reumako?

huii

Eli mietin, että voiko minulla olla reuma, kun vasemman käden sormet on turvoksissa ja jäykät, ei kipeät. Oikean käden 4.sormen rystysen vanha vamma vaivaa vielä vuodenkin jälkeen. Rystynen edellen turvoksissa ja jäykkä.
Myöskin polven urheiluvamma oireilee turvotuksena,jäykkyytenä ja kipuna.
Selkä on jäykkä alaselässä tuntuu kuin sielä olisi patti(luumustelma oli 2vuotta sitten)
Oon 14vuotias tyttö joka pohtii olisiko reuma mahdollinen?

12

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimi.
    • huii

      Ruokahaluuttomuutta on jonkun verran painokin on tippunut ehkä 3kg syksystä. Käytän multivitaa lisänä.

      Nukkumis vaikeuksiin käytän melatoniinia.
      Käyn 3-5 kertaa viikossa lenkillä, joskus enemmän tai vähemmän.
      Pukeudun lämpimästi, käytän kerrastoja tms.

      Minut on laitettu reumapolin jonoon, mutta siinä voi kuulemma kestää ennenkun pääsen tutkimuksiin..

    • toimi.

      Tarvitse D-vitamiinia 50µg/vrk.

      Lopeta tuo muultivita, koska oireet voi johtua siitä. On synteettinen, halpa ja huono valmiste, joita ei suositella kenellekkään.

      • kaikki ok

        Hei nuori huii, älä tottele tuon vitamiinihörhön neuvoja vaan odota rauhassa reumapolia. Ja jos sattuisi olemaan reuma,sen kanssa nykyään pärjää mainiosti. Ennen oli toisin kun ei ollut kunnollisia lääkkeitä jne.


    • kalaöljyä

      Omega-3-rasvahapot ja nivelreuma

      Omega-3-rasvahappojen merkitys nivelreuman hoidossa on epävarma. Australiassa selvitettiin asiaa antamalla kalaöljyä yhdistelmähoitoa (metotreksaatti sulfasalatsiini hydroksiklorokiini) saaville potilaille, jotka olivat sairastaneet nivelreumaa alle vuoden ajan. Heidät satunnaistettiin saamaan omega-3-rasvahappoja 5,5 g/vrk tai lumeeksi katsottavaa valmistetta (0,4 g/vrk). Potilaita seurattiin kolmen kuukauden välein.

      Hoitotulosta mitattiin ensisijaisesti arvioimalla, oliko yhdistelmähoito ollut riittävä nivelreumaa hoidettaessa vai jouduttiinko hoitoa tehostamaan. Eron todettiin olleen erittäin merkitsevä kalaöljyä saaneiden hyväksi. Samoin hyöty oli merkitsevä laskettaessa täyden remission saavuttaneiden lukumäärää. Merkitsevää eroa ei kuitenkaan kuitenkaan esiintynyt mitattuna sairauden aktiviteetti-indeksillä (DAS28), metotreksaattiannoksen suuruudella, toimintakyvyllä tai hoidon haittavaikutusten määrällä. (Proudman SM ym. Ann Rheum Dis, julkaistu verkossa 30.9.2013)

      Yhdysvalloissa selvitettiin kalaöljyn käytön määrää terveillä henkilöillä, joilla oli ilmeinen riski (nivelreumaa lähisukulaisilla ja HLA-DR4- positiivisuus) sairastua nivelreumaan. Aineistossa oli 30 sitrulliiniproteiinivasta-
      ainepositiivista ja 48 -negatiivista henkilöä. Havaittiin, että sitrulliiniproteiinivasta-aineita oli kehittynyt niille, joiden omega-3-rasvahappojen saanti oli ollut vähäistä. Myös erytrosyyteistä mitattuna näitä rasvahappoja
      oli tässä ryhmässä vain niukasti. Erot olivat merkitseviä, joten on mahdollista, että riskipotilaat voivat välttää sairastumisen nivelreumaan kalaöljyä nauttimalla. (Gan RW ym. ACR Meeting, San Diego 2013: tiivistelmä 2660)

      Duodecim 2014;130:203

    • kalaöljy
    • 100µg

      Myös riittävää D-vitamiinin saantia ei kannata väheksyä reuman ennaltaehkäisyssä ja varsinkin, jos taudin on jo saanut.

      Lukuisat tutkimukset viittaavat siihen, että D-vitamiinin puute lisää riskiä sairastua myös reumaan.

      Tähän ei riitä nykyinen virallinen 10µg/vrk, koska se riittää hädintuskin vastasyntyneelle ja D-vitamiinin tarve on kiinni iästä ja painosta.

      http://vitamindwiki.com/Rheumatoid Arthritis

    • huii

      Aloittaja

      Kävin reumapolilla jolloin todettiin viiden nivelen olevan tulehtunut (vasemman jalan nilkka ja isovarvas, molemmat ranteet ja oikea kyynärpää).
      Samalla otettiin 17putkea verta.
      Tänään kävin paikallishoidossa ja niveliin laitettiin kortisonia. Lääkäri oli katsonut verikokeet, mutta niistä ei löytynyt reumaa.. kontrolli on 6vkon päästä.
      Ihmetyttää,että mikä oikein on tulehduttanut nivelet?

      • lkdflskf

        Liekö nuorilla nivelrikkoa, alkuvaiheen oireet kuulostaa jotenkin samanlaisilta. Siihen samoin kuin reumaan voi kokeilla maidotonta gluteenitonta ruokavaliota, mutta se pitää toteuttaa täydellisenä ennenkuin näkee mitään. Kalaöljyä ja riittävä D-vitamiini lisäksi, mutta ei yliannostusta siihen.


      • lkdflskf
        lkdflskf kirjoitti:

        Liekö nuorilla nivelrikkoa, alkuvaiheen oireet kuulostaa jotenkin samanlaisilta. Siihen samoin kuin reumaan voi kokeilla maidotonta gluteenitonta ruokavaliota, mutta se pitää toteuttaa täydellisenä ennenkuin näkee mitään. Kalaöljyä ja riittävä D-vitamiini lisäksi, mutta ei yliannostusta siihen.

        Oirekuvaus saattaisi sopia myös borrelioosiin, mutta vakavammat oireet ilmaantuu siinä parin kolmen kuukauden päästä puremasta.


      • kirjastoon.
        lkdflskf kirjoitti:

        Oirekuvaus saattaisi sopia myös borrelioosiin, mutta vakavammat oireet ilmaantuu siinä parin kolmen kuukauden päästä puremasta.

        Borrelian oireet on yleensä neurologisia.

        Lainaa Lääkäri Rauli Mäkelän kirja

        reumasairauksien hoito ravinnolla


    • 11vTyttö

      Kullakin tuota reumaa epäillään... Verikokeista ei kyllä varsinaisesti mitään selvinnyt mutta Tuma arvot olivat oleet huikean korkeat jtn. 5000 ... Se kuulemma viittaisi reumaan tai sen tapaisiin sairauksiin? jos joku viitsisi kertoa kuinka korkeat/alhaiset 11v tytöllä kuuluisi Tuma arvot olla .. Jos nyt oikein ymmärsin niin jtn. 160-180? Hei ihmiset olen tuskissani auttakaahan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      191
      6308
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4763
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      94
      4583
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      74
      4338
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      96
      2793
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1707
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1634
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      58
      1597
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      39
      1396
    Aihe