Sattui semmoinen, että öljyä lisätessäni sitä valahti jonkin verran liikaa. n. 1 cm mittatikun maksimirajan yli on öljyä tällä hetkellä (autolla on ajettu öljynlisäyksen jälkeen jokusen kymmentä kilometriä). Auto on Focus 2001, ja öljynkulutus on suurehkoa. Kannattaako käydä jossain pajalla imaututtamassa se pois vai onko turhaa rahanmenoa?
Öljyä valahti säiliöön liikaa
Tumpeloi
4165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuskinpa tuosta pahempia aiheutuu, jos koneessa on puolisen litraa liikaa öljyä. Öljynkulutus voi väliaikaisesti hieman lisääntyä, mutta sitä nopeamminhan tuosta pääsee normaaliin.
Jos nuin käy, niin ota mittatikkua ylös ja pyyhi öljy mittatikusta trasselilla niin monta kertaa kuin tarves vaatii. Hidasta mutta varmasti toimii ja tarkasti.
PS jos kuluttaa öljyy;; niin äkkiä se palaa pois:: itse laitan joskus sen puolitraa yli
ei tarvii heti lisää,,
Tais aloittaja tarkoittaa että "auto" on Ford Sierra eikä mikään fokusi.
Fordit on sellasia öljyruiskuja muutenkin, että se on ihan sama onko siellä erillinen säiliö kontissa mistä saat lisää käsipumpulla pumpattua kun huomaat, että taustapeilissä ei ole sinistä pilveä.
Ja nyt kun sinne "lorahti" sitä jäteöljyä niin suosittelen hakemaan Motonetistä STP Smoke ainetta joka vähentää sinisen savun tuottoa. Ja taka-akselille kuorma jouset, koska se jatkuva öljyn varastoiminen siellä rasittaa.
Ja bensaa ei tankkiin kannata laittaa kuin maksimissaan viisi (5) litraa, koska ikinä ei tiedä milloin toinen Ford tulee eteesi ja kuolet, koska Sierrassa ei sellaista ylellisyyttä kuin sisäilmankierto ole. Ford selvää säästöä!