Ero suomalaisen ja ruotsalaisen poliitikon tai yritysjohtajan

Suomessa?

välillä on siinä, että ruotsalainen poliitikko tai yritysjohtaja ei KOSKAAN tee sellaista yrityskauppaa jossa pääkonttori siirtyy Ruotsista pois.

Ruotsalaisessa yrityshistoriassa on ainoastaan kaksi tapausta jossa on käynyt päinvastoin eli pääkonttori on siirtynyt muualle, ASEA:n yhdistyessä BBC:n kanssa pääkonttori siirtyi Sveitsiin http://sv.wikipedia.org/wiki/ABB ja kun Astra yhdistyi Zenecan kanssa pääkonttori siirtyi Lontooseen. http://sv.wikipedia.org/wiki/Astra_Zeneca

Volvon ja Saabin pääkonttorit ovat ulkomaisesta omistuksesta huolimatta Ruotsissa.
Ennen Telian ja Soneran yhdistymistä Telia ja norjalainen Telenor yrittivät yhdistyä mutta kauppa peruuntui sen vuoksi, että kumpikin halisivat pitää pääkonttorin omassa maassaan. Se koetaan näissä maissa kunnia-asiaksi, että yhtiön tärkeimmät toiminnat johdetaan omasta maasta käsin.

1

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luopio saabistit

      Svea-mamman ahteria on ihana lipoa! Ihana maa ja ihana kansa! Nyt on pakko mennä Kalle-Kustaan kuvan kanssa kädelle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      758
    3. 47
      674
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      633
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      605
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe