TrustBuddy

Hae ilmaiseksi velkaa 100-600€ maksuaikaa 14 päivää.

Käytä linkkiä https://trustbuddy.com/?r=3f85502ca8bc4b8ca815ba3b872b1690
saan siitä provikkaa, jolla katan omien vippivelkojen maksua :)
27948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Otin satkin.. saitko paljon?

Äänestä

Tuolta Trustbuddystä saa Sampoon rahat tunnissa.

Jos ottaa muualle, on rahat tilillä vasta seuraavana arkipäivänä, ja silloinkin pitää hakea ennen kello 16:00

Äänestä
  • Ei vittu pidä paikkansa. Mulla nordea tili ja jo 5 pvää (3 arkipäivää) kulunut eikä vieläkään ole rahoja tilillä. Miksi edes hain?! Hain koska palkkapäivä on mulla puolessa välissä kuuta jotta pärjään siihen asti kun tuli yllättävä isompi lasku. Mutta mitä vitun järkeä on hakea trustbuddysta kun kestää viikko tolkulla rahojen tulo!!!!! Kerran olen hakenut aikaisemmin, silloinkin kesti mutta ei vitun 6 päivää!!!!

    Äänestä

  • paska!!! kirjoitti:

    Ei vittu pidä paikkansa. Mulla nordea tili ja jo 5 pvää (3 arkipäivää) kulunut eikä vieläkään ole rahoja tilillä. Miksi edes hain?! Hain koska palkkapäivä on mulla puolessa välissä kuuta jotta pärjään siihen asti kun tuli yllättävä isompi lasku. Mutta mitä vitun järkeä on hakea trustbuddysta kun kestää viikko tolkulla rahojen tulo!!!!! Kerran olen hakenut aikaisemmin, silloinkin kesti mutta ei vitun 6 päivää!!!!

    Siis mikä vitun pikavippi se muka on, jos kestää helvetin monta päivää ennen kuin rahat on tilillä. 2 viikoa ilmaista lainaa muka, rahat ei ole ehtinyt edes tulla tilille kun 2 viikkoa on mennyt. Välttäkää tätä firmaa!!!!

    Äänestä

osuuspankkiin kesti itsellä 3 viikkoa että tuli en suosittele trusbuddyä kenellkkään!

Äänestä

Op:hen meni kaks päivää, mutta muutin tilinron sampoon, niin sain heti.

Äänestä

Saako sieltä trustbuddylta vippiä kun hakemus hyväksyttiin nettisivuilla ja samaan aikaan tuli tekstiviesti että hakemus on hylätty että kumpaa nyt siinä pitäisi uskoa?

Äänestä
  • sitä tekstiviestiä, se on viimeinen tieto...

    Äänestä

  • Ihan mielenkiinnosta kysyn, miten joku voi olla saamatta TB:stä lainaa? Oletko luottohäiriöinen?

    Äänestä

  • Myös utelias kirjoitti:

    Ihan mielenkiinnosta kysyn, miten joku voi olla saamatta TB:stä lainaa? Oletko luottohäiriöinen?

    Olen luottotietoni menettäny äitini ja ex poikaystävän takia jotka tilasivat nimissäni tavaraa ja exä pahoinpiteli sairaalakuntoon ja otti nimissäni vippejä

    Äänestä

  • utelias912 kirjoitti:

    Olen luottotietoni menettäny äitini ja ex poikaystävän takia jotka tilasivat nimissäni tavaraa ja exä pahoinpiteli sairaalakuntoon ja otti nimissäni vippejä

    ymmärrän ettet saanut...

    Äänestä

Velkaa ilmaiseksi ? Onko tämä liian hyvää ollakseen totta?

Toisaalta eikö todella ilmainen laina ole sellainen, jota ei oikeudenkaan päätöksen mukaan tarvitse maksaa takaisin:

"Hovioikeus: Laitonta pikavippiä ei tarvitse maksaa takaisin
Laittomasti pikalainoja antanut yritys ei oikeuden mukaan voi vaatia lainan maksamista takaisin."

http://yle.fi/uutiset/hovioikeus_laitonta_pikavippia_ei_tarvitse_maksaa_takaisin/7092685

Äänestä
  • laittomia vippejä takaisin maksaisi?

    Äänestä

  • tule sitten kertomaan kokemuksesi.

    Äänestä

  • No kun sen ei tarvitse olla siellä, se on vertaislainapulju kuten Suomessa esim Fixura, ei Fixurakaan ole rekisterissä.

    Mutta joo, aika laittomuuden rajoilla tuo pulju toimii, tarvitsisi tuokin ennakkotapauksen käräjiltä.

    Itse jätin maksamatta ylimääräiset rosvoukset ja maksoin 600€ "vipistä" kuluja vain noin 65€.

    Äänestä

  • gfjdfg457 kirjoitti:

    No kun sen ei tarvitse olla siellä, se on vertaislainapulju kuten Suomessa esim Fixura, ei Fixurakaan ole rekisterissä.

    Mutta joo, aika laittomuuden rajoilla tuo pulju toimii, tarvitsisi tuokin ennakkotapauksen käräjiltä.

    Itse jätin maksamatta ylimääräiset rosvoukset ja maksoin 600€ "vipistä" kuluja vain noin 65€.

    Itse jäötin maksamatta ja riitautin ko. lainan. Katellaan mitä tuleman pitää.

    Ja epäilen ettei ole vertaislaina palvelu, ne vaan antaa ymmärtää niin. :)

    Äänestä

  • 6+15 kirjoitti:

    Itse jäötin maksamatta ja riitautin ko. lainan. Katellaan mitä tuleman pitää.

    Ja epäilen ettei ole vertaislaina palvelu, ne vaan antaa ymmärtää niin. :)

    Niin kyllähän se Suomen fixura toimii ihan eritavalla, eihän ne siellä mainosta etukäteen lainasummia vaan sinne pitää rekisteröityä ja laittaa hakuun joku lainasumma ja niitä sitten lainanantajat arvoivat, antavat lainaa tai sitten ei.

    Äänestä

  • 6+15 kirjoitti:

    Itse jäötin maksamatta ja riitautin ko. lainan. Katellaan mitä tuleman pitää.

    Ja epäilen ettei ole vertaislaina palvelu, ne vaan antaa ymmärtää niin. :)

    Pidä meidät ajantasalla miten käy.

    Äänestä

Tänään yritin vk creditille soitella ja vaatia pois pidennysmaksuja kun niitä on 100€ verran siinä..mutta kyseinen rouva sanoi että eihän tässä edes lue pidennys maksuja? pakkohan siinä olla jos 600 lainalle tuli 835 maksettavaa vk creditin laskun mukaan???
huomenna soittelee kuluttajaasiamiehelle!

Äänestä
  • Viime syksynä itse laitoin vkcreditille sähköpostia että lähettäkää tarkka erittely trusbuddyn kuluista ja että aion kiistää osan niistä, vastasivat piakkoin erittelyn kanssa ja kyselivät mitä näistä aiot kiistää. No laitoin taas vastauksen ja luettelin kohdat mm. pidennysmaksu jne. Siinä erittelyssä kyllä luki ihan näin "44,00 euroa (lainan pidennysmaksu)".

    Liekkö nyt poistaneet juuri tuolla nimellä koska tuohona on aivan selvästi laitointa touhua!

    No mun homma jatkui sitten niin että sieltä vkcreditiltä tuli haaste käräjille johon laitoin vastineen, kiistin edelleen osan kuluista ja sitten muutama viikko siinä meni kunnes vkcreditin asianajaja otti yhteyttä ja kyseli voitaisiinko sopia :D ..no sovittiin asia ja maksoin pääoman 600€ pooois.. Varmaan olisin voittanutu kokojutun jos olisi käräjille menty, eikä olisi tarvinnut maksaa mitään, mut olkoon, en hävinnyt itse tuossa mitään!

    Äänestä

Eivät enään poista pidennys maksuja vk credit...trustbuddyllä sopimusehdot päivittyneet....
yksi tapaus heidän eduksi helsingin käräillä mennyt...

Äänestä
  • Mutta mitenkäs kun ehdoissa lukee ".. Jokaisen yksittäisen lainan laina-aikaa voidaan pidentää Lainanottajan niin halutessa uudella kolmenkymmenen (30) päivän laina-ajalla. Lainanottajan tulee maksaa Pidennysmaksu välittäjänä toimineelle TrustBuddylle Pidennyksen käsittelemisestä"

    Huomio tuohon lauseeseen "..Lainanottajan niin halutessa..". Miten pidennysmaksu voi olla sallittu jos lainan hakija EI HALUA pidennystä, eräpäivän taakse jättäminen maksamattomana ei mielestäni automaattisesti tarkoita sitä että lainanottaja halusi pidennystä, puhumattakaan siitä että pidennysmaksu tulee automaattisesti heti kun eräpäivä on mennyt!

    No itse vetosin mm tuohon ja valitukseni meni läpi.

    Äänestä

Juu kuluttavaneuvonta ottaa yhteyttä vk creditille ja ovat yhteydessä minuun parin päivän sisällä...
laiton mikä laiton, suostun maksamaan tuosta lainasta vain kiistattomat kulut....

Äänestä

Tulkaapa kertomaan miten käy jos maksaa vain alkuperäsen lainapääoman takaisin.

Eihän tuota luotonantaja rekisterissä näy.

Äänestä

Mun kokemuksen mukaan noilla vertaislainayhtiöillä on melko tiukat kriteerit lainan myöntämiselle. http://luotollajalainalla.blog.com/2014/05/10/vertaislaina-on-tulevaisuutta/
Myöntämisprosentti on siis paljon pienempi kuin normi pikalainayhtiöissä ja tämä siksi, että vertaislainayhtiöissä sijoittajat sijoittavat rahat ja yhtiö haluaa minimoida sijoittajien riskit jotta saavat tulevaisuudessakin rahaa näiltä kiertoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Trustbuddy1 kirjoitti:

Hae ilmaiseksi velkaa 100-600€ maksuaikaa 14 päivää.

Käytä linkkiä https://trustbuddy.com/?r=3f85502ca8bc4b8ca815ba3b872b1690
saan siitä provikkaa, jolla katan omien vippivelkojen maksua :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu