eniten ajetut mersut
kenellä eniten ajettu mersu
34
2168
Vastaukset
- surulla muistaen
Suomalaisen Pekka vainaalla oli yli 2 miljoonaa ajettu pitkä W123 300 D mersu taksissa. Auto on vielä ilmeisesti tallella, Pekka valitettavasti ei.
- ulan bator.
Mulla on -95 cee ja 244tkm. Ei muuta jatkakaa..
- w211 2006
W211. Ajettu 576tkm.Ei syö öljyä ja pelaa hienosti. Just käytin normi huollossa, ei mitään ylimmääräistä.
- väyrynen
ittellä w210 220 cdi 650tkm hyvä auto ei kans mitää vikaa :)
- Älä osta mersua.
Vaikeaa on monen osallistua tuohon kysymykseen kun ei he tiedä,toki luulevat saksan tuontiautoista mutta jo 5 vuoden ikäinen voi olla yli 500000km ajettu.
Olihan netissä 4 vuotias 530 bemu jonka joku tuonto veijari oli ostanut 150000km ajettuna,todellisiis oli neljä vuotialla bemulla 700000km ajettu bemu ,15000e maksoi ja todellinen arvo olikin 6000e.
Niin voitte vaan kuvitella kun ostetaan tuonti auto ettei yhdelläkään ole ajettu alle 400000km vaikka moni luulee ne voi olla vaikka 700000km ja ylikin ja hullut on maksaneet niistä luulen näiden olevan alle 200000km ajettu tai alle 300000km. - MERSUA IKÄÄN
Kannattaa siis suoraan ostaa yli 600000 km ajettu. Siinä ei ole luultavimmin mittaria ruksattu. Mutta kilsoja on jäljellä. Siis edellyttäen, että on vanha mersu. Mahtaako nämä uudet hiluvitkurin mersut kestää samaa kuin vanhat kunnon AUTOT.
- ödfkjngo<jfsgö<sf
Kannattaa mieluummin ostaa yli miljoona kilometriä ajettu mersu. Jos on noin kauan kestänyt ei voi olla huono.
- älä osta mersua
mersut on paskoja mull on lada on lujaa laatua
- Älä osta mersua...
No joku kommentoi minun nimimerkillä ladasta,mutta totuus on neliveto toyota,kyllä pääsee sinne minne haluaa ja osia ei vaihdella joka kuukausi tai edes vuosi.
Raidetangon päät on vieläkin alkuperäiset mittarissa vasta 440000km,startti ja laturikin koskematon samoin kun virtalukko jne... osia kun ei vaan kulu niin ei kulu.
Nämä on jo pitänyt vaihtaa.
Iskarit ja pyöränlaakeri vaihdettu.Ai että kun on mukavan halpaa. - väyrynen
älä osta mersua saat pian ajaa sen paaliin kun ei ole mitään pohjassa
- väyrynen
joku muu on kirjotta mun nickillä on ne mersut vaa hyviä
- Johtotähdellä eteenpäin
W210 220 CDI A T vm.2002. Haettu Hangon tuontisatasta 19.9.2002 ja edelleen matka jatkuu ensimmäisen omistajan käytössä. Eka vaidelaatikko kesti 551 tkm. Nyt mittarissa 703 tkm.
- w 201
Kukasen tietää.
Muutamilla takseilla suomessa ajettu todella paljon. En muista kilometrejä, ne päätyneet muistaakseni mersun museoon saksaan. Miljoona ajettuja olemassa, taitavat olla omistajilla harraste/museoautoina. Niillä ei rahallista arvoa, muisto- ja muita arvoja kyllä.
Mittareita rukattu aina, suomessakin, siksi hankala tietää, paljonko todellisia kilometrejä itseasiassa autoissa on, tuontiautot pahentaneet tilannetta. Ikinä en ole kuullut kenenkään väärentäneen lisää kilometrejä autoon.- Anonyymi
kyllä niitä väärennettiin ylöspäin ,saksasta suomeen tuodut autot vuosia sitten km lukema suuremmaksi niin vero pienempi
- ajettu760tkm
ittellä ajettu w210 200 cdi ajettu 760tkm
- MaTin
No, viime syksynä näin täällä Turun seudulla mersun, jatkettu malli. Sillä oli ajettu yli 3 miljoonaa kilometriä, ikää sillä autolla oli yli 30 vuotta. Mallista en tiedä.
