Maksupääte

Iso-Y

Nyt on sitten ensimmäinen liiketila yritykselle kasvun myötä vuokrattuna ja sinne tarvittaisi maksupääte kassalle.

Onko kokemusta mikä tulee edullisimmaksi tässä viidakossa?

13

3179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen Luottokunta

      Vielä 2 vuotta sitten olisin sanonut että Luottokunnalta kannattaa ottaa ilman muuta. Mutta en sano enää. Tilanne on täysin muuttunut sen jälkeen kun tanskalaiset ostivat firman ja nimesivät sen Netsiksi. Hinnat nousivat, puhelinpalvelu meni maksulliseksi, uusia "toimitusmaksuja" tuli joka paikkaan. Järjestemät toimivat epävakaasti, eikä kysymyksiin saa viikkoihin, tai koskaan, mitään vastauksia.

    • lkölkölö

      Osuuspankkista saa maksupalvelupaketin päätteineen kaikkineen ja ei taritse maksaa välikäsille välitysmaksuja.

    • JiiPee112

      Osuuspankin tapauksessa et saa henkilökohtaista neuvontaa paikan päällä.

    • Näyttää oudolta

      Taitaisi olla OP-Pohjolallakin pikku hiljaa aika hiukan päivittää maksupäätteitä koskevaa sivustoansa.

      “ Palvelujemme käyttöönotto käy helposti myös, mikäli yritykselläsi
      on Netsin (ent. Luottokunta) kauppiassopimus. Maksupäätteen asetuksiin
      ei tarvitse tehdä muutoksia OP-korttitilityspalvelujen käyttöönoton
      yhteydessä. Netsin osuusjäsenyys säilyy yrityksesi omistuksessa
      (arvo noin 3.500 euroa).”
      https://www.op.fi/op?id=51232

      Nuo Luottokunnan osuusjäsenyydet irroitettiin kaikesta maksupäätteisiin liittyvistä sopimuksista jo liki pari vuotta sitten.

      “Palvelu on turvallinen käyttää ja se täyttää kansainvälisten
      korttiyhtiöiden vaatimukset. Maksupäätteet toimittaa Seita
      Technologies Oy.”
      http://www.seitatech.fi/

      Suomalainen firma näyttäisi olevan, .fi-päätteen perusteella. Jokunen sana suomenkieltä sivustolla antaisi pikkuisen vakuuttavamman kuvan tästä OP-Pohjolan kumppanista. OP-maksupäätteen asiakas- ja tukipavelusta ei mainita kummankaan kumppanin sivulla sanaakaan.

    • sdfsdfsfsdfsdfsdf

      Soneralta joku 4kymppiä kuukaudessa, ei tarvitse tehdä 3 vuoden sopimusta vaan 12kk.

    • Keskustelu

      Minä en lähtisi tuohon OP:n hommaan mukaan, maksupäätetoimittaja joka vastaa noista heidän koneistaan, on ollut alalla vasta 2 vuotta.

      Ja tosiaan tuki-kuviot täysin auki, minne mennä koneen kanssa jos ongelmia jne.? Epäilen todella vahvasti, että paikallisista op-konttoreista löytyy taitoa tuohon opastukseen.

    • 17+2

      Meillä vuodenvaihteesta alkaen tuo Soneran tarjouspääte, jotain 36€/kk alv. ei avausmaksua ja ensimmäiset kuukaudet -50%, 12 kuukauden sopimus. Palvelut OP:n kautta, ei erillistä sopimusta Netsin kanssa, vaikka tilitykset tuleekin sieltä kautta OP:n tilillemme, OP:n palvelun avausmaksu oli 70€. Raportointipalvelu oli maksuton tämän tarjouksen yhteydessä.

      Tilitykset tulleet päivätilityksinä toisena pankkipäivänä korttiostosten jälkeen, laite toiminut luetettavasti ja laite myös mahdollistaa lähimaksamisen ilman tunnusluvulla vahvistusta, kunhan ihmisillä alkaa olla sellaiseen maksamiseen tarkoitettuja kortteja.

      Tämä on lisäksi meidän ensimmäinen korttimaksulaitteemme, olemme alamme erikoisluonteen (=tapahtumatuotanto) vuoksi pärjänneet pelkkiä käteismaksuja ja tietysti pankin kautta maksuja vastaanottamalla jo vuodesta 1998 lähtien.

      Jonkin verran tämä korttimaksaminen hidastaa pääsylippujen maksuprosessia, koska saatamme ottaa noin 6 tunnin aikana 1000-1500 maksusuoritusta vastaan. Laskelmiemme ja jo myös kokemuksemme mukaan tarvitsemme noin puolen (!) henkilön lisäyksen vakiintuneeseen tapahtumahenkilökuntaamme.

      Onneksi vielä, ilmeisesti vanhasta muistista, noin 70% tapahtumavieraistamme maksaa pääsylippunsa käteisellä. henkilökuntaamme. Kun korttimaksajien määrä kasvaa, niin myös henkilökunnan tarve kasvaa.

    • JiiPee128

      Soneran diili vaikuttaa hyvältä, varsinkin vain tuo 1:n vuoden määräaikaisuus.

    • VICEGUY

      Miettikää arvoisat pienyrittäjät haluatteko ruokkia jotain isoa valtakunnallista konsernia vai olisiko kuitenkin paikallinen vastaava pienyrittäjä parempi yhteistyö kumppani. Pienyrittäjien pitäisi ajatella asiaa siten että ostat niiltä kenet toivot sinulta ostavan. OP, NETS tai Sonera ei tule sinun asiakkaaksesi koskaan eikä milloinkaan mutta laitteita toimittava paikallinen pienyrittäjä voi tarvita sinun palvelujasi.
      Paikallisia yksityisiä suomalaisia yrittäjävetoisia maksupäätetoimittajia löytyy joka kaupungista.

    • Anonyymi

      Tippi matkat Paviljonki.
      Milloin myyjät ovat töissä vaipat housussa. Tarjoaa maksupäöte summaa kolarit, vahingot,kassa nauhassa auki.
      Pyytää vaippa tietoa vartija takahuone.
      Babe.la

    • Anonyymi

      Helpoin ehdottomasti kilpailuttaa tämä hankinta. Eroja on niin törkeästi per palveluntarjoaja, että en näe järkeväksi ottaa tarjousta vaan yhdestä paikasta. Esimerkki yhdestä kilpailutussivustosta joka löytyi nopealla etsinnällä: https://offer-swap.com/maksupaatteet/

    • Anonyymi

      Kalleus?
      Makaupäöte uusin versio kertaa vanhaa koulutus- opitus rauhallisuus hajuvesi tuoksuu toisten jääkaapin oveen.
      Sais tehdä vihje ilmoitus poliisille jääkaappi.
      G

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3373
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      62
      2513
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2437
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2079
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      1985
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      41
      1660
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      339
      1509
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1351
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      85
      1342
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      196
      1339
    Aihe