meidän metsseura pitää yhteis jahteja kahden muun seuran kanssa.seuran säännöissä on maininta vierasmaksuista.koskeekohan maksut vierasseuralaisia.?säännöissä ei ole eroittelua pienriistan ja hirvieläinten metsätyksessä maksuista.voiskohan joku valaista.
yhteismetsästys hirvelle
1
225
Vastaukset
- Ryynäsen Topi
Tuntuu että tuo kuningas hirvi ohittaa monin paikoin seurojen säännötkin.
Yleisemminhän vierailta vaaditaan vieraskortti joka maksaa x määrän euroja päivälle. Usein myös on niin että pienpeto jahteihin pääsee ilman vieraskorttia.
Kuitenkin hirvi taas pyyntiluvallisena eläimenä ohittaa kaikki säännöt. Yhteisluvissa kun haetaan ja seurakohtaisesti jaetaan luvat tulee toisinaan väärä periaate kuvioon. "Meillä ei ole hirviä mutta teillä on laumoittain voimmeko tulla teille jahtiin"
Tämä sama kun pätee molemmin puolin hirvien liikkuessa pelaa tietenkin yhteisjahti ja ymmärrys ja tämä käytäntö on ihan yleistä. Näistä yhteisjahdeista ei yleensä kukaan kysele saati vaadi vieraskorttia vaikka säännöissä se lukisikin. Kuningas hirvi ohittaa tämän käytännön mutta auta armias jos vastaava naapuriseuran jäsen jahtaa vahingossa jänistä tai kanalintua naapurin puolella on käräjät lähestulkoon edessä.
Tämä hirvien metsästäminen vuoroin vieraissa periaatteella menee mielestäni maanomistajien varpaille tallomiseksi. He antavat maansa hirvestys käyttöön estääkseen näin metsätuhoja mutta porukka huiteleekin jossain ihan toisaalla missä sattuu olemaan enemmän hirviä ja nämä yksittäiset saavat napsia metsänomistajien männiköitä kaikessa rauhassa.
Jos toinen porukka on ampunut lupansa on myös helppo lähteä naapurin mukaan mikä sinällään ei ole ongelma mutta maat useinmiten yhdistetään ja luvat käytetyltä maa alueelta ammutaan lisää hirviä vaikka luvan periaate ei tätä sallisikaan. Se vaan on eräänlainen porsaanreikä. Näin ne viimeisetkin hirvet huonon kannan aikana saadaan ammuttua helposti minimiin kun lupamäärät ei ole ehdottomia seura sidonnaisia. Tämä poukkoileminen sitten kai saa sen aikaiseksi että vieraskortti säännöt unohdetaan lihan ahneuden takia.
Nimimerkillä edellämainittuja toimia jo vuosia hirvijahdeissa seuranneena. Hirvimiehenä voisin asiasta mainita mutta miksi olisin soraäänenä joukossa kun tämä on käytäntö suuressa osassa porukoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1795645Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035584Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804558Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514013Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613900Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313556Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271274En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.161020- 17958
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33940