Jos tuo uusi autovero tulisi, niin tällainen tuottaisi yli 100 000 euroa autoveroa valtiolle.- mbman
Oliko se valkoinen, vinyylikatolla ? W123 300 D sellainen oli muutamia vuosia sitten
Haminassa, n 3 miljoonaa ajettu. Omistaja kuoli ja auto joutui jonnekin. Olisiko nyt turussa. Yksi samanlainen, mutta musta täällä on edelleen yli 2 miljoonaa ajettu.
- ghfhfgh
E250D W124.vm-95 aj."ainakin"700tkm(mittarin lukema)epäilen vahvasti että ei ole kaikki(oma näppituntuma että puuttuu ainakin 150tkm,ehkä jopa yli 200tkm),vikoja mitä on korjattu: kannentiiviste(vuosi päällepäin hiukan),startti,hehkuja useaan kertaan,kardaaniin kannatin rättinivel molempiin päihin stefat,alapalloniveliä,raidetangon päitä,iskareita,jousia,pyyhkijän moottoreita 2kpl,lämmityslaitteen moottoreita 2kpl,Sitten muutamia osia vaan esimerkkinä mitä EI ole vaihdettu/korjattu: nokkaketju,suuttimet,laturi!,takaakseliston puslia/niveliä! ja koko moottori muilta osin paitsi se kansitiiviste,olen sitä mieltä että erittäin luja auto.
- Eemeli -05
Pohjois-Suomessa taksi W211 facelift hipoo kohta miljoonaa ja saman omistajan entinen taksi w210 jotain 900tkm.
Sitten samalta tienoolta löytyy W123 240D koneella, jolla ajettu 1,2 milj. mittariin. Mittari hajonnut 10 vuotta sitten ja sen jälkeen ajeltu 20tkm/vuosi, eli n.1,4 on nykyiset lukemat.
Taksimies sanoo keston salaisuudeksi pilkuntarkan huollon ja ei kylmästartteja. No taksithan harvemmin ehtii jäähtymään.
Kyllä näitä löytyy useammallakin miljoonalla rullattuja ympäri maata, enää niitä ei ikävä kyllä tehdä niin ydinpommin kestäviksi kuin 80-luvulla. Mutta kyllä uusillakin ajelee pitkään, mutta osat kuluu reilummin kuin vanhoissa... - Varis_m
Kanarialla taxi w210 farmari -98, 2 litran dieseli, ajettu 1 800 000km, siisti kuin mikä, kuski kehui kovasti..
- ...kokemusta
Normimersu kestää huonommallakin pidolla ainaskin sen 500tkm. Sen jälkeen vasta aletaan jännitellä, että kuinka paljon kestää.
- kestääse
niihän ne kestää
- g-mese
2768000 km on mittarissa ja hyvin pelittää.
- kapa.
200dvm.1990. mittarissa 650000km. ei vissiin vasta kuin sisäänajettu:)
- ToyotaMies123
Toyota Corolla -85 910 000km
- Kirurgi
Täällä näitä näyttää riittävän, kun joskus tekniikan maailma laittoi hakuun, niin löytyi 3 mesee yli miljoonan kilometrin ja vain yhdessä oli alkuperäinen moottori.
Toki niitä nyt varmasti on enemmän, koska tämä oli jossain 90-luvulla... - Anonyymi
W211 vm2005 200cdi mittarissa nyt 888000km ja lisää tulee
- Anonyymi
W220 - S500 4matic - 634000 km
- Anonyymi
Saksasta löytyy sivusto: M113 - 30 x maapallon ympäri. Moiseen kerhoon pääsee siis jäseneksi 1,2 miljoonan kilometrin ajosuoritteella. Tuota viisilitraista bensa-veekasia, moottorityyppi M113, pidetään lujimpana Mersun moottorina ylipäätään!
- Anonyymi
Audi saunaan
neliveto päällä
kontaten- Anonyymi
???????
- Anonyymi
Kuinka usein joutuu adbluen korjaamaan😂😂😂😂
- Anonyymi
ei w124 ole sellaista pöljä
- Anonyymi
Uudemmille marsuille hieno saavutus jos 100 tkm kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15520124Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546118SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm754160"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593