LSD ja skitsofrenia, onko kokemuksia?

auttaa joidenkin muk

Netistä tuntuu löytyvän paljon materiaalia skitsofrenian hoidosta hieman yllättävällä tavalla, kerta-annoksella LSD:tä. Moni tuntuu saaneen tuon aineen avulla apua skitsoiluunsa.

Onko täällä kukaan kokeillut LSD:tä ja millä tuloksilla?

17

3109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hullujen huumeet

      LSD on rikos.

      • Tapa ittes,

        uskovainen paska.


    • Itseasiassa minulla on kokemuksia LSD'stä. Minä kokeilin sitä vuonna 2003 ja sen takia itseasiassa skitsofrenia ehkä jopa alkoi eikä päinvastoin. Se on syy miksi olen nykyisin kusessa eli skitso. En kummiskaan väitä tätä 100% varmuudella mutta LSD on myrkky joka tyhjentää pään sisällön ja voi laukaista skitsofrenian. LSD kiellettiin ihmisten hoidon suhteen luultavasti sen takia koska se on liian ufo vaikutuksiltaan ja aiheutti ison näkemysmuutoksen koko elämästä.

      • epäuskoinen

        Oletko aivan varma että olet käyttänyt juuri LSD:tä etkä mitään tutkimuskemikaaleja, kun tuo pään tyhjentyminen on kaikkea muuta kuin LSD:n vaikutuksia. Olitko perillä set & setting tärkeydestä?

        LSD:n terapeuttisten ominaisuuksien tutkijat olivat kovasti kieltolakia vastaan, eikä paine tähän tullut todellakaan heiltä.


      • teekooo
        epäuskoinen kirjoitti:

        Oletko aivan varma että olet käyttänyt juuri LSD:tä etkä mitään tutkimuskemikaaleja, kun tuo pään tyhjentyminen on kaikkea muuta kuin LSD:n vaikutuksia. Olitko perillä set & setting tärkeydestä?

        LSD:n terapeuttisten ominaisuuksien tutkijat olivat kovasti kieltolakia vastaan, eikä paine tähän tullut todellakaan heiltä.

        Moi

        Ei kannata lähteä tripille

        Voipi tulla paha olo

        t.timppa kuikka


      • Anonyymi

        Voi vitun timppa iha tripeil


    • asfrjtuyrjtsjy

      LSD:n aktiivisia tuottajia uskotaan olevan maailmalla vain vajaa 30, joista iso osa valmistetaan valtion esim. USA:n valvonnassa.
      LSD:stä saattaa olla apua skitsofrenian hoitoon, mutta LSD ja jonkun kotikokin väsäämät epämääräiset "hapot" ovat täysin eri asia.

    • AS ja LSD

      Joskus aikoinaan LSD.tä kokeiltiin tosiaan skitsofrenian hoitoon Amerikoissa. Se oli aikaa, jolloin Autismin kirjon lapsetkin luokiteltiin Skitsofrenikoiksi. Lapsillekin kokeiltiin tuota tavaraa, mutta ilmeisen huonoin tuloksin. Tuosta löytyy juttuja Autismin oikeuksien liikkeen Wikipediasivuilta ja Autismin kirjon ihmisten palstoilta kuten As-palstalta http://www.aspalsta.net/viewtopic.php?t=9758

    • lsd is one hell of a

      lsd is one hell of a drug

    • yks kokemus

      Eräässä työpaikassa työtoverini diagnosoivat minulle skitsofrenian, antoivat LSD:tä, pahoinpitelivät, pitivät hauskaa kustannuksellani, pelottelivat ja kiduttivat. Luulin että he ovat äärimmäisen pahoja ihmisiä ja lähdin työpaikasta.

      Mutta jos he olivatkin tosissaan siinä uskossa että minulla on skitsofrenia ja yrittivät sittenkin vain hyvää hyvyyttään parantaa minut LSD:llä, päätä kolhimalla ja äärimmäistä kipua aiheuttamalla? Hehän sanoivat kidutuksen aikana että "kohta olet samanlainen kuin me", jota en siinä tilanteessa ihan ymmärtänyt.

      • Juuujustniii

        jota ei koskaan tapahtunut


    • Yks hullu

      Kerran tullut kokeiltua ja tuloksena skitsoaffektiivinen mielialahäiriö. En todellakaan suosittele sitä käytettävän jos on minkäänlaista taipumusta psykooseille.

    • Anonyymi

      Vetääkö Iltalehti koko ajan huumeita?

    • Anonyymi

      Olkaa hyvät armon toimittajat ja tappakaa itsenne. Aiheutatte ihmisille vääriä mielikuvia ja se on väärin.

    • Anonyymi

      Nuo psykedeelit kai järjestävät aivoverkkoja uudelleen, jolloin voi päästä piintyneistä ajatusmalleista. Psykiatrithan voivat luokitella vaikka jonkun piintyneen harhauskomuksen skitsofreniaksi. Tosin psykedeeli kait voi luoda uusiakin harhauskomuksia yms. Mutta olen kyllä kovasti sitä mieltä, että todennäköisesti kerta-annos LSD:tä on huomattavasti haitattomampaa kuin vuosikaudet neuroleptejä, mikä on nykyinen psykiatrien käypä hoito vastakkaista sanovista tutkimuksista huolimatta.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Avoimen_dialogin_hoitomalli
      https://en.wikipedia.org/wiki/Anatomy_of_an_Epidemic

    • Anonyymi

      Kirkko nummi Joni flippas lsd happost ja joutu pakko hoitoo. en suosittele laitonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe