdeksan jälkeen,mutta voin huoletta nukkua teltassa vaikka kuinka korvessa.
Enkä todellakaan kanna puukkoa mukana retkilläni muita eläviä varten!
Kyllä puukko on sytykkeiden tekemiseen ja kalan perkuuseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083035SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682362Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411600
- 711233
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2721030Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022- 40884