Yo-ruotsi vapaapudotuksessa

http://www.hs.fi/kotimaa/Terveystiedon suosio ei enää kasvanut ylioppilaskokeissa/a1391400240236

"Keskipitkän ruotsin kirjoittajien määrä jatkaa kutistumistaan, nyt heitä on 8 273 eli viitisensataa viimevuotista vähemmän."
14171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kuten jo pitkään ruotsi on kolmanneksi suosituin kakista valinnaisista aineista. Edelle kiilavat vain matematiikat ja englanti.

Jopa helppoudesta johtuen poikien suosiksiksi noussut voimistelun sivuaine , terveystieto, jää ruotsille.

Pitkä matikka on vain himpun verran suositumpi kuin ruotsi.

Hyvä Suomi!

Yo-uudistus on romahduttanut nettifennojen vaalimaa kielivarannon kasvattamista. Tämä on koruton osoitus siitä että pakkoruosti ei ole kielivarannon heikentymisen syy.

Syy on englanti. Skidit luottavat siihen että tulevaisuudessa kaikki maailman ihmiset osaavat englantia, jolloin siitä tulee kaikille yhteinen "vieras kieli".

Äänestä
  • ...

    Äänestä

  • Syynä pakkoruotsin "suosioon" on VAIN pakkovirkaruotsi, joka turhana keinotekoisesti pitää lukua korkealla.

    KUN pakkovirkaruotsi poistuu pakkoruotsin kera, niin näemme sen TODELLISEN ruotsin suosion.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ...

    ...

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ...

    upp

    Äänestä

  • Haloo! kirjoitti:

    Syynä pakkoruotsin "suosioon" on VAIN pakkovirkaruotsi, joka turhana keinotekoisesti pitää lukua korkealla.

    KUN pakkovirkaruotsi poistuu pakkoruotsin kera, niin näemme sen TODELLISEN ruotsin suosion.

    apinainen

    Äänestä

Tieto pakkoruotsin aikaistamisesta ei ole pysäytänyt, yo-ruotsin laskua. Ei edes hidasta sitä. Sukupolvien vaihtuminen ei vaikuta mitään. Pakkoruotsin aikaistaminen ei vakuuta, että ruotsinkielellä on tulevaisuutta Suomessa. Se ei anna motivaatiota opetella ruotsia.

Äänestä
  • " Pakkoruotsin aikaistaminen ei vakuuta, että ruotsinkielellä on tulevaisuutta Suomessa."

    Ehkä. Ehkä ei.

    Mutta väliäkö hällä kun pronssia tuli! Hyvä Suomi!

    Äänestä

Hienoa,että nuoret protestoivat pakkoruotsia, hylkäämällä yo-ruotsin. Aika on puolellamme, joskus se vaikuttaa kielilakeihin.

Äänestä
  • Kouluja käyneet nuoretkin ymmärtävät, ettei kannata tuhlata "paukkuja" eli aikaa ja rahaa johonkin niin tyhmään kuin pakkoruotsin opiskeluun. Saapa nähdä milloin tämän maan päätöksiä tekevä eliitti saavuttaa saman ymmärryksen tason ja lopettaa
    turhan kumartelun Ruotsinmaalle päin.
    Ruotsin valtahan loppui jo yli 200 vuotta ja aina vaan kieli kummittelee Suomen valtarakenteissa.

    Äänestä

Ikävä kyllä on täysin mahdollista, että ruotsi palaa pakolliseksi aineeksi ylioppilaskirjoituksiin, jos sen vapaaehtoisten kirjoittajien määrä putoaa kovin alas.

Äänestä
  • Epätodennäköistä se on, tilanne on jo muutenkin tarpeeksi kireä. Nakkijonoissa on jo muutenkin oltava tarkkana.

    Äänestä

  • Onneksi on täysin mahdollista, että ruotsi muuttuu vapaaehtoiseksi kaikilla kouluasteilla.

    Sitten on täysin mahdotonta, että yo-pakkoruotsi olisi pakollinen.

    Äänestä

Ei se vapaaehtoiseksi muutu. Suomessa on nyt ruotsimyönteisin ilmapiiri sitten 1700-luvun. Järki-ihmisiä suomalaiset. Pohjimmiltaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


.linkki. kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/Terveystiedon suosio ei enää kasvanut ylioppilaskokeissa/a1391400240236

"Keskipitkän ruotsin kirjoittajien määrä jatkaa kutistumistaan, nyt heitä on 8 273 eli viitisensataa viimevuotista vähemmän."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu