Miten hoidatte reumaanne, mitä olette jättäneet pois ruokavaliosta?
Itse otan nyt tiukan paleon ja sitten kokeilen lisätä jotain.
Jos hyviä reseptejä mitä kukin tykkää tai sivustoja niin olisi kiva lueskella.
Paleo ruokavalio reumanhoitoon?
20
840
Vastaukset
- ruista
Jätin vehnän pois ja tilalle täysjyväruista, vatsa toimii loistavasti. Mulla on selkärankareuma todettu 2011
- 4+4
Googlaa helsinki paleo
reumassa jätetään kaikki viljat ja sokeri pois, kunnes tulehdus on laantunut.
Monesti maitokin täytyy jättää.
Ruis on yhtä paha kun vehnä.- ruista
Kyllä nyt puhut puppua, että ruis on yhtä paha kuin vehnä.Mun maha oli kuralla kun söin vehnää, jätin vehnän pois ja syön nyt täysjyväruista ja loppui kun seinään vatsavaivat.
- 4+4
ruista kirjoitti:
Kyllä nyt puhut puppua, että ruis on yhtä paha kuin vehnä.Mun maha oli kuralla kun söin vehnää, jätin vehnän pois ja syön nyt täysjyväruista ja loppui kun seinään vatsavaivat.
No minä kärsin rukiista 30 vuotta.
Kannattaa kokeilla mikä sopii ja mikä ei.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Mutta reumassa täytyy jättää kaikki viljat.
- kannattaa hoitaa
Tässä luettavaa:
http://www.slideshare.net/OlliSovijarvi/paleo-ravinteikas-ja-luonnollinen-ruokavalio-yksilllisesti
Facebookin puolella terveyttä ravinnosta
https://www.facebook.com/biohakkerinkasikirja?ref=stream
https://www.facebook.com/huipputerveys?ref=stream
https://www.facebook.com/Olli.Sovijarvi
https://www.facebook.com/suomenterveysravinto - N...Simponi + Trexan
Maidon sijasta syön viiliä ja jogurttia, koska maidon juominen sellaisenaan tuo kipuja. Sianlihaa en voi syödä ollenkaan missään muodossa, sillä siitä tulen sairaan kipeäksi. Nyt kokeilen juustotonta elämää - tosin raejuustosta en ole luopunut. Pitäisiköhän? Kalalle olen hengenvaarallisesti allerginen, joten sitä ei ole koskaan lautasellani. Sokeria olen vältellyt viimeisen kk:n, sillä taudissani on aktiivinen vaihe menossa.
- 100µg
Mistä saat pitkäketjuisia Omega 3 (EPA JA DHA) rasvahappoja?
Ne vähentävät olennaisesti elimistön tulehdusta.
Kaikki viljat kannattaa jättää ihan ekana ja kun on saanut kroppanasa ja ruokavalionsa balanssiin, niin sitten voi lähteä maito poistamaan.
Mitään radikaaleja muutoksia ja heti ei koskaan kannata tehdä, koska silloin ei tiedä mikä sopii ja mikä ei.
Kannattaa kuunnella kroppaansa.
- Lakialoitteen aika
Ruokavalio ei auta mitään, jos syö kortisonia, Oxiklorinia, solusalpaajia, vahvoja kipulääkkeitä ym lääkebisneksen esim. syöpää ja diabetesta aiheuttavia, tappavia myrkkyjä.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/703
Siinä on lääke, joka oikeasti auttaa reumasairauksissa, alentaa immuunivastetta, poistaa kipuja ja tulehduksia. Oikeus itsehoitoon on laillistettava. - N...Simponi + Trexan
Rasvahappoja saan pellavansiemenöljystä.
- 100µg
Ei saa EPA ja DHA rasvahappoja.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm#kasvioljy_rasvahapot - 100µg
100µg kirjoitti:
Ei saa EPA ja DHA rasvahappoja.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm#kasvioljy_rasvahapotJos on niin allerginen kalalle, että ei edes kalaöljyvalmisteet käy, niin on olemassa vegaaninen EPA/DHA valmiste, joka on muistaakseni valmistettu merilevästä.
Vegaanit tätä käyttävät, koska muuten eivät saa mistään EPA/DHA rasvahappoja.
Valmisteen nimeä en muista, mutta googlella varmaan löytää ja ainakin Vegaaniliiton kotisivuilta. - 100µg
100µg kirjoitti:
Jos on niin allerginen kalalle, että ei edes kalaöljyvalmisteet käy, niin on olemassa vegaaninen EPA/DHA valmiste, joka on muistaakseni valmistettu merilevästä.
Vegaanit tätä käyttävät, koska muuten eivät saa mistään EPA/DHA rasvahappoja.
Valmisteen nimeä en muista, mutta googlella varmaan löytää ja ainakin Vegaaniliiton kotisivuilta.No heti löyty 1 valmiste
http://www.porvoonekokauppa.fi/index.php/verkkokauppa-2/yrttiuutteetjaravintolisat/2013-03-16-09-42-20469091208-detail
Kalliimpaa on kuin laadukkaat kalaöljyvalmisteet, mutta mitä sitä ei terveytensä eteen tekisi.
Jos rahasta on puutetta, niin nipistää jpstain muusta sitten.
Muuta ravintolistä kannattaa ehdottomasti tilata iHerbistä.
hinta/laatu kohdallaa
toki vastaavia saa suomestakin niin edullisesti, että ihan kaikkee en itse sieltä tilaa - N...Simponi + Trexan
100µg kirjoitti:
No heti löyty 1 valmiste
http://www.porvoonekokauppa.fi/index.php/verkkokauppa-2/yrttiuutteetjaravintolisat/2013-03-16-09-42-20469091208-detail
Kalliimpaa on kuin laadukkaat kalaöljyvalmisteet, mutta mitä sitä ei terveytensä eteen tekisi.
Jos rahasta on puutetta, niin nipistää jpstain muusta sitten.
Muuta ravintolistä kannattaa ehdottomasti tilata iHerbistä.
hinta/laatu kohdallaa
toki vastaavia saa suomestakin niin edullisesti, että ihan kaikkee en itse sieltä tilaaVegaanisesta EPA/DHA valmisteesta en oo ikinä kuullutkaan, joten kiitti vinkistä!
- 100µg
Vuotavan suolen oireyhtymä harhautti!
http://www.superterve.fi/2014/02/paleo-ja-blogit-pelastivat-terveyteni/ - 4+4
Tässä hyvä kirjoitus ruuasta ja syömisestä
ollos hyvä
http://blogit.iltalehti.fi/anu-kiiveri/2014/02/12/paleota-raakaruokaa-vai-luomua/
seuraa muuten tätä:
https://www.facebook.com/Olli.Sovijarvi - vitamix
Sijoita muutamaan kodinkoneeseen, kuten blenderiin ja sauvasekoittimeen, jolla saat vaihtelua ruokiin ja nopeaa sekä terveellistä helpolla.
- facessa on kaikki
- 100µg
Liian vähän D-vitamiinia saavat saattavat olla muita alttiimpia sairastumaan erilaisiin tulehduksellisiin sairauksiin. Tuoreen irlantilaistutkimuksen tulokset viittaavat D-vitamiinin vaikuttavan immuunijärjestelmän toimintaan.
Nyt julkaistut tulokset perustuvat vajaan tuhannen yli 60-vuotiaan irlantilaisen verikokeisiin, joista mitattiin D-vitamiinin ja tulehdusmerkkiaineiden pitoisuudet.
Mittaukset osoittivat tulehdusmerkkiaineiden pitoisuudet usein suuriksi osallistujilla, joiden D-vitamiinipitoisuus oli pieni. Aiemmissa tutkimuksissa kyseiset tulehdusmerkkiaineet on yhdistetty mm. MS-taudin ja nivelreuman riskiin. Myös D-vitamiinin vajaus on liitetty näihin sairauksiin.
Samansuuntaisia tuloksia on saatu aiemminkin.
Tutkimus julkaistiin Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism -lehdessä. - ravinto a ja o
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5982385Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101892Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H231730Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641448JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191366- 651291
- 1221174
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka22940Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16928Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66843