reumako?

huii

Eli mietin, että voiko minulla olla reuma, kun vasemman käden sormet on turvoksissa ja jäykät, ei kipeät. Oikean käden 4.sormen rystysen vanha vamma vaivaa vielä vuodenkin jälkeen. Rystynen edellen turvoksissa ja jäykkä.
Myöskin polven urheiluvamma oireilee turvotuksena,jäykkyytenä ja kipuna.
Selkä on jäykkä alaselässä tuntuu kuin sielä olisi patti(luumustelma oli 2vuotta sitten)
Oon 14vuotias tyttö joka pohtii olisiko reuma mahdollinen?

12

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimi.
    • huii

      Ruokahaluuttomuutta on jonkun verran painokin on tippunut ehkä 3kg syksystä. Käytän multivitaa lisänä.

      Nukkumis vaikeuksiin käytän melatoniinia.
      Käyn 3-5 kertaa viikossa lenkillä, joskus enemmän tai vähemmän.
      Pukeudun lämpimästi, käytän kerrastoja tms.

      Minut on laitettu reumapolin jonoon, mutta siinä voi kuulemma kestää ennenkun pääsen tutkimuksiin..

    • toimi.

      Tarvitse D-vitamiinia 50µg/vrk.

      Lopeta tuo muultivita, koska oireet voi johtua siitä. On synteettinen, halpa ja huono valmiste, joita ei suositella kenellekkään.

      • kaikki ok

        Hei nuori huii, älä tottele tuon vitamiinihörhön neuvoja vaan odota rauhassa reumapolia. Ja jos sattuisi olemaan reuma,sen kanssa nykyään pärjää mainiosti. Ennen oli toisin kun ei ollut kunnollisia lääkkeitä jne.


    • kalaöljyä

      Omega-3-rasvahapot ja nivelreuma

      Omega-3-rasvahappojen merkitys nivelreuman hoidossa on epävarma. Australiassa selvitettiin asiaa antamalla kalaöljyä yhdistelmähoitoa (metotreksaatti sulfasalatsiini hydroksiklorokiini) saaville potilaille, jotka olivat sairastaneet nivelreumaa alle vuoden ajan. Heidät satunnaistettiin saamaan omega-3-rasvahappoja 5,5 g/vrk tai lumeeksi katsottavaa valmistetta (0,4 g/vrk). Potilaita seurattiin kolmen kuukauden välein.

      Hoitotulosta mitattiin ensisijaisesti arvioimalla, oliko yhdistelmähoito ollut riittävä nivelreumaa hoidettaessa vai jouduttiinko hoitoa tehostamaan. Eron todettiin olleen erittäin merkitsevä kalaöljyä saaneiden hyväksi. Samoin hyöty oli merkitsevä laskettaessa täyden remission saavuttaneiden lukumäärää. Merkitsevää eroa ei kuitenkaan kuitenkaan esiintynyt mitattuna sairauden aktiviteetti-indeksillä (DAS28), metotreksaattiannoksen suuruudella, toimintakyvyllä tai hoidon haittavaikutusten määrällä. (Proudman SM ym. Ann Rheum Dis, julkaistu verkossa 30.9.2013)

      Yhdysvalloissa selvitettiin kalaöljyn käytön määrää terveillä henkilöillä, joilla oli ilmeinen riski (nivelreumaa lähisukulaisilla ja HLA-DR4- positiivisuus) sairastua nivelreumaan. Aineistossa oli 30 sitrulliiniproteiinivasta-
      ainepositiivista ja 48 -negatiivista henkilöä. Havaittiin, että sitrulliiniproteiinivasta-aineita oli kehittynyt niille, joiden omega-3-rasvahappojen saanti oli ollut vähäistä. Myös erytrosyyteistä mitattuna näitä rasvahappoja
      oli tässä ryhmässä vain niukasti. Erot olivat merkitseviä, joten on mahdollista, että riskipotilaat voivat välttää sairastumisen nivelreumaan kalaöljyä nauttimalla. (Gan RW ym. ACR Meeting, San Diego 2013: tiivistelmä 2660)

      Duodecim 2014;130:203

    • kalaöljy
    • 100µg

      Myös riittävää D-vitamiinin saantia ei kannata väheksyä reuman ennaltaehkäisyssä ja varsinkin, jos taudin on jo saanut.

      Lukuisat tutkimukset viittaavat siihen, että D-vitamiinin puute lisää riskiä sairastua myös reumaan.

      Tähän ei riitä nykyinen virallinen 10µg/vrk, koska se riittää hädintuskin vastasyntyneelle ja D-vitamiinin tarve on kiinni iästä ja painosta.

      http://vitamindwiki.com/Rheumatoid Arthritis

    • huii

      Aloittaja

      Kävin reumapolilla jolloin todettiin viiden nivelen olevan tulehtunut (vasemman jalan nilkka ja isovarvas, molemmat ranteet ja oikea kyynärpää).
      Samalla otettiin 17putkea verta.
      Tänään kävin paikallishoidossa ja niveliin laitettiin kortisonia. Lääkäri oli katsonut verikokeet, mutta niistä ei löytynyt reumaa.. kontrolli on 6vkon päästä.
      Ihmetyttää,että mikä oikein on tulehduttanut nivelet?

      • lkdflskf

        Liekö nuorilla nivelrikkoa, alkuvaiheen oireet kuulostaa jotenkin samanlaisilta. Siihen samoin kuin reumaan voi kokeilla maidotonta gluteenitonta ruokavaliota, mutta se pitää toteuttaa täydellisenä ennenkuin näkee mitään. Kalaöljyä ja riittävä D-vitamiini lisäksi, mutta ei yliannostusta siihen.


      • lkdflskf
        lkdflskf kirjoitti:

        Liekö nuorilla nivelrikkoa, alkuvaiheen oireet kuulostaa jotenkin samanlaisilta. Siihen samoin kuin reumaan voi kokeilla maidotonta gluteenitonta ruokavaliota, mutta se pitää toteuttaa täydellisenä ennenkuin näkee mitään. Kalaöljyä ja riittävä D-vitamiini lisäksi, mutta ei yliannostusta siihen.

        Oirekuvaus saattaisi sopia myös borrelioosiin, mutta vakavammat oireet ilmaantuu siinä parin kolmen kuukauden päästä puremasta.


      • kirjastoon.
        lkdflskf kirjoitti:

        Oirekuvaus saattaisi sopia myös borrelioosiin, mutta vakavammat oireet ilmaantuu siinä parin kolmen kuukauden päästä puremasta.

        Borrelian oireet on yleensä neurologisia.

        Lainaa Lääkäri Rauli Mäkelän kirja

        reumasairauksien hoito ravinnolla


    • 11vTyttö

      Kullakin tuota reumaa epäillään... Verikokeista ei kyllä varsinaisesti mitään selvinnyt mutta Tuma arvot olivat oleet huikean korkeat jtn. 5000 ... Se kuulemma viittaisi reumaan tai sen tapaisiin sairauksiin? jos joku viitsisi kertoa kuinka korkeat/alhaiset 11v tytöllä kuuluisi Tuma arvot olla .. Jos nyt oikein ymmärsin niin jtn. 160-180? Hei ihmiset olen tuskissani auttakaahan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      160
      2237
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2084
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      492
      1616
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1388
    5. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1209
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      19
      1178
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1056
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      107
      1045
    9. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1035
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      880
    Aihe