yhteismetsästys hirvelle

meidän metsseura pitää yhteis jahteja kahden muun seuran kanssa.seuran säännöissä on maininta vierasmaksuista.koskeekohan maksut vierasseuralaisia.?säännöissä ei ole eroittelua pienriistan ja hirvieläinten metsätyksessä maksuista.voiskohan joku valaista.
1283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuntuu että tuo kuningas hirvi ohittaa monin paikoin seurojen säännötkin.
Yleisemminhän vierailta vaaditaan vieraskortti joka maksaa x määrän euroja päivälle. Usein myös on niin että pienpeto jahteihin pääsee ilman vieraskorttia.
Kuitenkin hirvi taas pyyntiluvallisena eläimenä ohittaa kaikki säännöt. Yhteisluvissa kun haetaan ja seurakohtaisesti jaetaan luvat tulee toisinaan väärä periaate kuvioon. "Meillä ei ole hirviä mutta teillä on laumoittain voimmeko tulla teille jahtiin"
Tämä sama kun pätee molemmin puolin hirvien liikkuessa pelaa tietenkin yhteisjahti ja ymmärrys ja tämä käytäntö on ihan yleistä. Näistä yhteisjahdeista ei yleensä kukaan kysele saati vaadi vieraskorttia vaikka säännöissä se lukisikin. Kuningas hirvi ohittaa tämän käytännön mutta auta armias jos vastaava naapuriseuran jäsen jahtaa vahingossa jänistä tai kanalintua naapurin puolella on käräjät lähestulkoon edessä.

Tämä hirvien metsästäminen vuoroin vieraissa periaatteella menee mielestäni maanomistajien varpaille tallomiseksi. He antavat maansa hirvestys käyttöön estääkseen näin metsätuhoja mutta porukka huiteleekin jossain ihan toisaalla missä sattuu olemaan enemmän hirviä ja nämä yksittäiset saavat napsia metsänomistajien männiköitä kaikessa rauhassa.
Jos toinen porukka on ampunut lupansa on myös helppo lähteä naapurin mukaan mikä sinällään ei ole ongelma mutta maat useinmiten yhdistetään ja luvat käytetyltä maa alueelta ammutaan lisää hirviä vaikka luvan periaate ei tätä sallisikaan. Se vaan on eräänlainen porsaanreikä. Näin ne viimeisetkin hirvet huonon kannan aikana saadaan ammuttua helposti minimiin kun lupamäärät ei ole ehdottomia seura sidonnaisia. Tämä poukkoileminen sitten kai saa sen aikaiseksi että vieraskortti säännöt unohdetaan lihan ahneuden takia.

Nimimerkillä edellämainittuja toimia jo vuosia hirvijahdeissa seuranneena. Hirvimiehenä voisin asiasta mainita mutta miksi olisin soraäänenä joukossa kun tämä on käytäntö suuressa osassa porukoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mörkö kirjoitti:

meidän metsseura pitää yhteis jahteja kahden muun seuran kanssa.seuran säännöissä on maininta vierasmaksuista.koskeekohan maksut vierasseuralaisia.?säännöissä ei ole eroittelua pienriistan ja hirvieläinten metsätyksessä maksuista.voiskohan joku valaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu