Uteliaisuuttani kyselen tietävimmiltä lajikumppaneilta mistähän lienee kyse tässä uutisessa, eli onko kohteena ollut valkolaisiin verrattuna hieman erivärisissä nahkoissa kulkevat vai peräti jostain toisesta maanosasta muuttaneet kulttuurin rikastajat?
En kuitenkaan suosittelisi ketään ryhtymään vastaavanlaisiin tekoihin tai muihinkaan väkivaltaisiin toimiin ketään vastaan.
Rääkkylän häätökahinasta luettiin vakavat syytteet
Rääkkylän häätökahinasta luettiin vakavat syytteet
Viiden nuoren miehen yöllinen visiitti omakotitalon pihalle toi molemmille osapuolille syytteitä vakavista rikoksista Pohjois-Karjalan käräjäoikeudessa.
Kovimman syytteen sai talossa asunut 19-vuotias nuorukainen, jota syytetään tapon yrityksestä.
Viittä 20-24-vuotiasta miestä syytetään törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja heistä yhtä lisäksi vaaran aiheuttamisesta.
Talossa tapahtuma-aikaan ollutta 21-vuotiasta miestä syytetään pahoinpitelystä, kun hän löi yhtä tunkeilijoista pesismailalla päähän.
Tapahtumaketju koettiin Rääkkylässä viime marraskuun puolivälissä. Tilanne sai alkunsa, kun aiemmin illalla syntymäpäiväjuhlissa ollut ja siellä nestemäistä rohkaisua nauttinut viisikko sai päähänsä lähteä häätämään pari viikkoa aiemmin paikkakunnalle muuttanutta perhettä laittomasti pois.
Talossa olleiden mukaan miehet olivat varustautuneet teräaseilla ja varsijousella. Miehet olivat tehostaneet vaatimuksiaan myös uhkaavilla eleillä.
Syyttäjä pitää kotirauhan rikkomista törkeänä, koska porukan tarkoituksena on ollut yhteisesti sovitun mukaan tehdä väkivaltaa.
Porukassa olleista toinen 24-vuotias ampui pistoolimallisella varsijousella nuolen kohti oviaukkoa, jossa oli talon emäntä. Metallinen nuoli iskeytyi seinään aivan naisen viereen.
Talossa olleista veljeksistä 19-vuotias puolestaan hyökkäsi seurueessa olleen toisen 24-vuotiaan kimppuun ja löi teräaseella vakavat vammat päähän ja ylävartaloon.
Juttuvyyhdestä annetaan myöhemmin kansliaratkaisu.
"Rääkkylän häätökahina"
Huom!
2
305
Vastaukset
- onnistunut12
Tapahtumaan liittyvät ovat kaikki suomalaisia. Muistelivat vaan vanhoja ja tasasivat tilejä. Eli rasistikortit voitte jättää käteen myöhempää käyttöä vasten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823450
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 621754
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628